علت ناکامی بخش خصوصی در عقد قرارداد با خارجی ها | اتاق خبر
کد خبر: 340996
تاریخ انتشار: 20 اردیبهشت 1395 - 15:28
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران در گفت و گو با اتاق خبر تشریح کرد
به دلیل این که قوانین تجاری در ایران از ثبات کافی برخوردار نیست؛ سرمایه گذاران خارجی ترجیح می دهند که قرارداد های تجاری را با دولت منعقد کنند.

اتاق خبر-گروه  اقتصادی: محمد لاهوتی در گفت و گو با اتاق خبر با بیان این نکته که بخش بزرگی از اقتصاد کشور دولتی است تصریح کرد: این موضوع که بخش خصوصی در عقد قرارداد با هیات های تجاری خارجی نتوانسته اند موفق عمل کنند تا حدودی صحیح می باشد. با این حال به دلیل اینکه در حدود 80 درصد از اقتصاد کشور به بخش دولتی وابسته می باشد، شرکت ها و بازرگانان خارجی ترجیح می دهند با این شرکت ها وارد مذاکره شوند. در این میان نمی توان حضور شرکت های بزرگ دولتی را در بخش های مورد علاقه خارجی ها مانند نفت و معدن نادیده گرفت.

لاهوتی به بی ثبات بودن قوانین در ایران اشاره کرد و افزود: در حوزه هایی سرمایه گذاری پرخطر به نظر می رسد، خارجی ها ترجیح می دهند که توافقات اقتصادی بین دو دولت انجام بگیرد. علت این کار دادن تضمین های کافی از سوی دولت برای سرمایه گذاری در بخش های اقتصادی کشور می باشد.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران به تلاش های دولت برای اجرایی شدن اصل 44 قانون اساسی اشاره کرد و گفت: در صورتی که اراده کافی برای اجرای اصل 44 از سوی دولت وجود داشته باشد باید بخش خصوصی سهم بیشتری در اقتصاد کشور داشته باشد. در این شرایط می توان امتیازی را برای بخش خصوصی در مذاکرات اقتصادی در نظر گرفت و برای مثال می توان با اعطای مشوق هایی برای سرمایه گذاران خارجی در صنایع کوچک و متوسط ایران سهم بخش خصوصی در توافقات تجاری افزایش پیدا کند.

وی اضافه کرد: من اعتقاد دارم که دولت وظیفه دارد بستر را برای سرمایه گذاری بیشتر خارجی ها در بخش خصوصی فراهم کند تا شاهد رشد اقتصادی و رونق در این بخش از اقتصاد کشور باشیم. درحقیقت با تسهیل قوانین مربوط به محیط کسب و کار، به سرمایه گذاران خارجی این اطمینان داده شود که در بخش خصوصی سرمایه گذاری کند زیرا یکی از عوامل فراری دادن سرمایه های گذاری های خارجی نبود ثبات در قوانین تجارت کشور است.

لاهوتی گفت:در توافقاتی که در سطح کلان بین کشورها صورت می گیرد دولت باید در صنایعی که بخش خصوصی  توانایی ورود به بازار را دارد مانند نساجی و صنایع غذایی از این بخش حمایت کند.

وی افزود:در این صنایع تولیدات بخش خصوصی توانایی تولید محصولات با کیفیت را دارد اما به دلیل نداشتن فناوری های روز بخش خصوصی نتوانسته است محصولاتی با کیفیت تهیه کند.

94105 ت

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید