تحلیل تغییرات ساختاری در عربستان سعودی | اتاق خبر
کد خبر: 341016
تاریخ انتشار: 20 اردیبهشت 1395 - 20:00
اتاق خبر بررسی می کند:
سلمان بن عبدالعزيز' پادشاه عربستان روز شنبه گذشته با صدور حكمي ٬ برخي وزيران حكومت را بركنار كرد و به تعديل و ادغام برخي وزارتخانه‌ها، پرداخت؛ اقدامي كه ملت عربستان كه حاكمان آن با انواع واقسام توجيه ها در امور ساير كشورها دخالت مي كنند ٬ هيچ نقش ومشاركتي

اتاق خبر-  پادشاه عربستان علاوه بر بركناري پنج وزير، به تغييرنام برخي وزارتخانه‌ها، ادغام تعدادي از آن‌ و حذف وزارت آب پرداخت. اين تغييرات در حالي ابلاغ شده است كه با بركناري پنج وزير مهم، وزارتخانه‌هاي تعديل شده و تغيير يافته حج و عمره ٬ نفت ٬ انرژي و منابع معدني نيز بدون وزير مي‌مانند.
در حكم پادشاه عربستان، حوزه فعاليت وزارتخانه‌هاي كشاورزي، تجارت و صنعت، اوقاف و امور اسلامي و ارشاد، حج، كار و امور اسلامي هم تغيير كرده و عناوين آنها نيز دگرگون شده است. همچنين وزارت آب از كابينه حذف شد و شوراي صنعت هواپيمايي نيز در وزارت حمل و نقل ادغام شده است.
مهم ترين اين تغييرات ٬ بركناري علي النعيمي وزير نفت و تعيين خالد الفالح مدير آرامكو به جاي وي و تغيير نام وزارت نفت به وزارت انرژي، صنعت و ثروت هاي معدني است. النعيمي به عنوان وزير مشاور در ديوان پادشاهي منصوب شد.
منابع موثق اعلام كردند، كه النعيمي پس از آن كه ، در تاريخ 17 آوريل در نشست نفتي دوحه مورد اهانت محمد بن سلمان پسر پادشاه عربستان و جانشين وليعهد قرار گرفت ، درخواست استعفا كرد.
در حالي‌كه النعيمي براي امضاي توافق‌نامه تعليق قيمت‌هاي نفت آماده مي‌شد، محمد بن سلمان طي تماسي تلفني، از وي و هيات همراهش درخواست كرد تا هرچه سريع ‌تر اين نشست را ترك كنند وبلافاصله به رياض بازگردند. همين اقدام بن‌سلمان، باعث سرافكندگي النعيمي در مقابل همتايان خود در سازمان اوپك شد.
بنابر اعلام اين منابع، النعيمي از طرفداران اين توافق و از مخالفان فروش سهام شركت آرامكو بود كه براي چندين سال رياست اجرايي آن را برعهده داشت.
تغييرات اخير در حكومت عربستان همانند تغييرات گذاشته كه از زمان پادشاهي سلمان و روي كار آمدن پسرش محمد انجام شده است٬ بر اساس سياستي صورت مي گيرد كه با تفكرات و سياست هاي پادشاه وپسرش محمد هماهنگ ومنسجم باشد. معمولا اين عزل ونصب ها به گونه اي صورت مي گيرد كه شخصيت هاي مخالف و ناهماهنگ با اين تفكرات -كه تحت عنوان پيشرفت و نوآوري در وزارتخانه ها صورت مي گيرد – از ميدان خارج شوند.
البته در اين عزل ونصب ها نمي توان فشارها و نگراني هاي وارد شده بر پادشاه عربستان ٬ به دليل نارضايتي هاي مردمي از ناكامي هاي متوالي در اداره كشور در همه زمينه ها و بخصوص در زمينه اقتصادي ومعيشتي را ناديده گرفت.
از سوي ديگر انجام تغييرات اخير از سوي سلمان بن عبدالعزيز٬ براي اين است كه وانمود كند به پيشرفت و رشد كشور اهميت مي دهد. در اين زمينه اگر به متن حكم صادر شده از سوي پادشاه دقت كنيم ٬ مي بينيم كه وي از عبارت هايي كه نشانگر اهميت دادن به توسعه و برنامه چشم انداز 2030 است بسيار استفاده كرده است.
واقعيت اين است كه اوضاع اقتصادي، اجتماعي و سياسي عربستان چندان مناسب نيست؛ بر خلاف تصور اكثر مردم ٬ عربستان وضع اقتصادي مناسبي ندارند. بحران مسكن، اشتغال، ازدواج و خيل عظيم دختران ازدواج نكرده، تضاد ديدگاه هاي نسل جوان با مذهب رسمي كشور و... از مهم ترين مسائلي است كه عربستان را با مشكل جدي روبرو كرده است. دو سال پيش دولت عربستان طرح هاي بزرگي از جمله احداث مترو و منوريل، احداث واحدهاي مسكوني و... را براي حل مشكلات اقتصادي انباشته شده خود مطرح و اجرا كرد كه به دليل كاهش قيمت نفت ٬ بودجه آن ها فعلا تامين نشده است. از سوي ديگر اجراي طرح هاي مزبور مشكلات ساختاري اقتصاد عربستان را حل نمي كرد.
روي كار آمدن ملك سلمان و به دنبال آن تعيين جانشين و تعيين پسرش محمد بن سلمان به عنوان جانشين وليعهد و عملا سپردن همه امور مملكت به وي ٬ به هيچ عنوان مورد قبول ساير اعضاي خاندان سعودي نبوده است. لذا به نظر مي رسد نه تنها هيچ اجماعي در بين خاندان حاكم عربستان در زمينه تغييرات بنيادين اقتصادي وجود نداشته باشد ٬ بلكه احتمالا در آينده نزديك شاهد مخالفت هاي جدي ساير اعضاي خاندان حاكم در اين زمينه باشيم.
در چنين شرايطي عربستان با بد ترين بحران داخلي و جانشيني در خاندان آل سعود روبرو است. مي توان عوامل بالا را مقدمه و رقابت جناح هاي داخلي عربستان در دست اندازي به قدرت را مهم ترين عامل اتخاذ راهبرد جديد عربستان در نظر گرفت.
در شرايطي كه عربستان با حجم زيادي از مشكلات انباشته شده اقتصادي، سياسي و اجتماعي روبروست ٬ پادشاه پير و بيمار عربستان كه ناتوان از اداره امور است٬ عملا اداره مملكت را به دست محمد پسر خود سپرده است. وي نيز كه روياي پادشاهي طولاني مدت خود در عربستان را در سر مي پروراند ٬ تلاش كرده با در نظر گرفتن مخالفت هاي احتمالي خاندان حاكم با قدرت گرفتن او٬ نخست همه روابط قدرت را در عربستان به نفع خود بر هم زند ٬ دوم در نظر افكار عمومي خود را به عنوان منجي عربستان مطرح كند.
در اين شرايط دولتمردان عربستاني به رهبري محمد بن سلمان ٬ براي انحراف افكار عمومي از مشكلات موجود٬ با توجه به تضادهاي ايدئولوژيك ٬و در جهت فرافكني و دور كردن فكر مردم از مشكلات موجود در داخل عربستان ٬ جريان شيعه به رهبري ايران را بزرگ ترين تهديد براي عربستان و همپيمانان منطقه اي سني آن كشور طرح كرده و آن را بزرگنمايي مي كنند.
با توجه به پيش بيني مخالفت هاي احتمالي داخلي و خارجي با اين راهبرد ٬ به نظر مي رسد محمد بن سلمان در تلاش است تا از شيوه شوك درماني براي اجراي سياست خود استفاده كند. از ويژگي هاي مهم اين روش نبود اجماع در بين نخبگان و وفاق ملي در بين اقشار مختلف اجتماع است. لذا با هدف جلوگيري از مخالفت هاي احتمالي ٬ به صورتي كاملا ضربتي اقدام هايي صورت مي پذيرد تا عملا همه را در عمل انجام شده قرار دهند.
پادشاه عربستان در جديدترين فرمان خود ٬ شش وزير را از سمت خود بركنار كرد كه سه نفر از آنها در مناصب جديد٬ بار ديگر به خدمت گرفته شدند و سه نفر ديگر نيز براي اولين بار پاي به هيئت حاكمه سعودي مي‌گذارند.
بر اساس فرمان پادشاه كه البته بسياري از كارشناسان طراح اصلي آن را محمد بن سلمان و مشاورانش مي دانند ٬ تغييرات ايجاد شده در ساختار حكومت و وزارتخانه‌هاي عربستان به اين صورت است :
-وزارت آب و انرژي منحل شد
- نام وزارت بازرگاني و صنعت به وزارت بازرگاني و سرمايه‌گذاري تغيير كرد
- نام وزارت نفت و معدن به وزارت انرژي و صنعت و منابع معدني تغيير كرد
- نام وزارت امور اسلامي، اوقاف، دعوت و ارشاد به وزارت امور اسلامي، دعوت و ارشاد تغيير كرد
- نام وزارت حج به وزارت حج و عمره تغيير كرد
- نام وزارت كشاورزي به وزارت محيط زيست و كشاورزي تغيير كرد
- وزارت كار و امور اجتماعي در يك وزارتخانه با عنوان وزارت كار و توسعه اجتماعي ادغام شد
همچنين بر اساس اين فرمان وزيران زير از منصب خود عزل شدند :
علي النعيمي از وزارت نفت و معادن ٬ بندر حجار از وزارت حج ٬ توفيق بن فوزان بن محمد الربيعة از وزارت بازرگاني و صنايع ٬ عبدالله بن عبد الرحمن از وزارت ارتباطات ٬ ماجد بن عبدالله از وزارت امور اجتماعي ٬ خالد الفالح از وزارت بهداشت٬ بندر بن سعود بن محمد آل سعود از رياست حيات وحش عربستان .
در اين فرمان همچنين افرادي در پست هاي جديد به كار گرفته شدند كه اين انتصاب ها به شرح زير است :
توفيق بن فوزان بن محمد الربيعة به عنوان وزير بهداشت ٬ ماجد القصبي به عنوان وزير بازرگاني و سرمايه ٬ خالد الفالح به عنوان وزير انرژي و صنايع و منابع معدني ٬ سليمان بن عبد الله الحمدان به عنوان وزير ارتباطات ٬ تركي بن محمد بن سعود به عنوان وزير مشاور ٬ خالد بن سعود بن خالد آل سعود به عنوان مشاور در دفتر پادشاه عربستان ٬ محمد بن سعود بن خالد آل سعود به عنوان عضو مجلس شوراي عربستان ٬ بندر بن سعود بن محمد آل سعود به عنوان مشاور در دفتر پادشاه عربستان ٬ فيصل بن خالد آل سعود به عنوان مشاور در دفتر پادشاه عربستان ٬ محمد بن عبد الرحمن آل سعود به عنوان مشاور در دفتر پادشاه عربستان٬ عبد العزيز آل سعود به عنوان مشاور وزير كشورعربستان و علي النعيمي به عنوان مشاور وزير به سمت مشاور در دفتر پادشاه عربستان منصوب شدند.

منبع: ایرنا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید