اوباما به ویتنام می رود | اتاق خبر
کد خبر: 341638
تاریخ انتشار: 22 اردیبهشت 1395 - 14:24
تقویت مناسبات واشنگتن – هانوی برای مقابله با چین
وزارت امور خارجه ویتنام روز چهارشنبه از سفر 'باراك اوباما' رئیس جمهور آمریكا به این كشور جنوب شرق آسیا در اوایل خردادماه خبر داد.

اتاق خبر - وزارت امور خارجه ویتنام در بیانیه ای كه در تارنمای خود قرار داد، اعلام كرد 'باراك حسین اوباما' رئیس جمهور ایالات متحده از 22 تا 25 ماه جاری میلادی (دوم تا پنجم خرداد) به دعوت رهبری ویتنامی دیدار رسمی از این كشور دارد.
رئیس جمهور آمریكا قرار است در چارچوب سفر آسیایی خود پس از دیدار از ویتنام به ژاپن سفر كرده و در نشست گروه هفت شركت كند.
دیدار از شهر هیروشیما و حضور در بنای یادبود قربانیان حمله اتمی آمریكا به این شهر ژاپن مورد توجه رسانه های جهان قرار گرفته است.
وزارت امور خارجه ویتنام اعلام كرد اوباما و رهبران ویتنام در دیدارهای رسمی در مورد مشاركت جامع برای پیشبرد همكاری های دو جانبه در طیف گسترده ای از زمینه ها از جمله اقتصادی، مردم با مردم، امنیت، حقوق بشر و مسائل منطقه ای و جهانی مذاكره می كنند.
پیمان تجارت آزاد دو سوی اقیانوس آرام به عنوان یكی از بزرگترین قراردادهای تجاری جهان از محورهای مذاكرات دوجانبه است.
ویتنام به همراه 11 كشور دیگر این پیمان را كه به رهبری آمریكا شكل گرفت بهمن ماه سال گذشته در نیوزیلند امضا كردند.
این نخستین سفر اوباما به این كشور عضو اتحادیه جنوب شرق آسیا (آ.سه.آن) است. وی در هانوی در خصوص روابط آمریكا و ویتنام نیز سخنرانی می كند.
آمریكا با توجه به اختلافات ارضی ویتنام با چین در دریای جنوبی تلاش دارد از این اختلاف استفاده كرده و با نزدیك شدن به هانوی به مقابله با سیاست های پكن برخیزد.
آمریكا پس از این تنش ها تلاش كرد با ارائه كشتی های گشت زنی به ویتنام، لغو ممنوعیت چند دهه ای فروش سلاح به ویتنام و مذاكرات دو جانبه نفوذ خود را در این كشور منطقه جنوب شرق آسیا كه اختلافات قدیمی با پكن دارند گسترش دهد.
آمریكا حدود دو سال پیش تصمیم به رفع بخشی از ممنوعیت فروش سلاح واشنگتن به هانوی گرفت.
تحریم تسلیحاتی آمریكا علیه ویتنام از سال 1984 به اجرا درآمد. واشنگتن و هانوی روابط دیپلماتیك خود را بیش از 20 سال پیش از سر گرفتند.
از زمان عادی سازی روابط ویتنام و آمریكا در سال 1995 تجارت بین این دو دشمن سابق دوران جنگ رونق گرفته، ولی همكاری نظامی به علت برخی ممنوعیت های فروش تسلیحات مرگبار آمریكایی به ویتنام، همچنان محدود است و احتمال دارد در مذاكرات دو جانبه خرداد ماه رهبران دو كشور نیز مطرح شود.
اوباما سومین رئیس جمهور آمریكا است كه از سال 2000 میلادی كه 'بیل كلینتون' به ویتنام سفر كرد از این كشور آسیایی دیدن می كند.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید