عضو ارشد حزب محافظه كار: خروج انگلیس از اتحادیه اروپا منجر به جنگ در اروپا نمی شود | اتاق خبر
کد خبر: 341151
تاریخ انتشار: 21 اردیبهشت 1395 - 03:40
با رد ادعای دیوید كامرون،
بوریس جانسون عضو ارشد حزب محافظه كار انگلیس روز دوشنبه با رد ادعاهای دیوید كامرون رهبر این حزب گفت كه خروج از اتحادیه اروپا ( برگزیت) سبب افزایش خطر جنگ در اروپا نخواهد شد.

اتاق خبر - شهردار سابق لندن در سخنانی در كمپین هواداران خروج از انگلیس از اتحادیه اروپا بیان داشت كه اظهارات و استدلال های كامرون نخست وزیر و رهبر حزب محاظه كار، در مورد خطرات 'برگزیت' و ضرورت ادامه حضور در اتحادیه اروپا چندان قوی نبود.

دیوید كامرون نخست‌وزیر انگلیس روز دوشنبه در سخنانی در موزه بریتانیا در لندن ضمن مخالفت صریح با خروج كشورش از اتحادیه اروپا موسوم به برگزیت مدعی شده است كه این رخداد می تواند منجر به جنگ دیگری در این قاره شود.
بوریس جانسون عنوان كرد: من باور ندارم كه ترك اتحادیه اروپا سبب بروز جنگ جهانی سوم در این قاره شود ضمن اینك فكر نكنم كه كامرون نیز قویا معتقد به شعله ور شدن جنگ در اروپا در صورت خروج از اتحادیه اروپا باشد .
وی اضافه كرد: هر كسی می داند كه صلح در قاره اروپا اروپا طی 60 سال گذشته به دلیل وجود ناتو بوده است و من قبلا به این اشاره داشته ام كه دخالت ناتو در بوسنی و یوگسلاوی سابق سبب بازگشت صلح به این منطقه شد.
جانسون پیش از این بارها كامرون و كمپین حامی ادامه حضور انگلیس در اتحادیه اروپا را به استفاده از تاكتیك 'ترس و تردید ' با هدف متزلزل كردن تصمیم رای دهندگان انگلیسی در همه پرسی 23 ژوئن متهم كرده است.
نخست‌وزیر انگلیس روز دوشنبه در جریان سخنرانی اش با اشاره به وقایع اخیر اوكراین و گرجستان به دنبال دخالت های روسیه، تصریح كرد كه كشورش در صورت بروز بی ثابتی و جنگ در قاره اروپا، از رویدادها در امان نخواهد ماند.
كامرون بیان داشت تهدیدات زیادی علیه ثبات اروپا وجود دارد كه یكی از تازه‌ترین این تهدیدات، خصومت‌های روسیه و همچنین وجود داعش و بحران مهاجران است.
وی هشدار داد، سطح تهدیدات تروریستی در انگلستان در بالاترین حد است و وقوع هر حمله‌ای علیه شهرهای این كشور توسط داعش در هر زمانی محتمل است.
نخست وزیر انگلیس پس از سه سال چانه زنی با اتحادیه اروپا، موفق شد تا با رهبران 27 كشور اروپایی در جریان نشست بروكسل بر سر مفادی كه به این كشور همچنان 'موقعیت ویژه ای' را در این اتحادیه می دهد، به توافق برسد.
اما اعلام برگزاری همه پرسی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در ژوئن آینده، سبب آشكار شدن شكاف و دودستگی عمیق در میان اعضای كابینه و حزب محافظه كار انگلیس بر سر ادامه حضور این كشور در این اتحادیه شده است.
انتظار می رودكه با نزدیك شدن به زمان همه پرسی هر دو جناح مخالف و موافق برگزیت به فعالیت‌ها تبلیغی خودشان شدت بیشتری بدهند.
مسئله ماندن انگلیس در اتحادیه اروپا همچنین ابعاد فرا ملی یافته و تاكنون شماری زیادی از سیاستمداران جهان خصوصا رهبران اروپایی در ارتباط با آن موضع گرفته اند.
باراك اوباما، رئیس جمهوری آمریكا ماه گذشته میلادی در جریان سفرش به انگلیس به صورت آشكارا از ادامه حضور این كشور در اتحادیه اروپا حمایت كرد.
علاوه بر اوباما بسیاری از رهبران كشورهای اروپایی و مقامات اتحادیه اروپا براین باور هستندكه از نفوذ انگلستان در صورت خارج شدن این كشور از اتحادیه اروپا كاسته می‌شود.
هر چند دونالد ترامپ نامزد پیشرو حزب محافظه كار در انتخابات ریاست جمهوری آمریكا برخلاف اوباما و رقیب انتخاباتی اش هیلاری كلینتون از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا حمایت كرده است.
'ژان كلود یونكر ' رئیس كمیسیون اروپا درباره خروج احتمالی انگلیس از اتحادیه اروپا هشدار داده و گفته است این كار می تواند پیامدهای غیرمنتظره ای بر همكاری های میان انگلیس و دیگر كشورهای اتحادیه اروپا داشته باشد.
نتایج نظرسنجی شبكه تلویزیونی' آی تی وی' انگلیس كه روز دوشنبه منتشر شد نشان می دهد، 42 درصد از مردم انگلیس با خروج كشورشان از اتحادیه اروپا مخالفند.
این نظرسنجی موید آن است كه 40 درصد از انگلیسی ها طرفدار خروج از اتحادیه اروپا هستند و 6 درصد از انگلیسی ها نیز هنوز تصمیم خود را در این مورد نگرفته اند.

ایرنا

94110

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید