عزم جدي تهران - دهلي براي توسعه روابط | اتاق خبر
کد خبر: 340145
تاریخ انتشار: 18 اردیبهشت 1395 - 03:35
ديدار مودي با رهبر انقلاب
قائم مقام اسبق وزارت امور خارجه هند ديدار «نارندرا مودي »با رهبر عالي ايران را بسيار مهم دانست و خاطرنشان كرد اين ديدار نشان دهنده عزم جدي تهران - دهلي نو براي توسعه روابط است .

اتاق خبر - «كانوال سيبال» روز جمعه در گفت وگو با روزنامه ايندين اكسپرس افزود:معمولا آيت الله خامنه اي با افراد زيادي ملاقات نمي كند و همين دليل اين ديدار مي تواند گام مهمي براي توسعه روابط سياسي بين دو كشور باشد.
روزنامه ايندين اكسپرس در ادامه اين مطلب نوشت:رهبر عالي ايران يكي از بزرگترين سياستمداران ايران است كه مي تواند نقش مهمي در توسعه روابط 2 كشور ايفا كند.
روزنامه انگليسي زبان هندو هفته گذشته در گزارشي به نقل از منابع دولتي اعلام كرد كه «نارندرا مودي» نخست وزير هند براي ايجاد توازن منطقه اي، همكاري تهران و دهلي نو در زمينه انرژي ،ارتباطات و سرمايه گذاري 21 مي به ايران سفر مي كند.
سفر چند هفته پيش وزيران نفت و گاز طبيعي و خارجه هند به ايران زمينه را براي ديدار نخست وزير هند به ايران فراهم كرد .
به گفته اين منابع،احتمال دارد «مودي» دراين سفر از تهران ،بندر چابهار و ميدان هاي گازي ايران كه اين كشور علاقمند به سرمايه گذاري در آنها است نيز بازديد كند.
منابع دولتي هند اعلام كردند دراين سفر احتمال امضاي توافق در خصوص ميدان گازي فرزاد ب وجود دارد.
براساس اين گزارش ،ديدار با رهبر معظم انقلاب اسلامي ،رئيس جمهوري ،وزير خارجه و تعدادي از مقامات كشورمان را از جمله برنامه هاي نخست وزير هند به ايران است .
امضاي قرارداد چابهار،توسعه همكاري هاي فرهنگي و سخنراني در بين بازرگانان و تجار و يا شركت در يك نشست فرهنگي را از ديگر برنامه هاي مودي در سفر به ايران عنوان شده است .
سفير جمهوري اسلامي ايران در دهلي نو گفت كه در اين سفر قرار است كه نخست وزير هند از رئيس جمهوري براي سفر به اين كشور دعوت كند.
«غلامرضا انصاري» با اشاره به اهميت اين سفر تصريح كرد اين سفر گام مهمي در توسعه روابط دو جانبه بين ايران و هند و به نفع دو كشور خواهد بود.
وي تصريح كرد ايران و هند به طور سنتي داراي روابط خوبي با هم هستند و به رغم تحريم ها ميزان مبادلات در سالهاي گذشته به 15 ميليارد دلار رسيده است .
انصاري ،همكاري در زمينه نفت وگاز،ارتباطات ،سرمايه گذاري در بندر چابهار،پتروشيمي و كريدور شمال و جنوب را ازجمله زمينه هاي همكاري دو كشور ذكر كرد.
سيد مهدي نبي زاده سفير سابق ايران در هند نيز چندي پيش درگفت وگويي سفر قريب الوقوع نخست وزير هند به ايران در فاصله كمي از سفر وزير امور خارجه و نفت اين كشور به ايران را نشانگر گشايش در روابط دو كشور به واسطه حضور هيات ديپلماتيك هند به ايران دانست .
وي افزود:نارندرا مودي در دو سال گذشته با وجود سفر وزير امور خارجه كشورمان به دهلي نو و چندين سفر معاون آسيايي وزارات امور خارجه به اين كشور سفري به ايران نداشته و اين نخستين حضور او پس از انتخابات سال 2014 است .

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید