جایگاه شوراها در معرض تهدید جدی واقع شده است | اتاق خبر
کد خبر: 340697
تاریخ انتشار: 19 اردیبهشت 1395 - 19:52
چمران:
رییس شورای اسلامی شهر تهران گفت : در روند بررسی برنامه ششم توسعه کشور نه تنها اشاره‌ای به شوراها نشده بلکه در دو بند به صراحت نقش و جایگاه شوراها مورد تهدید واقع شده است.

به گزارش اتاق خبر، مهدی چمران در دویست و پنجاه و هفتمین جلسه شورا با اشاره به مواد برنامه ششم، گفت: متاسفانه در برنامه ششم توسعه یک کلمه هم در باب اهمیت شوراها ذکر نشده در حالی که قبلا 10 ، 12 بند به شوراها اختصاص داده شده بود. در برنامه ششم تنها دو بند در خصوص شهرداری‌های است که آنها هم به طور اخص جایگاه شوراها را تهدید می‌کند.

 وی ادامه داد: در اولین بند موضوع مالیات ارزش افزوده مطرح شده که قرار است این مالیات به بودجه دولتی تبدیل شود، به بیانی در سقف بودجه دولتی قرار گیرد و بعد هم توسط استانداری آن طور که خود تشخیص می‌دهند تخصیص داده شود و نقطه تاریک همین جاست، آنجا که مالیات مردم تهران برای شهرشان خرج نخواهد شد. به گونه‌ای که 40 درصد از این مالیات‌ها برای خرید اتوبوس و نیز هزینه پسماند شهرهای زیر 50 هزار نفر هزینه می‌شود و این یک ظلم آشکار در حق مردم تهران و امری خلاف قانون است.

 رییس شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: مشخصا با اجرایی شدن چنین امری شورا به یک شورای تشریفاتی تبدیل خواهد شد؛ چرا که بودجه اداره شهر آن هم درآمد پایداری که به صورت نقد در اختیار مدیریت شهری بوده را می‌خواهند از آن بگیرند و قطره چکانی به مدیریت شهری اختصاص دهند. از طرفی هم موضوع انتخاب شهردار توسط مردم را مطرح کرده‌اند که با این کار عملا شورای شهر یک شورای تشریفاتی خواهد بود.

 وی اضافه کرد: با این اقدام مالیات ارزش افزوده سرنوشتی مانند جرائم راهنمایی و رانندگی پیدا خواهد کرد و در حالی که هر ساله بودجه قابل توجهی از جرائم راهنمایی و رانندگی به خزانه دولت واریز می‌شود اما یک دهم آنچه سهم شهرداری‌ها است نیز به آنان تخصیص داده نمی‌شود.

 چمران همچنین تصریح کرد: در بند 39 برنامه ششم نیز بحث مدیریت یکپارچه عنوان شده اما نه بدان معنایی که در اذهان است بلکه بدین صورت که شهرداری‌ها به مانند پیمانکار با وزارت خانه‌ها قرار داد ببندند اما چگونگی این قرار داده‌ها را خود وزارت خانه‌ها تدوین کنند که باز هم شاهد جای خالی شورای عالی استان‌ها و شورای شهرها در این امر خواهیم بود.

 بنابر اعلام اداره کل ارتباطات و بین الملل شورای اسلامی شهر تهران، رییس شورای شهر تهران اظهار کرد : البته موضوع تنها به این جا ختم نشده و جایگاه شوراها بیش از این نیز در معرض تهدید قرار گرفته است چراکه وزارت کشور می‌خواهد حسابرسی‌هایی که به نحو احسن در شورا صورت می‌پذیرد و بر نحوه عملکرد مالی شهرداری نظارت دارد را تحت لوای خود در آورد که این امر نیز موجب تضعیف جایگاه شورا خواهد شد.

 چمران افزود: موضوع دیگر بحث سفرهای خارجی است؛ قبلا اگر شورا ماموریتی به اشخاص برای سفرهای خارجی می‌داد این موضوع باید در وزارت کشور و در کمیسیونی مرکب از وزارت خارجه، وزارت اطلاعات، وزات کشور و شورای عالی استان‌ها مطرح می‌شد و از آنجا اجازه گرفته میگرفتند ولی الان مقرر شده که اگر کسی به عنوان شورا از جایی هم دعوت می‌شود باز باید از این مرجع اجازه بگیرد و این امرنیز در کمیسیون حقوقی دولت تصویب شده است.

 رییس شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد: باید در جلساتی که با نمایندگان فعلی و آینده مجلس شورای اسلامی داریم این موضوعات را پیگیری کنیم و در اولین نشست مشترک با نمایندگان منتخب شهر تهران در مجلس شورای اسلامی این موارد را به طور جد پیگیری کنیم.

منبع: ایسنا

94104

نظرات
ADS
ADS
پربازدید