سعودی ها سرمنشاً کروه های تفکیری هستند | اتاق خبر
کد خبر: 340059
تاریخ انتشار: 17 اردیبهشت 1395 - 14:23
همزمان با سفر ولایتی به لبنان مطرح شد:
«علی اكبر ولایتی» مشاور رهبر معظم انقلاب اسلامی در امور بین الملل تاكید كرد كه محور مقاومت یعنی ایران، سوریه وحزب الله امروز بیش ازهر زمان دیگری در این افزون بر پنج سال جنگ تحمیل شده برسوریه ازآرامش خاطر، اعتماد به نفس واطمینان ازپیروزی ها برخوردار است.

به گزارش اتاق خبر به نقل از ایرنا، علی اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری و رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت، كه برای شركت دردو نشست بین المللی اجلاس مشورتی اتحاد جهانی علمای مقاومت واجلاس شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) به لبنان سفر كرده است، درگفت وگوییی گفت كه « به نظر من موقع شناسی واتخاذ مواضع به وقت مقام معظم رهبری وحمایت بسیار سطح بالا، روشن وصریح ایشان از حزب الله موجب تقویت بسیار بالای روحیه مقاومت اسلامی لبنان شده است».
دبیركل مجمع جهانی بیداری اسلامی با اشاره به شروط ضروری برای آغازگفت وگوها درخصوص سوریه خاطرنشان كرد كه اگر آتش بس درسوریه خود هدف باشد وتكلیف قضایای بعداز آن معلوم نباشد، این آتش بس نمی تواند منافع لازم را دنبال داشته باشد.
رئیس مركز تحقیقات استراتژیك مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاكید به اینكه جمهوری اسلامی ایران برای گسترش وتوسعه روابط ومناسبات با لبنان هیچ تحفظ ومانعی ندارد، ابراز امیدواری كرد كه تحركات اخیر در مناسبات اقتصادی و تجاری دو كشور به نتایج مطلوب دست یابد.

مشروح گفت وگوی ایرنا با ولایتی
** روحیه بالای مثل زدنی سید حسن نصرالله
ولایتی در پاسخ به این سوال كه ارزیابی شما از ملاقات خودتان با « سید حسن نصرالله »دبیركل حزب الله چیست؟، گفت: این ملاقات حدود سه ساعت و چهل دقیقه به درازا كشید و دبیركل محترم حزب الله را در كمال آرامش و رضایت از نتایج مبارزات خط مقاومت در سوریه دیدم.
مشاور رهبر معظم انقلاب اسلامی در امور بین الملل افزود: استنباط من از سخنان ایشان این است كه مجموعه محور مقاومت یعنی ایران ، سوریه وحزب الله امروز بیش از هر زمان دیگری در این بیش از پنج سال جنگ تحمیل شده بر سوریه از آرامش خاطر ، اعتماد به نفس و اطمینان از پیروزی ها برخوردار است.
وی در پاسخ به این سوال كه واكنش سید حسن نصرالله به بیانات اخیر حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در باره مقاومت و حزب الله لبنان را چگونه ارزیابی می كنید؟، اظهارداشت: ایشان قدردان مواضع بسیارروشن ، صریح ، ارزشمند و دلگرم كننده مقام معظم رهبری در حمایت از حزب الله و مقاومت مثل زدنی است.
رئیس مركز تحقیقات استراتژیك مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان كرد: نظیر مجموعه ارزشمند مقاومت اسلامی لبنان كه با محوریت حزب الله و فرماندهی سید حسن نصرالله تلاش و فعالیت می كند و پایبند به مبانی اسلام واهل بیت(ع) است درطول تاریخ اسلام كم داشته ایم.
دبیركل مجمع جهانی بیداری اسلامی تصریح كرد:به نظر من با وجود فشارهای ناجوانمردانه ای كه سعودی ها به تبعیت از آمریكا و صهیونیست ها علیه حزب الله وارد كرده اند، اگرچه سید حسن نصرالله و نیروهای حزب الله بیدی نیستند كه با این بادها بلرزند اما تحت فشار شدید تبلیغات منفی قرار دارند.
ولایتی تاكید كرد: در چنین شرایطی، موقع شناسی و اتخاذ مواضع دقیق مقام معظم رهبری وحمایت بسیار سطح بالا ، روشن و صریح ایشان از حزب الله به نظر من موجب تقویت بسیار بالای نیروها و فرماندهان حزب الله شد و این از نعمت های الهی برای جمهوری اسلامی ایران در زمان حضرت امام خمینی (ره) و در زمان رهبر معظم انقلاب است.

**آتش بس و یك اصل كلی
مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل در پاسخ به سوالی در خصوص برقراری آتش بس در سوریه در شرایطی كه شاهد شكست های پی در پی تروریست های تكفیری و پیروزی های ارتش سوریه و متحدان آن هستیم، گفت: یك اصل كلی این است كه اگرآتش بس بخشی از یك راه اساسی نباشد معلوم نیست چه مقدار مفید خواهد بود.
رئیس مركز تحقیقات استراتژیك مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: عده زیادی از عناصر مسلح شرور كه خیلی از آنها سوری نیستند، از مرزهای مشترك با كشورهای همسایه و به كمك آنها وارد خاك سوریه می شوند و در كوره فتنه ای كه متاسفانه بر دولت وملت سوریه تحمیل شده است، می دمند.
دبیركل مجمع جهانی بیداری اسلامی تاكید كرد: تروریست های شروری كه جنگی كور را در پیش گرفته اند و نیروهای نظامی و شهروندان عادی ، پیر و جوان و زن و مرد را می كشند، هرگاه در حال بدست آوردن امتیازهائی باشند سراغی از آتش بس نمی گیرند و اگر در حال از دست دادن مواضع خود و تضعیف شدن باشند، صداها از گوشه و كنار برای برقراری آتش بس شنیده می شود.
ولایتی خاطرنشان كرد: این روند درست نیست، آتش بس باید بخشی از یك راه حل اساسی و مورد قبول دولت و ملت سوریه باشد.
وی تصریح كرد: كسانی كه برای برقراری آتش بس تلاش می كنند باید به حفظ تمامیت ارضی سوریه، حقوق شرعی دولت قانونی و ملت سوریه ، خلع سلاح تروریست ها و اخراج افراد غیرسوری از سوریه و واگذار كردن امور سوریه به دولت و ملت این كشورتاكید و اصرار كنند و در این صورت آتش بس معنا دارد اما اگر آتش بس خود هدف باشد و تكلیف قضایای بعداز آن معلوم نباشد ، این آتش بس معلوم نیست منافعی را به دنبال داشته باشد.

** روابط ایران و سعودی
مشاور رهبر معظم انقلاب اسلامی در امور بین المللی ، در پاسخ به این سوال، در محافل سیاسی و رسانه ای لبنان گفته می شود كه حلقه مفقوده برای حل بحران ها و پرونده های پیچیده در منطقه از جمله لبنان ، بهبود روابط تهران و ریاض و گفت وگوی آنها است، ارزیابی شما چیست؟ تاكید كرد كه این نظر درست نیست برای اینكه نه جمهوری اسلامی ایران و نه دیگر كشورها نباید در امور داخلی دیگران مداخله كنند.
رئیس مركز تحقیقات استراتژیك مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاكید بر اینكه جمهوری اسلامی ایران در امور داخلی هیچ كشوری دخالت نكرده ،نمی كند و نخواهد كرد، اظهارداشت: ایران اگر در برخی كشورها مانند سوریه و عراق حضوردارد براساس درخواست دولت های قانونی آنها صورت گرفته است.
دبیركل مجمع جهانی بیداری اسلامی خاطرنشان كرد:در سوریه اگر حضور داریم بر اساس درخواست دولت قانونی این كشور است تا از ملت مظلوم آن در برابر تروریست ها و جنایتكاران محافظت شود.
ولایتی تصریح كرد: عربستان سعودی اگر در سوریه حضور دارد به درخواست دولت قانونی این كشور نیست بلكه به درخواست گروه های تكفیری است كه سعودی خود سرمنشا آنها می باشد.
وی با بیان اینكه «وهابیت كه یك برداشت افراطی و غیرصحیح از اسلام است صادراتش داعش ، النصره و القاعده شده است»، گفت: بنابر این حضور سعودی در این كشورها پیوندی نزدیك با گروه های تروریستی تكفیری دارد.
مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل افزود:ما چه صحبتی با سعودی ها درباره لبنان ، سوریه و عراق داریم در حالیكه معتقدیم سرنوشت و تكلیف آنها را مردم این كشورها باید تعیین كنند و هیچ كشوری حق دخالت در امور كشورهای دیگر را ندارد.
رئیس مركز تحقیقات استراتژیك مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهارداشت: این تحلیل درست نیست كه ایران و سعودی با هم بنشینند و صحبت كنند و بر سرمنافع ملت های دیگر با هم چانه زنی كنند، این یك كارغیرمعقول ، غیرشرعی و غیرقانونی است، پس این راه حل درستی نیست.
ولایتی تاكید كرد: تا آنجا كه از سیاست های نظام جمهوری اسلامی اطلاع دارم، ما بر سر منافع ملت های دیگر با دیگر كشورها حتی سعودی چانه زنی نداریم و این مسیر را قبول نداریم.
وی خاطرنشان كرد: اگرهر زمان سعودی دست از مداخله اش در دیگر كشورها بخصوص كشورهای اسلامی و منطقه برداشت، فكر می كنیم مشكلات داخلی ، منطقه ای و بین المللی آن حل خواهد شد.
مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل تصریح كرد: می دانیم در داخل عربستان مشكلاتی وجود دارد و این قدر از مشكلات نگران هستند كه شیخ نمر النمر یك روحانی جلیل القدر را به صرف انتقاد از روش های غلط دولت سعودی اعدام كردند در حالی كه هیچكس مدعی نشده بود وی دست به اسلحه برده و كاری خلاف قانون مرتكب شده و این وحشیانه ترین برخورد با ملت ها است.
رئیس مركز تحقیقات استراتژیك مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینكه « سعودی ها در داخل مشكل دارند و نباید در سطح منطقه وجهان برای خودشان آبروریزی بیشتری ایجاد كنند»، گفت: سعودی ها در امور كشورهای دیگر دخالت می كنند مانند تجهیز گروه های تروریستی و اعزام آنها به كشورهائی مثل سوریه وعراق، آنها باید از این اقدامات دست بردارند.
ولایتی درپاسخ به پرسشی در خصوص طرح « محمد بن سلمان» جانشین ولیعهد سعودی موسوم به « چشم انداز سعودی 2030»، اظهارداشت: هر دولتی در كشور خودش مسئول است و هركاری می تواند در داخل انجام دهد اما كشورهائی كه الفبای دموكراسی را ندارند ، نمی توانند با جهش و به تعبیری دیگر فرار از دموكراسی كه مبتنی بر آرای مردم است به پیشرفت دست یابند.
وی تاكید كرد: با این نوع اقدامات نمی شود چشم اندازهای مثلا 2030 را محقق كرد اما در هر صورت ما كاری به امور داخلی سعودی ها نداریم.

** روابط ایران و لبنان
بعداز توافق هسته ای و اجرای مراحل برجام تحركاتی در مناسبات اقتصادی و تجاری ایران ولبنان شروع شد و در این چارچوب « علی حسن الخلیل» وزیر دارائی ، « فواد زمكحل» رئیس اتحاد بازرگانان لبنان به همراه 30 بازرگان و « آلان حكیم» وزیر اقتصاد و بازرگانی لبنان ( عضو حزب الكتائب و گروه 14 مارس) راهی تهران شدند و هفتمین كمیسیون مشترك اقتصادی دو كشور بعداز سال ها تشكیل شد.
اكنون كه همایش بررسی ظرفیت های بالقوه مهاجران لبنانی مقیم خارج كشور در بیروت برگزار شده، هیاتی اقتصادی و تجاری به ریاست« مجتبی خسروتاج» قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت برای شركت در این همایش و برگزاری نشست ویژه ( پنل) معرفی ایران برای مهاجران لبنانی به منظور شروع همكاری ها به لبنان سفر كرده اند.
ولایتی در پاسخ به پرسشی درخصوص ارزیابی اش از روابط ایران و لبنان در این شرایط اظهارداشت: روابط ایران و لبنان از گذشته روابطی خوب بوده است و جمهوری اسلامی ایران هیچ مانع و تحفظی برای گسترش روابط و مناسباتش با لبنان ندارد.
وی تاكید كرد: تا جائی كه لبنان آمادگی داشته باشد برای همكاری های اقتصادی و تجاری در جمهوری اسلامی ایران زمینه وجود دارد.
مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل خاطرنشان كرد: روابط نزدیك بسیار ارزشمندی كه دو ملت با هم دارند و همچنین مناسبات سیاسی خیلی خوب دو كشور كمك می كند به زمینه سازی برای توسعه روابط در ابعاد مختلف كه از جمله آنها همكاری های اقتصادی ، تجاری و علمی و فرهنگی و فناوری است.
ولایتی تصریح كرد: انشاء الله تحركات جدیدی كه در حوزه روابط و همكاری ها به ویژه اقتصادی و تجاری شروع شده است، به نتیجه مطلوب برسد.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید