اميدواري شوراي عالي صلح افغانستان از دست يافتن به توافق نهايي با 'حكمتيار' | اتاق خبر
کد خبر: 339691
تاریخ انتشار: 15 اردیبهشت 1395 - 17:55
رئيس كميسيون بين المللي شوراي عالي صلح افغانستان ابراز اميدواري كرد كه گفت وگوهاي صلح با حزب اسلامي 'گلبدين حكمتيار' بزودي به نتيجه نهايي برسد و تا 10 روز ديگر تفاهمنامه اي بين دولت افغانستان و حزب اسلامي امضاء شود.

اتاق خبر - «محمد اسماعيل قاسميار» گفت كه موضع شوراي عالي صلح و هيأت حزب اسلامي شركت كننده در گفت و گوهاي صلح به رهبري «قاضي حكيم» به يكديگر نزديك شده و اميد است تا 10 روز ديگر تفاهمنامه بين دولت افغانستان و حزب اسلامي امضا شود.

'قاسميار' افزود: برخي مشكلات فني از جمله حذف نام حزب اسلامي از ليست سياه سازمان ملل متحد، موضع آمريكا و كشورهاي عضو «ناتو» در قبال اين حزب هنوز حل نشده است كه نياز به زمان دارد.
رييس كميسيون بين المللي شوراي عالي صلح افغانستان ؛ آزادي زندانيان حزب اسلامي را از جمله مشكلات دانست و گفت: نمي توان 2 هزار زنداني اعضاي اين حزب را در يك روز از زندان هاي افغانستان رها ساخت، بدون اينكه پرونده آنان بررسي و مختومه شود.
به گفته قاسميار ؛اگر اعضاء حزب اسلامي به جرم عضويت در اين حزب بازداشت شده باشند، براي ازادي آنها مشكل نيست اما اگر جرمي را مرتكب شده باشند، بايد مورد بررسي قرار گيرد.
وي در پاسخ به سئوال خبرنگار ايرنا كه كدام خواسته مهم حزب اسلامي براي دولت افغانستان تاكنون قابل قبول نبوده ؛ گفت كه پس از امضا تفاهمنامه تمام اطلاعات در اختيار رسانه ها قرار خواهد گرفت.
وي از حسن نيت هيأت حزب اسلامي و شوراي عالي صلح ابراز اطمينان كرد و گفت: اين حسن نيت باعث شده تا پيشرفت هاي خوبي در گفت وگوهاي صلح صورت گيرد.
قاسميار توافق با حزب اسلامي را بسيار بااهميت خواند و گفت كه اگر تفاهمنامه با اين حزب امضا شود و حكمتيار به روند صلح بپيوندد رخنه در صف مخالفان ايجاد شده و مخالفان بيشتري تشويق خواهند شد تا از جنگ دست بردارند.
قاسميار گفت كه دولت افغانستان با سازمان ملل متحد تماس گرفته، تا نام گلبدين حكمتيار رهبر حزب اسلامي و ساير اعضاء اين حزب از ليست سياه شوراي امنيت حذف شوند و از سازمان ملل متحد انتظار دارد كه به خواست آنها جواب مثبت بدهد.
گفت وگوي شوراي عالي صلح افغانستان با هيأت حزب اسلامي گلبدين حكمتيار از يك ماه پيش در كابل آغاز شده و تاكنون ادامه دارد.
اين درحالي است كه دو روز پيش سخنگوي 'عبدالله عبدالله' رييس اجرايي دولت افغانستان گفت كه ديگر زمان گفت وگو با طالبان گذشته است و دولت افغانستان اين گروه را با شدت تمام سركوب خواهد كرد.
دولت افغانستان پس از حمله انتحاري گروه طالبان به رياست «دهم» امنيت ملي افغانستان در 31 فروردين ماه كه 64 كشته و 350 زخمي برجاي گذاشت، گفت وگو با آنها را رد و گزينه نظامي را براي سركوب آنان جايگزين كرد.
ایرنا

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید