رقابت الگوساز | اتاق خبر
کد خبر: 340855
تاریخ انتشار: 20 اردیبهشت 1395 - 12:55
الهه كولایی*
انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی با كیفیتی قابل دفاع برگزار شد. حال در آستانه افتتاح مجلس جدید تحركات و رایزنی‌های طیف‌های مختلف حاضر در مجلس برای تعیین هیأت رییسه آغاز شده است.

اتاق خبر - براساس اعلام رسمی نتایج و نشست‌ها و همایش‌هایی كه اخیراً برگزار شده، جبهه امید و ائتلاف اصولگرایان دو طیف اصلی حاضر در مجلس دهم هستند كه تأثیرگذاری بیشتری در تحولات درونی خواهند داشت و پیش‌بینی می‌شود كه دو فراكسیون بزرگ را نیز تشكیل خواهند داد.

اگر چه تعداد نامزدهای فهرست امید اعم از اصلاح‌طلبان، اعتدالیون و برخی اصولگرایان میانه‌رو از دیگر فهرست‌ها بیشتر است اما اینكه این دو فراكسیون از چه شیوه‌ای برای انتخاب اركان داخلی بهارستان بهره خواهند برد، محل توجه و تأمل است.
آنچه خوشبینی‌های معطوف به تركیب و عملكرد مجلس آتی را تقویت می‌كند، اینكه تندروها در آن نقش برجسته و تعیین كننده نخواهند داشت و كلیت اصولگرایان راه یافته به مجلس نیز نیروهای میانه‌رو هستند.
با این همه محمدرضا عارف و علی لاریجانی به عنوان نامزدهای برجسته و مطرح ریاست مجلس باید نسبت به حاشیه‌ها و آسیب‌های احتمالی پیش روی انتخابات درون مجلس مراقبت‌های لازم را داشته باشند. اگرچه رقابت‌ها و رایزنی‌های معطوف به این انتخابات طبیعی است اما حامیان هر دو گزینه باید رقابت توأم با اخلاق و انصاف كنند تا فضای همدلی و همكاری كه بین مجموعه‌های عقلانی و معتدل ایجاد شده، خدشه‌دار نشود.
مردم هم انتظار دارند كه موكلان آنها نسبت به تحقق وعده‌های داده شده اهتمام داشته و در مسیر عمل به خواسته‌ها و مطالبات حركت كنند. علاوه بر كرسی ریاست مجلس، دیگر اعضای هیأت رییسه و رؤسای كمیسیون‌های تخصصی مجلس، ریاست بر مركز پژوهش‌های مجلس و دیوان محاسبات هم اهمیت خاصی دارد كه به صورت منطقی در انتخاب و انتصاب آنها وزن مجموعه‌های سیاسی درون پارلمان را باید در نظر گرفت. در واقع، شایسته آن است كه طیف‌های مختلف حاضر در مجلس براساس تعداد كرسی‌های خود احساس كنند كه در مدیریت بهارستان تأثیرگذار خواهند بود.
شواهد و قرائن موجود نشان از رقابت دو فراكسیون یادشده برای نشستن بر صندلی اركان مهم مجلس است. اما چه بهتر كه این رقابت در چارچوب قانون، مطالبات مردم و احترام به آرای عمومی و خواست اكثریت و توأم با اخلاق باشد.
بدون تردید در این فرآیند مسوولیت سنگینی بر دوش آقایان عارف و لاریجانی است كه طرفداران خود را به گونه‌ای هدایت كنند كه در نهایت انتخاب هیأت رییسه مجلس دهم به عنوان یك الگوی قانونی و اخلاقی ثبت شود. عملی شدن چنین وضعیتی حتماً در مسیر مجلس دهم به سوی تعامل و همكاری و كارآمد ساختن نهاد قانونگذار تأثیرات مثبت خواهد داشت.
*فعال سیاسی
منبع: روزنامه ایران 20/02/1395

94110

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید