رسانه یونان از مواضع آمریكا در قبال اختلافات آتن و آنكارا انتقاد کرد | اتاق خبر
کد خبر: 339982
تاریخ انتشار: 16 اردیبهشت 1395 - 18:17
رسانه های خبری یونان از مواضع آمریكا در قبال اختلافات آتن و آنكارا انتقاد و این سیاست را دو گانه و غیر قابل قبول دانستند.

به گزارش اتاق خبر، رسانه های یونان اینگونه مواضع را حمایت آشكار آمریكا از سیاست های خلاف قوانین بین المللی آنكارا دانسته اند.
با بالا گرفتن تتنش میان آتن و آنكارا در پی ورود كشتی نیروی دریایی تركیه به مرزهای آبی، آمریكا از دو كشور خواست كه خویشتنداری خود را حفظ كنند.
رسانه های یونان روز پنجشنبه با انتقاد از مواضع آمریكا در «قبال نقض مكرر حریم هوایی و دریایی یونان توسط جنگنده ها و كشتی های ارتش تركیه»، نوشتند: آمریكا همچون گذشته با اتخاذ مواضع غیر واقع بینانه در مورد مسایل تركیه و یونان، به طور مستقم و غیر مستقیم از مواضع تركیه حمایت كرده و در این اواخر بر دوگانی این مواضع نیز شدت بخشیده است.
روزنامه یونانی زبان «اتنوس» گزارش داد، سخنگوی كاخ سفید درجواب سئوال خبرنگار این روزنامه در باره شدت یافتن نقض حریم دریایی و هوایی یونان توسط كشتی ها و جنگنده های تركیه گفت: منطقه مدیترانه بسیار مهم است و كشورهای عضو ناتو باید برای ایجاد صلح و آرامش در این منطقه تلاش كنند.
وی افزود، یونان و تركیه باید خویشتنداری خود را كاملاً حفظ كنند زیرا تنش میان دو كشور عضو ناتو غیر قابل قبل است.
رسانه های خبری یونان با انتقاد از اینگونه مواضع آمریكا ، آن را برخورد دو گانه با مسائل منطقه ای و بین المللی قلمداد كرده و گزارش دادند: در حالیكه تركیه هر روز حریم هوایی و دریایی یونان را نقض می كند و منطقه وسیعی از دریای اژه و مدیترانه را برای برگزاری رزمایشی كه از چند روز پیش آغاز كرده، منطقه ممنوعه اعلام كرده و كشتی های جنگی اش به سواحل جزایری در عمق یونان رفت و آمد می كنند، واشنگتن با جانبداری از آنكارا نه تنها كمكی به كاهش تنش های نمی كند، بلكه این كشور را به ادامه نقض حریم دریایی و هوایی یونان ترغیب می كند.
این رسانه ها نوشتند: سیاستمداران یونان از این عملكرد واشنگتن راضی نیستند و مصم به حفظ تمامیت ارضی و عدم اجازه به نقض حریم هوایی و دریایی تركیه هستند.
وزارت دفاع یونان اعلام كرد: كشتی نیروی دریایی تركیه چند روز پیش با ورود به مرزهای آبی یونان، درصدد بازداشت یك ماهیگیر یونانی در سواحل جزیره «اونیسیوس» در عمق یونان بود كه با اقدام سریع نیروی دریایی یونان از این رخداد جلوگیری شد.
به گفته وزارت دفاع یونان، همزمان با این مسئله یك فروند جنگنده هوایی تركیه وارد آسمان جزیره اونیسیوس شد و در حالی كه در ارتفاع بسیار پایین پرواز می كرد، از كشتی های یونانی خواست كه منطقه را ترك كنند اما نیروهای یونانی نه تنها منطقه را ترك نكردند، بلكه كشتی تُرك را وادار به خروج از ساحل این جزیره كردند.
وزارت دفاع یونان با هشدار به تركیه اعلام كرد: هواپیما های تركیه 30 بار حریم هوایی یونان بویژه در محدوده جزیره اونیسیوس را نقض كرده كه با اقدام به موقع جنگنده های نیروی هوایی یونان از منطقه خارج شدند، ولی متاسفانه این اقدامات تركیه هر روز ادامه دارد ولی آنكارا باید بداند كه نیروهای مسلح یونان با هوشیاری كامل تمام حركات نیروهای تركیه را زیر نطر دارند و اجازه نقض حریم هوایی و دریایی كشور را به آنان نخواهند داد.
وزارت دفاع یونان همچنین یادآور شد كه نیروی دریایی و هوایی این كشور در آماده باش كامل بسر می برند و تحركات ارتش تركیه را بطور دقیق زیر نظر دارد و به موقع اقدامات لازم را انجام خواهد داد.
وزارت دفاع یونان با اشاره به این كه تركیه باید از نقض قوانین بین المللی و حریم هوایی و دریایی یونان دست بردارد اعلام كرد،آنكارا مسئول هرگونه اتفاقات احتمالی خواهد بود.

منبع: ایرنا

94104

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید