Performancing Metrics

از خودتان خجالت بکشید،‌ اگر عاج دارید! | اتاق خبر
کد خبر: 341400
تاریخ انتشار: 21 اردیبهشت 1395 - 15:16
با این که علم ثابت کرده است که «عاج فیل» چیزی به غیر از همان ترکیب ناخن‌های بدن انسان نیست،‌ اما هنوز آدم‌هایی هستند که عاج فیل و شاخ کرگدن را با آیین و مراسم ویژه در هاون می‌سایند و گردش را برای افزایش توان جنسی و درمان سرطان‌های مردانه استفاده می‌کنند،

اتاق خبر - این بخشی از خطر بزرگی است که فیل‌ها و کرگدن‌های آفریقایی و آسیایی را تهدید می‌کند. ثروتمندان آسیای شرقی،‌ مهم‌ترین خریداران عاج و شاخ فیل و کرگدن هستند و مردم فقیر آفریقا و شکارچی‌های غیرقانونی از این فرصت استفاده می‌کنند تا پول‌های کلان به دست بیاورند. حاصل هم شده است این که تخمین زده می‌شود نسل فیل آفریقایی در دو دهه آینده به کلی منقرض شود و نسل کرگدن‌ها هم در خطر جدی انقراض قرار بگیرد!

کشورهای آفریقایی اما تصمیم گرفته‌اند هر طور شده جلوی این انقراض را بگیرند. کار سختی است اما ظاهرا امیدوار هستند که با جدیت بتوانند در آن به نتیجه ای دست پیدا کنند. یکی از راه‌هایشان برای متوقف‌کردن تجارت غیرقانونی شاخ و عاج، ضبط و نابودکردن تمام آن چیزهایی است که از شکار غیرقانونی فیل و کرگدن به دست می‌آید؛ برای این کار ، این هفته گردهم‌آیی بزرگی در پارک ملی نایروبی برگزار شده است تا 105 تن عاج و شاخ کرگدن ضبط شده را بسوزانند.

سرویس حیات وحش کنیا می‌گوید تخمین زده می‌شود عاج 8000 فیل و 343 کرگدن در این مراسم سوزانده شده است. دولت و فعالان اجتماعی کنیا تلاش کرده‌اند با هشتگ «بهای بیشتر برای زنده‌ها» (#worldmorealiave) مساله تجارت غیرقانونی عاج و کشتار در حیات وحش را بیشتر در معرض توجه عمومی قرار دهند.

رییس جمهوری کنیا که در این مراسم حضور داشته،‌ در مورد تصمیم برای نابودی این مقدار عاج و شاخ گفته است: « به نظر ما عاج و شاخ هیچ ارزشی ندارد،‌ مگر زمانی که روی تن فیل‌ها و کرگدن‌هایمان باشد.»

سرویس حیات وحش کنیا هم در این مورد می‌گوید: « تلاش ما این است که نشان دهیم عاج فیل هیچ ارزشی ندارد مگر زمانی که روی تن یک فیل باشد،‌ ما می‌خواهیم به کسانی که عاج فیل می‌خرند یا آن را در خانه‌ نگه می‌دارند بگوییم باید از خودشان خجالت بکشند.» 

 
 
 
 ایرنا
94110

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید