فعالیت احزاب برای امنیت و اقتدار ملی ضروری است | اتاق خبر
کد خبر: 340761
تاریخ انتشار: 19 اردیبهشت 1395 - 23:32
مدیركل سیاسی وزارت كشور:
مدیركل سیاسی وزارت كشور فعالیت احزاب را به منظور تقویت پایه های امنیت ، قدرت داخلی و اقتدار ملی ضروری عنوان كرد.

اتاق خبر - محمدامین رضازاده روز یكشنبه در نشست با فعالان سیاسی ،نمایندگان و دبیران احزاب استان در سمنان افزود: در حالیكه دكتر روحانی رئیس جمهوری و دولت تدبیر و امید مطرح كننده نظریه تعامل با دنیا و سیاست برد- برد است و در موضوع هسته ای با دنیا به تفاهم رسیدیم، باید بدانیم تقویت احزاب در داخل كشور نیز برطرف كننده اختلافات قومی، قبیله ای، طایفه ای، شهرستانی و بخشی است و از این مسیر تقویت كننده اقتدار ملی محسوب می شود.
وی اختلافات مذهبی، فرقه ای ،منطقه ای و قبیله ای را مُخل امنیت داخلی كشور برشمرد و تصریح كرد: در شرایطی كه ایران اسلامی تهدید خارجی ندارد و در حل مشكلات منطقه ای نقش تعیین كننده دارد، فعالیت احزاب می تواند از اختلافات مختلف درونی جلوگیری كند.
وی با تشبیه عرصه سیاست به اقتصاد و وجود قاچاق در اقتصاد زیرزمینی ،افزود: همانگونه كه در مقابله با قاچاق همیشه افراد اصلی كه آسیب جدی را وارد می كنند پنهان هستند، در عرصه سیاست نیز عده ای می خواهند احزاب فعال نباشند، تا به صورت شبانه و محفلی به عنوان مثال یك مسئول انتخاب شود.
رضازاده با اشاره به به نتیجه رسیدن برجام، گفت: هیچ حزب و صنفی علیه برجام موضع نگرفت و با مشاركت فعال در انتخابات مخالف نكرد كه این امر نشان بلوغ سیاسی در كشور است.
وی با بیان اینكه ایران اسلامی در یك موضوع مهم مانند مذاكرات هسته ای با قدرتهای دنیا به توافق رسید، ادامه داد: باید فعالیت احزاب و رسانه ها را به سود منافع ملی بدانیم و در مسایل داخلی كشور نیز با توجه به اشتراكات به نتیجه برسیم.
مدیركل سیاسی وزارت كشور به رویكرد مثبت دولت تدبیر و امید نسبت به فعالیت احزاب اشاره و خاطرنشان كرد: با مدیریت دولت یازدهم و با حدود 50 تا 60 نشست مسئولان وزارت كشور، خانه احزاب پس از10 سال تعطیلی به دلیل برخی بی تدبیری مسئولان و اختلافات درونی، با فعالیت سه طیف اصلاح طلب، اصولگرا و مستقل و مدیریت یكساله هر طیف، فعالیت خود را از سر گرفت.
وی، پذیرش رقابت، رعایت قوانین، پرهیز از التهاب و ستیزهای سیاسی، نهادینه كردن ساختارهای حزبی، نهادینه كردن پیوند احزاب با بدنه اجتماعی، آموزش، ارتقای فرهنگ مشاركت‌جویی در جامعه، گذراندن روال قانونی از سوی احزاب در ایجاد دفاتر شهرستانی و ... را مهمترین انتظارات از احزاب در شرایط كنونی كشور عنوان كرد.
مدیركل سیاسی وزارت كشور با اشاره به وجود 242 حزب در كشور گفت: این تعداد حزب از نظر كمی در دنیا بی نظیر است، ولی فعالیت آنها از نظر كیفی و حرفه ای، جابه جایی های درونی، برگزاری انتخابات درونی و ایجاد شعبه های شهرستانی، مطلوب نیست.
در این نشست با حضور محمدرضا میرزایی معاون سیاسی امنیتی، مهدی بندرآبادی مدیركل دفتر امور سیاسی و انتخابات استانداری و سیدعباس دانائی فرماندار سمنان، نمایندگان و دبیران احزاب و فعالان سیاسی استان، به بیان دیدگاه ها، خواسته ها و مشكلات فعالیت احزاب در استان سمنان پرداختند.
لزوم پذیرش احزاب از سوی دولت، مثبت دانستن حزبی بودن مسئولان، ایجاد اتاق فكر و مشاوره برای استاندار با حضور دبیران احزاب استان سمنان، تمركز بر اشتراكات احزاب و دوری از ستیزه های سیاسی، كمك به فعالیت احزاب، لزوم مشاوره گرفتن مسئولان شهرستانها از فعالان احزاب، توجه به ساختارگرایی و قانون گرایی در احزاب و .. مهمترین مسائل مطرح شده از سوی نمایندگان و دبیران احزاب و طیف های سیاسی استان سمنان در این نشست بود.
هفت حزب به طور رسمی و با گذران مراحل قانونی، در استان سمنان فعالیت دارند.

ایرنا

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید