سفیر پاكستان در هند خواستار از سرگیری گفت وگوهای صلح بین دو كشور شد | اتاق خبر
کد خبر: 341522
تاریخ انتشار: 22 اردیبهشت 1395 - 03:49
سفیر پاكستان در دهلی نو ،خواستار از سرگیری گفت وگوهای صلح بین اسلام آباد و دهلی نو شد و اظهار كرد پاكستان در انتظار تعیین زمانی از سوی هند برای آغاز این گفت وگو ها است .

 اتاق خبر - «عبدالباسط» كه روز سه شنبه از مركز تحقیقات توسعه روستایی و صنعتی در چندیگر بازدید می كرد افزود: هرچند مقامات هند و پاكستان هرچند وقت یكبار با هم دیدار و گفت وگو می كنند ولی روند مذاكرات صلح بین دو كشور به حالت تعلیق درآمده است .اختلافات عمیق هند و پاكستان در زمینه مسائل منطقه ای ،كشمیر ،تروریسم و اتهام جاسوسی باعث شد كه مذاكرات معاونان وزرای امور خارجه 2 كشور در سه هفته گذشته با ناكامی مواجه شود.این گفت وگوها كه پس از بارها تعویق در دهلی نو بین «اس جی .شانكار» و «اعزازاحمد چودری» معاونان وزارت امور خارجه هند و پاكستان برگزار شد ،نتوانست یخ روابط بین دو كشور را بكشند و دو طرف بعد از 90 دقیقه گفت وگو با تكرار ادعاهای قبلی ،بدون نتیجه به این دیدار پایان دادند.
به گفته تحلیل گران سیاسی، اختلافات دو كشور به قدری عمیق بود كه حتی منجر به صدور بیانیه مشترك بین دهلی نو- اسلام اباد نشد.
این نخستین دیدار معاون وزرای امور خارجه هند و پاكستان بعد از سفر غیر منتظره «ناندرا مودی » نخست وزیر هند در دسامبر سال گذشته به لاهور برای شركت در جشن تولد نواز شریف همتای پاكستانی اش بود.
گفت و گوهای هند و پاكستان تاكنون بارها به دلایل مختلف ازجمله بالا گرفتن تنش های سیاسی ،مرزی و اطلاعاتی میان دو كشور به تعویق افتاده بود .
آخرین بار نیز این دیدار به دلیل وقوع حمله تروریستی به پایگاه هوایی پتانكت هند در نزدیك مرز پاكستان و بعد از آن هم به دلیل دستگیری تبعه هندی در ایالت بلوچستان به تعویق افتاد.
یك مقام وزارت امور خارجه هند گفت: «اس جی شانكار» معاون وزیر خارجه هند در دیدار خود با همتای پاكستانی اش اعلام كرد كه هند نمی تواند از تروریسم چشم پوشی كند و گروههای تروریستی در پاكستان آزادانه فعالیت می كنند.
در این گفت وگوها «اعزاز احمد چودری» معاون وزیر امور خارجه پاكستان نیز سازمان های اطلاعاتی هند را به ایجاد ناآرامی در بلوچستان متهم كرد كه این اتهام به شدت از سوی معاون وزیر خارجه هند رد شد.
به گفته كارشناسان ،تروریسم و كشمیر از مهمترین مسائلی بود كه معاونان وزرای امور خارجه هند و پاكستان را از دستیابی به یك موضع جامع و مشترك بازداشت .
اسلام آباد در پایان این گفت وگوها با صدور بیانیه ای از ادامه مذاكرات دو جانبه حمایت كرد ولی دهلی نو پاسخی به این درخواست نداد.
بخشی از كشمیر در خاك هند و بخشی دیگر در خاك پاكستان قرار دارد. هر دو كشور ادعای مالكیت بر كل كشمیر را دارند و همین موضوع یكی از علل اصلی مناقشه دیرینه میان دهلی نو و اسلام اباد از زمان استقلال پاكستان از هند در سال 1947 میلادی است.
از سه جنگی كه میان هند و پاكستان 2 رقیب هسته ای منطقه رخ داده، دو بار بر سرمالكیت بر منطقه عمده مسلمان نشین كشمیر در مرز دو كشور بوده است.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید