Performancing Metrics

صدای طبیعت در یک غار یخی در کانادا | اتاق خبر
کد خبر: 340990
تاریخ انتشار: 20 اردیبهشت 1395 - 18:25
این غار خیره کننده در آلبرتا واقع شده است و به علت صداهایی که از آن منتشر می‌شود، به مکانی جالب و خاص تبدیل شده است.

اتاق خبر: این شکاف یخی پر سر و صدا، درون یک غار خیره کننده در دامنه‌ی رشته‌کوه‌های راکی کانادایی قرار دارد. گفته می‌شود وقتی سنگ‌ها به زمین پرتاب می‌شوند و ۱۴۰ متر پایین‌تر با کف غار برخورد می‌کنند، پژواک‌های تشدید شونده‌ای ایجادشده و باعث تولید صدای عجیب در غار می‌شوند. این غار در ارتفاع ۷۰۰ متری کناره کوه قرار گرفته و ورودی‌اش در پشت یک لبه سنگی و تقریباً پنهان از دید است. جالب است بدانید که تا سال ۲۰۰۵ کسی از وجود غار خبر نداشته است.

اما سرانجام یک لکه تاریک راز آمیز روی گوگل ارث (google Earth) توجه یک کاشف غار به نام چس یونگ را به خود جلب کرد و منجر به کشف این غار جالب می‌شود.

وقتی هوای سرد وارد غار می‌شود، جای هوای گرم را می‌گیرد و آن را به بیرون می‌راند. هوای سرد به خاطر غلظتی که دارد، هیچ‌گاه قادر به خروج از غار نیست و درنتیجه غار در تمام طول سال یخ‌زده باقی می‌ماند.

شکاف یخ پر سر و صدا

به خاطر پژواک‌های تشدید شونده، صحبت کردن درون غار بسیار دشوار است، چرا که هر صدا، سلسله‌پژواک‌هایی ایجاد می‌کند که جملات را نامفهوم می‌کنند. بنابراین کاشفان غار مجبور هستند با صدای نجوا گونه‌ای با هم صحبت کنند یا به‌صورت بریده بریده و با فاصله چند ثانیه‌ای حرف بزنند که به پژواک‌ها فرصت تمام شدن بدهند. هنوز کار اکتشاف غار کامل نشده است و بخش‌های زیادی از آن در حال کشف و نقشه‌برداری است.

شکاف یخ پر سر و صدامنبع: کجارو

94104

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید