تلاش زنان عربستان برای شکستن تابوی رانندگی | اتاق خبر
کد خبر: 341726
تاریخ انتشار: 22 اردیبهشت 1395 - 19:32
زنان فعال عربستانی برای دستیابی به حقوق اولیه خود از جمله حق رانندگی تلاش می کنند , در همین راستا ٬ کارزار رانندگی در پانزدهم ماه جاری میلادی (26 اردیبهشت)راه اندازی کردند .

اتاق خبر - به گزارش پایگاه اینترنتی شبکه تلویزیونی نبأ، یکی از دست اندرکاران این کارزار ٬ پیش بینی کرد زنان عربستان این بار بیش از بارهای گذشته از رانندگی در خیابان های شهرهای این کشور استقبال کنند.
وی افزود: این اقدام در حقیقت یک نوع رویارویی با آن دسته از سعودی ها به شمار می رود که مخالف رانندگی زنان هستند .

بر اساس این گزارش ٬ پس از انتشار هاشتگ این کارزار ٬ هزاران زن عربستانی از آن استقبال کردند و خواستار بهره مند شدن زنان از این حق اولیه شدند.
زنان که بزرگترین قربانی اندیشه های تاریک وهابیت در عربستان سعودی هستند، با گسترش فعالیت هایشان در شبکه های اجتماعی در اینترنت ٬ خواستار تحقق مطالبات بر زمین مانده خود شده اند.
عربستان که در دوران پادشاهی سلمان ویکه تازی محمد پسرش با بحران های اقتصادی، نظامی، اجتماعی و سیاسی بزرگی مواجه شده است ٬ اکنون عرصه اعتراض های مردمی ازجمله قشر زنان و کارگرانی است که هزاران نفر از آنها از کار اخراج شده اند.
زنان سعودی که ازکم ترین حقوق شهروندی مانند حق رانندگی وسفر محروم هستند وبرای نخستین بار اخیرا اجازه یافته اند تا نسخه ای ازعقدنامه ازدواج خود را دریافت کنند، دیگر حاضر نیستند همانند گذشته تسلیم خواسته های سلفی ها و وهابی ها و اعمال فشار آنها شوند .
هزاران زن سعودی در کمپینی که در شبکه های اجتماعی از جمله توییتر شروع شده، تصمیم گرفته اند حقوق خود را که سال ها توسط حکامشان از آنها سلب شده و بارها تقاضایشان بدون پاسخ مانده است ٬ به دست آورند .
این درخواست زنان سعودی برای مقابله با افکار متحجرانه وهابی ها که خواستار محروم ماندن زنان ازحقوق بدیهیشانند٬ با استقبال زیادی مواجه شده است.
بر اساس این گزارش ٬ فعالیت زنان سعودی برای کسب حقوق خود بعد ازرونمائی ازطرح رویایی « محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی تحت عنوان « چشم انداز سعودی 2030» گسترش یافته است.
بیشتر زنان سعودی درخواست دارند تا این طرح جاه طلبانه محمد بن سلمان که قرار است 14 سال اجرای آن طول بکشد، مطالبات آنها را که سال هاست بدون پاسخ مانده، برآورده سازد و از جمله این مطالبات، اجازه رانندگی، ساخت سینما درعربستان و ... است.
عربستان تنها کشور جهان است که زنان در آن از حق رانندگی محروم هستند.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید