آمادگی شرکت های انگلیسی برای حضور در بازار ایران | اتاق خبر
کد خبر: 340857
تاریخ انتشار: 20 اردیبهشت 1395 - 13:04
در میزگردی با حضور تعدادی از مقامات اقتصادی انگلیس مطرح شد
در میزگردی که به ابتکار کنفدراسیون صنایع انگلیس در لندن برگزار شد، شرکت‌ها و موسسات اقتصادی این کشور آمادگی خود را برای حضور فعال در بازار ایران اعلام کردند.

به گزارش اتاق خبر به نقل از ایلنا، به ابتکار کنفدراسیون صنایع انگلیس و همکاری موسسه جهانی مکنزی، میزگردی با حضور تعدادی از مقامات اقتصادی انگلیس از جمله نماینده تجاری نخست‌وزیر، رئیس موسسه تضمین مالی صادرات و تعدادی از شرکت‌ها و موسسات اقتصادی انگلیس به منظور بررسی و تبادل‌نظر در خصوص فرصت‌های تجاری و سرمایه‌گذاری در ایران برگزار شد.

در این میزگرد که با سخنرانی افتتاحیه محمدحسن حبیب‌الله‌زاده کاردار جمهوری اسلامی ایران در لندن آغاز به کار کرد، نمایندگان بخش‌های دولتی و خصوصی تجاری انگلیس شرکت داشتند.

کاردار کشورمان در این میزگرد به تشریح آخرین وضعیت اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و فرصت‌ها و زمینه‌های مورد علاقه طرف ایرانی جهت جذب سرمایه‌گذاری خارجی از جمله حمل و نقل ریلی و هوانوردی، نفت و گاز، پتروشیمی، پالایشگاه، انرژی‌های نو، آب و فاضلاب، صنایع خودروسازی پرداخت.

حبیب‌اله‌زاده با اشاره به لزوم اقدام بانک‌ها برای شروع تبادلات مالی اظهار داشت: بر اساس برجام هیچ مانعی برای تبادلات بانکی وجود ندارد و اگر مسائلی ناشی از فضای روانی ایجاد شده است، حسب تعهدات مندرج در برجام، وظیفه دولت و بخش خصوصی است که زمینه را برای انجام عادی و روان تجارت بین دو کشور فراهم کنند.

شرکت کنندگان در میزگرد مشترک کنفدارسیون صنایع انگلیس و موسسه جهانی مکنزی نیز ضمن برشمردن زمینه‌های مورد علاقه خود برای همکاری شرکای ایرانی در زمینه نفت و گاز، حمل و نقل، هواپیمایی، خودروسازی، نیروگاه‌های برق را برشمرده و آمادگی خود جهت حضور فعال در بازار ایران را مورد تاکید قرار دادند.

شرکت‌ها و موسسات اقتصادی شرکت کننده در این میزگرد همچنین به جایگاه ایران به عنوان یک بازار نوظهور اشاره کرده و بر مزیت‌های کشورمان از جمله دارا بودن ذخایر سرشار نفت و گاز، جمعیت جوان و تحصیل کرده و ضریب هوشی بالا تاکید کردند.

همچنین اشاره شد که ایران کشوری با ثبات و دارای ظرفیت‌های فراوان در منطقه است.

نمایندگان صنایع انگلیس ابراز امیدواری کردند که موضوع فضای روانی ناشی از اقدامات آمریکا در قبال بانک‌ها هر چه زودتر برطرف تا گام‌های بزرگتری برای تجارت و سرمایه‌گذاری برداشته شود.

طرف انگلیسی همچنین اعلام کرد آماده کمک به تضمین سرمایه‌گذاری شرکت‌های انگلیسی در جمهوری اسلامی ایران است.

براساس این گزارش، کنفدارسیون صنایع انگلیس یکی از بزرگ‌ترین سازمان‌های تجاری انگلیس به شمار می‌رود. تعداد اعضای مستقیم و غیر مستقیم کنفدراسیون صنایع انگلیس بالغ بر ۱۹۰ هزار عضو است و بیش از ۱۴۰ سازمان و اتحادیه تجاری در چارچوب این کنفدارسیون فعالیت دارند. کنفدراسیون صنایع انگلیس از طریق دفا‌تر خود در لندن، پکن، واشینگتن، بروکسل و دهلی‌نو فعالیت‌های تجاری بین‌المللی خود را هماهنگ می‌کند.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید