پكن: چین علت مشكلات صنعت فولاد نیست | اتاق خبر
کد خبر: 341598
تاریخ انتشار: 22 اردیبهشت 1395 - 12:24
در واكنش به موضع‌گیریهای اتحادیه اروپا
چین با رد اتهامات اتحادیه اروپا مبنی بر دادن یارانه به صنعت فولاد این كشور به منظور مساعدت به صادركنندگان، آن را مردود خواند و اعلام كرد كه چنین رویكردی از جانب این اتحادیه سازنده نیست.

اتاق خبر - وزارت امور خارجه چین روز چهارشنبه با انتشار بیانیه ای خاطرنشان كرد كه مشكلات صنعت فولاد از جمله مازاد تولید ربطی به چین ندارد و این كشور محدودیت هایی را بر روی این صنعت و صادرات فولاد در نظر گرفته است.
این بیانیه از اتهامات اروپا ابراز ناخرسندی كرده و می افزاید: اتحادیه اروپا به جای بیان چنین تهمت هایی به چین، باید با همكاری یكدیگر برای بهبود و ارتقای این صنعت و حل مشكلات موجود تلاش كند.
اتحادیه اروپا یك بار دیگر اعلام كرده است كه بروز مشكل و دلیل ركود در صنعت فولاد این اتحادیه به علت صادرات بالای فولاد چین است.
در همین حال بیانیه وزارت خارجه چین تاكید می كند كه این كشور در پنج سال گذشته میلادی 90 میلیون تن از تولید فولاد خود را كم كرده است در صورتی كه هدف كاهش 48 میلیون تن بود.
بیانیه ادامه می دهد: مشكل صنعت فولاد، ركود اقتصادی جهان است كه باعث شده خریدهای فولادی در دنیا كاهش یابد و این معضلی برای همه كشورها به حساب می آید و قربانی آن تنها اروپایی ها نیستند.
«لو كانگ» سخنگوی وزارت امور خارجه چین نیز در آخرین نشست خبری خود با خبرنگاران در پكن اعلام كرد: برخی از مقام های اروپایی انگشت اتهامشان را به سوی چین نشانه رفته اند اما فراموش كرده اند كه همه ما در یك قایق هستیم.
وی گفت: اگر قرار است كاری صورت گیرد باید جمعی باشد. همه كشورهای جهان باید با همكاری یكدیگر به رشد اقتصادی جهانی و برون رفت از ركود مساعدت كنند تا مشكلات در صنعت فولاد نیز حل شود.
به گفته این سخنگو، اتحادیه اروپا در سال گذشته میلادی تنها 32 میلیون تن فولاد وارد كرده است كه یك پنجم آن از چین بوده است و درست نیست پكن به دلیل این حجم پایین وارداتی فولاد اروپا مورد سرزنش قرار گیرد.
چین پیشتر نیز با هشدار به اتحادیه اروپا مبنی بر اتخاذ سیاست یكجانبه گرایی در تجارت فولاد اعلام كرد كه این اتحادیه با در پیش گرفتن این روند، در حال بر هم زدن نظم تجارت جهانی است.
مدتی قبل نیز انگلیس اعلام كرد در بخش فولاد مشكلاتی پیدا كرده است كه بی ارتباط به واردات از چین نیست اما پكن فورا اعلام كرد كه مشكلات بوجود آمده برای كارخانه ها و تولیدكنندگان فولاد در انگلیس و نوسانات مالی آنها هیچ ارتباطی به او ندارد.
به استناد آمارهای بانك جهانی و انجمن جهانی فولاد، میزان تولید فولاد جهان در سال گذشته میلادی (2015) معادل یك میلیارد و 607 میلیون تن بود كه از این میزان كشور چین با تولید 779 میلیون تن فولاد خام رتبه نخست تولیدكنندگان فولاد جهان در این سال را به خود اختصاص داده بود.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید