لواشک‎هایی به رنگ قالی! | اتاق خبر
کد خبر: 339347
تاریخ انتشار: 15 اردیبهشت 1395 - 10:53
مسئولان بهداشتی همدان استفاده برخی از سودجویان از رنگ‌های شیمیایی و حتی رنگ فرش در تنقلاتی نظیر لواشک و آلو را تأیید می‌کنند.

 به گزارش اتاق خبر، وقتی طعم خوش بعضی از تنقلات در دهان مزه کند، شاید توجه به موضوع مهم سلامت دیگر به حاشیه رود!

بارها شده وقتی از مسیرهای گردشگری گنجنامه و بلوار ارم عبور می‎کنیم، چشممان به خوردنی‌های رنگارنگ می‌افتد و فریاد «بدو بیا آلو، لواشک و...»؛ اغلب ما را به سوی خود جذب می‎کند.

شنیده‎ها حاکی از آن است که برخی از فروشندگان سودجو برای کسب درآمد بیشتر به این مواد خوراکی رنگ غیر مجاز اضافه می‌کنند! رنگ کردن این مواد با استفاده از مواد شیمیایی و حتی رنگ فرش، بسیار نگران‌کننده است.رنگ کردن این مواد با استفاده از مواد شیمیایی و حتی رنگ فرش، بسیار نگران‌کننده است.

نگران‎کننده‎تر؛ آنکه وقتی پای صحبت مشتریان می‎نشینیم بسیاری از آنها غیر بهداشتی بودن این تنقلات را تأیید می‎کنند اما دست از خرید آن نمی‌کشند!

رئیس گروه مهندسی بهداشت محیط حرفه‎ای مرکز بهداشت استان همدان در این خصوص با بیان اینکه در مسیر بلوار ارم و گنجنامه دستفروشان از رنگ‌های غیر مجاز در لواشک استفاده می‌کنند، اظهار کرد: در واحدهای صنفی کنترل بهتری صورت می‌گیرد اما در فضاهای گردشگری و باز این اقدام سخت شده است.

 

حسینعلی نوروزی با بیان اینکه معرفی واحدهای متخلف به دادگاه از جمله اقدامات بهداشت بود، گفت: مواد شیمیایی موجود در این اقلام خوارکی سرطان‎زاست.

وی با تأکید بر لزوم اطلاع‎رسانی به مردم افزود: عدم اسقبال مردم به استفاده از این مواد در کاهش عرضه آن بسیار تاثیرگذار است چراکه مسئولان بهداشتی نمی‎توانند در همه جا حضور داشته باشند.

رئیس گروه مهندسی بهداشت محیط حرفه‌ای مرکز بهداشت استان همدان تصریح کرد: با واحدهای صنفی متخلف بهتر می‎توان برخورد کرد اما دستفروشان مکان ثابتی ندارند و دستگیری متخلفان در این بخش با مشکل مواجه شده است.

وی بیان کرد: باید دانش بهداشتی و آگاهی به حدی باشد که مردم به سمت خرید مواد غذایی بسته‎بندی شده و استاندارد پیش روند.

مسئول بهداشت محیط و حرفه‌ای مرکز بهداشت شهرستان همدان نیز با بیان اینکه ما توصیه به استفاده از  مواد خوراکی بسته‎بندی شده می‎کنیم اظهار کرد: مشکلات مواد خوراکی شناسنامه‎دار به سرعت قابل پیگیری است.

حسین خالقی‌مجد با بیان اینکه در کنار تولید مواد صنعتی بسیاری از افراد اقدام به تولید مواد خانگی می‌کنند، گفت:برخی خانواده‌ها برای مصرف خود این نوع تنقلات را تولید می‎کنند اما تولید برخی از افراد دیگر بیش از نیاز خانوادگی است و در سطح بازار عرضه می‌شود.

وی با بیان اینکه برخی از افراد سودجو اقدام به تولید این محصولات کرده و در آن از رنگ‎های غیر مجاز استفاده می‌کنند، افزود: سال گذشته در منزلی اطراف مزدقینه مقدار زیادی لواشک‌های غیر مجاز شناسایی، ضبط و معدوم‌سازی شد.

مسئول بهداشت محیط و حرفه‌ای مرکز بهداشت شهرستان همدان با بیان اینکه متخلفان نیز به مراجع قضایی معرفی شدند، خاطرنشان کرد: روز گذشته نیز کارشناسان بهداشت با همکاری عوامل کلانتری فرهنگیان در منزل یک فرد خاطی حضور یافته و پرونده او را به مراجع قضایی ارجاع دادند.

وی گفت:هنگامی فعالیت افراد متخلف محدود خواهد شد که آگاهی و احساس مسئولیت از سوی شهروندان مورد توجه قرار گیرد.

خالقی‎مجد ادامه داد: تا زمانی که مردم تمایل به استفاده از این محصولات دارند سودجویان نیز به کار خود ادامه خواهند داد.

وی با اشاره به نظارت‌های صورت گرفته، گفت: باید قبول کرد مرکز بهداشت همه جا و در هر لحظه نمی‎تواند حضور مستمر داشته باشد تا جلوی تخلفات را بگیرد.

مسئول بهداشت محیط و حرفه‌ای مرکز بهداشت شهرستان همدان با بیان اینکه در بسیاری از موارد گزارش‌ مردمی، کارشناسان ما را کمک کرده است، افزود:مردم در صورت مشاهده موارد مشکوک می‌توانند با شماره تلفن 38257085 یا ثبت شکایات در سامانه 190 رسیدگی به شکایات مردمی وزارت بهداشت، ما را آگاه کنند.

وی با بیان اینکه موارد مشکوک آغشته به مواد شیمیایی در آزمایشگاه بررسی می‎شود، خاطرنشان کرد: امکان دارد از رنگ فرش نیز در این مواد استفاده شود.

خالقی‎مجد در پایان سخنانش اظهار کرد: در دو مورد تخلف اخیر، استفاده از رنگ شیمیایی غیر مجاز و حتی استفاده از رنگ فرش تأیید شده است.

منبع :فارس

نظرات
ADS
ADS
پربازدید