انتخابات فیلیپین كلید خورد | اتاق خبر
کد خبر: 340843
تاریخ انتشار: 20 اردیبهشت 1395 - 12:10
رقابت برای تعیین رئیس جمهور و معاون رئیس جمهور
انتخابات عمومی فیلیپین صبح دوشنبه به وقت محلی برای انتخاب رئیس جمهور، معاون رئیس جمهور، سناتورها، اعضای كنگره و گروهی از مقامات محلی كلید خورد.

اتاق خبر - حدود 54 میلیون و 630 هزار نفر برای شركت در این انتخابات مجمع الجزایر فیلیپین با حدود 100 میلیون جمعیت ثبت نام كرده اند و مردم باید از میان پنج نامزد ریاست جمهوری یكی را برگزینند، اما نظرسنجی از احتمال پیروزی 'رودریگو دوتارتا' شهردار یكی از شهرهای جنوبی این كشور حكایت دارد كه در مبارزات داغ انتخاباتی قول داد با جنایتكاران مقابله كند.

رای گیری از ساعت 6 صبح آغاز و تا ساعت 17 به وقت محلی (13 و 30 دقیقه به وقت تهران) ادامه دارد.پیش بینی شده است نتایج این انتخابات 24 ساعت بعد مشخص شود؛ هر چند می تواند تا سه روز طول بكشد.
'مانوئل روكساس' 58 ساله دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری فیلیپین كه از سوی دولت 'بنیگنو آكینو' مورد حمایت قرار می گیرد در جایگاه دوم قرار دارد و پیش بینی شده است با 22 درصد پشتیبانی مردم رقیب 'رودریگو دوتارتا' باشد.
در فیلیپین كه بخش هایی از آن از ناامنی رنج می برد و سلاح به وفور در دست گروه های جنایتكار و تروریست ها و از سوی دیگر استقلال طلبان قرار دارد، شعارهای آتشین 'دوتارتا' 71 ساله مردم را ترغیب به رای دادن به وی كرده است. این نامزد انتخابات كشتن دهها هزار نفر از مجرمان را محور شعارهای خود قرار داد و تاكید داشت اگر كنگره هم مقابله كند با آن رودرو می شود.
اكنون 30 سال پس از گذار فیلیپین از دیكتاتوری خشن، این كشور جنوب شرق آسیا با یك معضل برای انتخاب رهبر جدید مواجه است. مردم یا باید یك شهردار تند، خشن و بی پروا را برای از بین بردن جرم و جنایت و فساد انتخاب كنند و یا به سمت اصلاح طلبانی گرایش پیداكنند كه معتقدند رفتار خشن، دموكراسی را تهدید می كند.
این تصمیم گیری برای این كشور جنوب شرق آسیا كه با ریاست جمهوری 'بنیگنو آكینو' با یكی از بالاترین نرخ های رشد اقتصادی در آسیا مواجه شده و از سوی دیگر با فقر گسترده، نابرابری و شورش دست و پنجه نرم می كند، دشوار است.
از سویی فیلیپینی ها حساسیت فوق العاده ای نسبت به تهدیدات بالقوه دموكراسی و كاهش قدرت مردم پس از شورش های سال 1986 كه به بركناری 'فردیناند ماركوس' دیكتاتور آن زمان انجامید، دارند. این دیكتاتور متهم به غارت كشور و نقض گسترده حقوق بشر بود و پس از وی نیز 'جوزف استرادا' پس از فساد بیش از حد در سال 2001 سرنگون شد.
پدر و مادر آكینو رئیس جمهور كنونی به عنوان قهرمان دموكراسی، نقش مهمی در جنبش مقاومت ضد ماركوس ایفا كردند.
در این مبارزه انتخاباتی برای تعیین رئیس جمهور فیلیپین سه نامزد دیگر نیز شركت دارند. 'گریس پو'، 'بینای ججومار' و 'میریام دیفنسور سانتیاگو' كه براساس نتایج نظرسنجی ها شانس زیادی برای انتخاب به عنوان رئیس جمهور ندارند.
در مبارزه ای دیگر در این انتخابات مردم باید از بین نامزدها معاون رئیس جمهور را انتخاب كنند و احتمال اینكه معاون وی از بین كسانی انتخاب شود كه با رئیس جمهور منتخب در تضاد باشد، وجود دارد.
در رقابت برای انتخاب معاون رئیس جمهور كه 6 نامزد وجود دارد، 'فردیناند ماركوس' تنها پسر و هم اسم دیكتاتور سابق فیلیپین با 26 درصد اول است و سناتور 'فرانسیس اسكودرو' 21 درصد از نظر شركت كنندگان در این نظرسنجی را به خود جلب كرده است.
مردم فیلیپین امروز 300 نماینده كنگره و حدود 18 هزار نفر از نمایندگان مجالس محلی را نیز انتخاب می كنند. مردم در این انتخابات باید از لیست های طولانی، 32 نامزد را برای پست های مختلف انتخاب كنند.
از سوی دیگر ده ها هزار نیروی امنیتی برای برگزاری سالم و امن انتخابات كه تاكنون 15 نفر در درگیری های آن جان خود را از دست داده اند ، به حالت آماده باش درآمده اند .
با توجه به نزدیك شدن روز انتخابات، شرایط امنیتی و اجتماعی فیلیپین نیز در حال تغییر است. پلیس این كشور با معرفی حوزه های رای گیری كه ممكن است در آنها تنش های به وجود آید، نظارت خود را بر این مناطق افزایش داد.
از جمله نقاطی كه پلیس ملی فیلیپین بر اساس تجربه انتخابات پیشین آنها را مستعد وقوع برخی درگیری ها و تنش ها خوانده است، می توان به استان 'میندانائو' در جنوب این كشور و مناطق دیگری شامل 'ماسباته'، 'لانائو دل سور'، 'نگروس اورینتال'، 'پانگاسینان' و 'وسترن سامار' اشاره كرد.
در سال 2009 و پیش از انتخابات سراسری این كشور، 57 نفر از جمله 32 روزنامه نگار در یكی از پرتلفات ترین حوادث انتخاباتی فیلیپین كشته شدند.
آمار كمیسیون انتخابات فیلیپین كه هر 6 سال برگزار می شود نشان می دهد حدود 24 میلیون و 700 هزار نفر از رای دهنده ها بین 18 تا 34 سال دارند و 15 میلیون و 500 هزار نفر نیز بین 35 تا 50 ساله هستند.
ایرنا

94110

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید