حوزه هاي علميه مساله داعش و تكفيري ها را جدي بگيرند | اتاق خبر
کد خبر: 339270
تاریخ انتشار: 14 اردیبهشت 1395 - 21:17
دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام:
دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: حوزه هاي علميه مساله داعش و تكفيري را جدي تر بگيرند و به برگزاري همايش و گردآوري كتاب در اين زمينه اكتفا نكنند.

اتاق خبر - به نقل از روابط عمومي جامعه المصطفي مشهد، محسن رضايي در جمع اعضاي شورا و مديران گروه هاي علمي تربيتي جامعة المصطفي مشهد افزود: مسئله داعش و تكفيري ها يك مسئله ساده نيست چرا كه جنبه اعتقادي آن ريشه در عربستان و عمق سياسي آن ريشه در سازمان هاي جاسوسي آمريكا و رژيم صهيونيستي دارد.
وي اظهار كرد: همه علماي شيعه و اهل سنت بايد به پديده هاي وهابيت و تكفيري ها توجه كنند و ظرفيت و آمادگي خوبي در علماي اهل سنت براي مقابله با چنين مسائلي وجود دارد.
وي گفت: اغلب علما و فضلاي مشهد با شبهات مطرح شده از سوي تكفيري ها آشنا هستند اما مشكل تنها رفع شبهات نيست بلكه بحث اصلي مبارزه با يك نحله جديد اعتقادي - انحرافي است كه ريشه در وهابيت دارد و در بين جوانان مسلمان در حال رشد است.
رضايي در تشريح اوضاع ويژه جهان اسلام و وضعيت جبهه مقاومت در سوريه، يمن، بحرين و تحولات اخير عراق، با اشاره به نفوذ جريان وهابيت و تكفيري افزود: اگر اين پديده بخواهد ادامه پيدا كند فضاي شكل گرفته انقلاب و بيداري اسلامي از بين مي رود و زيان هاي بزرگ بر جبهه اسلامي وارد مي شود.
وي اظهار كرد: پديده تكفيري ها، فراتر از داعش و توطئه اي از جانب سردمداران صهيونيسم جهاني و رژيم آل سعود است.
دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: افراطي گري براي نخستين بار از معاون عباس مدني رهبر جبهه نجات الجزاير سر برآورد و اين مساله تا پاكستان و در افغانستان تحت عنوان طالبان به ظهور رسيد كه از دل آنها گروهك تروريستي القاعده شكل گرفت و اين افراطي گري تا امروز ادامه يافته است.
وي افزود: هرچند در همان زمان طالبان از برخي جهات به مرزهاي شرقي ايران تعرضاتي داشتند اما به سرعت سركوب شدند تا اينكه موج جديدي به نام تكفيري ها شكل گرفت كه حتي طالبان هم در افغانستان با آن درگير شدند.
وي اظهار كرد: تكفيري ها ابتدا در كشورهاي سوريه و عراق به راه افتادند و دامنه فعاليت خود را تا شمال آفريقا، افغانستان، پاكستان و ايران گسترش دادند اما دامنه نفوذ اين گروه در ايران كاملا در كنترل است.
رضايي گفت: پديده تكفيري ها داراي جنبه سياسي، امنيتي، دفاعي و اعتقادي است كه جنبه اعتقادي آن اهميت بيشتري دارد زيرا تكفيري ها در حملات خود از شعار 'الله اكبر' استفاده مي كنند و اين نشان مي دهد كه اين گروه شست و شوي مغزي شده و يك جريان اعتقادي جديد را بوجود آورده اند.
وي با بيان اينكه اعمال تكفيري ها باعث تخريب چهره جهان اسلام در دنيا است افزود: اگر تكفيري ها نسبت به شيعه نيز عنادي نمي داشتند ما وظيفه داشتيم و داريم نسبت به انحراف فكري و رفتار آنان واكنش نشان دهيم.
وي تاكيد كرد: بايد با ارائه تفاسير غلط تكفيري ها از اعتقادات و اعمال شيعه در جهان مقابله شود.
رضايي گفت: مساله تكفيري ها زودگذر و يك جغرافياي محدود نيست و رژيم صهيونيستي و آمريكا ضمن پذيرش خطر مديريت اين گروه، از تكفيري ها بسيار پشتيباني مي كنند.
وي به حاشيه رفتن مسئله فلسطين، به حاشيه بردن بيداري اسلامي، نزول محبوبيت چهره هاي شاخص جهان اسلام از جمله حسن نصرالله و به انزوا كشاندن جمهوري اسلامي و ايجاد تقابل ميان ما با اعراب را از توطئه هاي آنان برشمرد و افزود: اين مسائل نتيجه اتحاد عربستان با رژيم صهيونيستي است و آنها درصدد هستند با جبهه بندي هاي انحرافي، جبهه اصلي شكل گرفته را تغيير دهند.
دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام اظهار كرد: فتنه بزرگي در جهان اسلام در حال شكل گيري است كه بررسي بخش اعتقادي آن به حوزه هاي علميه مربوط مي شود تا بتوان با همكاري همديگر ريشه هاي اين فتنه را خشكاند.
وي گفت: امروز دشمن در حال تلاش براي تغيير جهت حركت تكفيري ها از اروپا به سوي ايران و افغانستان است لذا اين موضوع نيازمند يك علاج اساسي است.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید