شهيد مطهري خرافه‌ستيز تمام عيار بود | اتاق خبر
کد خبر: 340879
تاریخ انتشار: 20 اردیبهشت 1395 - 14:15
عماد افروغ:
نويسنده، جامعه‌شناس و سياست‌مدار پيشكسوت ايراني گفت: شهيد مطهري يك خرافه‌ستيز تمام‌عيار بودند؛ دنيا را مي‌‌شناختند و براساس شناختي كه از قرآن داشتند و ارادتي كه به اسلام و جامعيت اسلام داشتند، از طريق پشتوانه‌‌هاي فلسفي خود، به هر سوالي پاسخ مي‌‌دادند و غ

اتاق خبر - عماد افروغ با حضور در نشست سيري بر انديشه‌‌هاي شهيد مطهري در بيست و نهمين نمايشگاه بين المللي كتاب تهران افزود: استاد شهيد مرتضي مطهري، قلم مطهري داشتند؛ قلب مطهره ايشان تابع سيره مطهري بود؛ همين امر موجب شد آثار و تفكرات ارزشمندي از خود به يادگار بگذارند.

وي ادامه داد: شهيد مطهري يك فيلسوف صدرايي بودند؛ حسب صدرايي بودن ايشان اين است كه تفكري ناب داشتند؛ همه اينها به اين معني است كه شخصيت شهيد مطهري قائل به دوگانگي در عالم نبود و نگاه دوگانه به عالم هستي نداشتند.
به گفته اين جامعه شناس و سياستمدار، شهيد مطهري همه چيز را مربوط به خدا مي‌‌دانستند؛ با سيري در انديشه‌‌هاي اين استاد شهيد مي‌‌توان دريافت كه ايشان آسيب‌‌هاي اجتماعي، دردها و نيازهاي مردم را مانند يك متفكر روشنفكر مي‌‌شناختند. چون نگاه حكيمانه و فيلسوفانه‌اي داشتند تلاش مي‌‌كردند براي هر مساله عيني، پاسخي فلسفي و حكيمانه بدهند.
افروغ در ادامه تصريح كرد: شهيد مطهري مردم را جاهل نمي‌پنداشتند. ايشان يك خرافه‌ستيز تمام‌عيار بودند. دنيا را مي‌‌شناختند و بر اساس شناختي كه از قرآن داشتند و ارادتي كه به اسلام و جامعيت اسلام داشتند، از طريق پشتوانه‌‌هاي فلسفي خود به هر سوالي پاسخ مي‌‌دادند و غرب را نقد مي‌‌كردند.
وي همچنين گفت: شهيد مطهري اميدي در دل جوانان ما ايجاد كردند كه همين امر موجب رشد و اعتلاي جوانان شد؛ از همين رو آثار شهيد مطهري هرگز آثار احساسي نيست؛ بلكه ماندني است و پيش‌بيني‌‌هاي ايشان در رابطه با «ايمان» به حقيقت پيوست؛ مساله خدا و معنويت در آثار اين متفكران غربي مطرح و به خوبي قابل مشاهده است.
به گزارش ستاد خبري بيست و نهمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران، محمد كوكب قائم مقام نظارت بر نشر آثار شهيد مطهري با حضور در سراي اهل قلم نمايشگاه بين‌المللي كتاب، گفت: طبق انديشه شهيد مطهري ايمان و عمل همزاد هم هستند و جوامع اسلامي بدون اين دو سعادتمند نمي‌شوند.
وي با بيان اينكه شهيد مطهري متفكر مصلح ديني جهان اسلام بود، افزود: شهيد مرتضي مطهري متفكر مصلحي بود كه قدرش شناخته نشد؛ بايد سال‌‌ها بگذرد تا اين شخصيت بزرگ نه تنها براي متفكران غربي، بلكه براي متفكران و انديشمندان خودمان نيز شناخه شود.
كوكب يادآور شد: استاد شهيد معتقد بودند كه ايمان و عمل همزاد يكديگر و ايمان بدون عمل ايمان نيست و عمل بدون ايمان هم عمل محسوب نمي‌شود و پيش‌بيني‌‌هاي ايشان هم در عصر حاضر تحقق يافته است. ايشان پيش‌بيني كردند كه براي ايمان و عمل جانشين‌‌هايي در طول تاريخ ساخته مي‌‌شود و همين طور هم شد. براي ايمان جانشين‌‌هايي در اروپا با نام مكاتب اجتماعي و علوم ساينس (علم تجربي) ساخته شد.
به گزارش ستاد خبري بيست و نهمين نمايشگاه بين المللي كتاب تهران، قائم مقام نظارت بر نشر آثار شهيد مطهري به مساله ايمان و عمل در قرآن اشاره كرد و توضيح داد: روي سخن شهيد مطهري بيشتر با متفكران و مصلحان ديني بود كه در قرآن هم آمده، عمل مي‌‌تواند كنار ايمان ركن سعادت بشر امروزي باشد.
بيست و نهمين نمايشگاه بين المللي كتاب تهران با حضور 1700 ناشر داخلي و 130 ناشر خارجي در 170 غرفه برگزار مي شود؛ اين نمايشگاه با شعار «فردا براي خواندن دير است...» از ساعت 10 تا 20 روزهاي 15 تا 25 ارديبهشت در مجموعه نمايشگاهي شهرآفتاب برگزار مي شود؛ اين مجموعه در اتوبان خليج فارس (عوارضي اتوبان تهران- قم)، روبه روي حرم مطهر امام خميني (ره) قرار دارد.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید