بازیافت جلیقه‌های نجات تقلبی در یونان | اتاق خبر
کد خبر: 341288
تاریخ انتشار: 21 اردیبهشت 1395 - 15:51
با هدف اشتغال‌زایی و حفظ محیط زیست انجام می‌شود
"جی میکزیس" و "ایرینه پسیفیدی" که هر دو در انگلیس زندگی می‌کرده‌اند، تصمیم گرفتند 10 هزار جلیقه نجات تقلبی که پناهجویان با آنها به یونان رسیده‌اند را بازیافت و به وسایلی دیگر تبدیل کنند.

اتاق خبر - این دو جوان 25 و 26 ساله برای تحقق این ایده تصمیم گرفتند از محل زندگی خود در انگلیس به زادگاهشان یونان بازگردند.

جی در انگلیس در رشته معماری تحصیل می کند و ایرینه نیز دانشجوی رشته محیط زیست جهانی است. اکتبر سال گذشته (2015) جی و ایرینه همزمان با موج ورود پناهجویان به یونان با کمک یکدیگر نهادی با هدف کمک به یافتن راه حلی بلندمدت برای مشکلات زیست محیطی تاسیس کردند.

به گزارش یورونیوز، جی می‌گوید: این تصمیم بدون فکر قبلی پیش آمد. درست زمانی که از جزیره لسبوس بازدید کردم. تلاش کردم تا راه حلی برای مشکلات زیست محیطی در این منطقه بیابم. بیشتر به عنوان یک تجربه بود. چیزی که نشان دهد که جوانان یونانی می توانند به کشورشان بازگردند و کاری برای کشور خود کنند. حتی اگر بازیافت زباله ها باشد.

جزیره لسبوس یکی از معروفترین محل‌هایی است که هزاران پناهجوی آواره در آن انتظار می کشند. طی چند ماه گذشته در سواحل این منطقه می توان جلیقه های نجاتی را دید که در ساحل رها شده اند. این دو جوان تصمیم گرفتند این جلیقه های نجات را جمع آوری کنند. در ترکیه پناهجویان برای این جلیقه های تقلبی بین 50 تا 200 یورو پرداخته بودند.

آنها همچنین کارگاه‌های آموزشی را برای پناهجویان و افراد داوطلب ایجاد کرده اند که به آنها بیاموزند چگونه از این جلیقه های نجات، کیف و دیگر وسایل بسازند. از طریق شبکه‌های اجتماعی نیز از افراد داوطلب و نیز پناهجویانی که در پناهگاه‌های موقت به سر می برند، می خواهند تا به آنها بپیوندند.

ایرینه می گوید: در ابتدا پناهجویان صحبت نمی کردند. آنها از آنچه در انتظارشان است، می ترسند. برای آنها این جلیقه های نجات تقلبی بسیار آشنا است. آنها برای سفر از ترکیه و برای رسیدن به اینجا از آنها استفاده کرده اند. آنها برای کمک باید ابتدا بر وحشتی که در زمان استفاده از این جلیقه ها داشته اند غلبه کنند.

دومین مرحله فروش محصولاتی است که از این جلیقه ها تهیه می شود و با استفاده از درآمد ناشی از فروش این محصولات در نظر دارند یک مرکز پزشکی برای مردم و پناهجویان در جزیره لسبوس تهیه کنند. محصولاتی که آنها تولید می کنند بین 25 تا 100 یورو به فروش می‌رسد.

این تنها ابتدای راه است. هدف آن است که یک کارخانه تولیدی کوچک در این منطقه تاسیس شود که از جلیقه های نجات کیف و دیگر محصولات می سازد. اگر این برنامه به خوبی پیش رود 50 درصد از افرادی که در این کارخانه فعالیت می کنند از افراد بومی خواهند بود. البته برای رسیدن به این هدف پناهجویان نیز باید اجازه کار داشته باشند.

ایسنا

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید