خط اعتبار 500 میلیون دلاری آذربایجان برای یک محور ایرانی | اتاق خبر
کد خبر: 339520
تاریخ انتشار: 15 اردیبهشت 1395 - 11:08
در جریان مذاکرات ایران و اذربایجان در حاشیه مراسم کلنگ زنی پل ریلی آستارا، تفاهم نامه ای به منظور افتتاح یک خط اعتباری 500 میلیون دلاری از سوی آذربایجان برای طرح ریلی رشت – آستارا به امضای طرفین رسید که می تواند در آینده در مراحل اجرایی کار کمک بسیاری به

اتاق خبر: محسن پورسیدآقایی مدیرعامل شرکت راه اهن ، درباره آخرین خبرها از جذب سرمایه گذار خارجی برای طرح ریلی رشت به آستارا اظهار کرد: هرچند هنوز هیچ قرارداد نهایی برای ورود سرمایه گذار خارجی به این طرح به امضا نرسیده، اما بحث های مقدماتی برای آغاز به کار خطوط اعتباری و فاینانس به نتایج ابتدایی رسیده است.

وی از دو کشور آذربایجان و روسی در این زمینه نام برد و گفت: با توجه به اهمیتی که این طرح برای بسیاری از کشورهای منطقه دارد، ابراز آمادگی های زیادی از سوی این کشورها داشته ایم که تا کنون روسیه و آذربایجان اصلی ترین گزینه های مطرح شده در این زمینه بوده اند.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: مذاکره برای مشارکت روس ها در این خط ریلی ادامه دارد و آذری ها نیز به خصوص در جریان کلنگ زنی پل ریلی آستارا، مذاکرات ابتدایی خوبی را در این زمینه شکل دادند.

پورسیدآقایی باز کردن امکان فاینانس را یکی از اصلی ترین گزینه های پیشروی راه آهن رشت به آستارا دانست و اظهار کرد: این گزینه می تواند در کنار برنامه ریزی برای جذب سرمایه گذار در دستور کار قرار گیرد. طرح 500 میلیون دلاری آذربایجان که به بانک ها اجازه حمایت از این طرح ها می دهد بخشی از گزینه های موجود در این حوزه به حساب می آید.

 با افتتاح پل ریلی ایران و آذربایجان که در منطقه آذربایجان ساخته خواهد شد دو شبکه ریلی کشور رسما به هم متصل می شوندو پس از آن نیاز به اتصال این مرز به شبکه ریلی ایران خواهد بود که اصلی ترین طرح برای آن راه آهن رشت به آستارا خواهد بود.

وزارت راه و شهرسازی از چند ماه قبل مذاکره برای جذب سرمایه گذار در این زمینه را آغاز کرده و هنوز مذاکره برای ورود رسمی یک سرمایه گذار به این طرح نهایی نشده است.

قطعه قزوین به رشت، به عنوان قطعه قبلی این طرح بناست در طول ماه های آینده به افتتاح نهایی برسد.

منبع:ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید