عوامل منطقه ای موثر در برکناری النعیمی | اتاق خبر
کد خبر: 340540
تاریخ انتشار: 19 اردیبهشت 1395 - 13:14
گزارش اتاق خبر از دلایل برکناری وزیر نفت عربستان:

اتاق خبر - دربار عربستان اعلام کرد، به دستور پادشاه این کشور صلاحیت برخی از وزارت خانه های سعودی  لغو و در برخی از آنها نیز بازنگری هایی صورت خواهد گرفت. در همین راستا، بنا بر دستور سلطنتی، علی النعیمی وزیر نفت این کشور پس از 21 سال از سمت خود برکنار و خالد الفالح به عنوان وزیر انرژی، صنعت و معدن معرفی شد.

النعیمی به عنوان یکی از سیاستمداران ارشد سعودی از سال 1995 عهده دار وزارت نفت در این کشور بوده و علاوه بر این رییس هیات مدیره شرکت آرامکو و یکی از متنفذترین کارتل های نفتی اوپک به شمار می آید. به گفته منابع خبری اختلافات بر سر قیمت نفت، سهام شرکت آرامکو و اهانت محمدبن سلمان جانشین ولیعهد در نشست دوحه، از دلایل اصلی کناره گیری وی از وزارت نفت عنوان می شود.

از سوی دیگر، هر چند دستیابی به ساختار پیشرفته اقتصادی و کاهش وابستگی به نفت به عنوان دلایل عمده تغییرات ساختاری در وزارت خانه های عربستان مطرح می شود، اما برکناری النعیمی پس از 21 سال به عنوان بزرگترین جابجایی در ساختار سیاسی این کشور، حاکی از دگردیسی در سیاست داخلی در راستای تغییر راهبرد سیاست خارجی عربستان است.

در همین خصوص، بهروز نامداری پژوهشگر مسایل انرژی در گفت و گو با اتاق خبر گفت:

بنظر می رسد علت عمده برکناری علی النعیمی از پست وزارت نفت عربستان بعلت اختلافاتی است که اخیرا  بر سر موضوع تغییر ساختار شرکت نفت و خبر فروش 5 درصد از سهام شرکت نفت عربستان رخ داده است. در بحث های بین المللی این تغییر لزوما به معنای تغییر سیاست های کلی عربستان نیست.توجه به این نکته نیز ضروری است که رویکرد افزایش میزان تولید و کاهش قیمت نفت از سوی عربستان به منظور جلوگیری از تولید نفت شیل صورت می گیرد.

وی افزود: همچنین اگرچه عربستان و ایران در حوزه استراتژیک و حتی خارج از عرصه بازار نفت، دچار تضاد هستند، ولی در مورد یکی از دلایل برکناری علی النعیمی از سمتش در وزارت نفت عربستان می توان به ناتوانی وی در اقناع ایران در جلب مشارکت در طرح فریز نفتی نیز اشاره کرد.  به این ترتیب با این برکناری هرچند سیاست های کلی دولت عربستان دستخوش تغییر نخواهند شد، ولی این احتمال وجود دارد که با این تغییر در طی مدت زمانی معین بازار نفت دچار نوساناتی باشد.

این پژوهشگر مسایل انرژی اضافه کرد: از آنجایی که کل ساختار اقتصاد سیاسی عربستان بسیار وابسته به نفت است، تحولات اساسی منطقه خاورمیانه حاکمیت عربستان را مجاب کرده است تا ساختار اقتصاد سیاسی را عوض کند. و این تغییرات تنها به امور نفتی محدود نمی شود و حوزه نفت اولین مورد از ایجاد تغییرات نیز محسسوب نمی شود.

نامداری گفت:  هر چند خلیل الفلاح که هم اکنون جایگزین علی النعیمی شده است دارای برش و وزنی همانند همتای سابق خود نیست، ولی الفالح مدیر عامل آرامکو بوده و بنابراین با ساختار اوپک آشناست.

وی افزود: هم اکنون عربستان با داشتن سهم 10 و نیم الی یازده میلونی در تولید نفت بزرگترین اهرم تعادل و بالانسر سازمان اوپک محسوب می شود. پس کماکان عربستان می تواند با همان کارتی که در اختیار دارد به بازی نفتی خود ادامه دهد.

94110 ت

نظرات
ADS
ADS
پربازدید