Performancing Metrics

رئیس‌جمهوری موقت برزیل اتحاد و اعتماد مردم کشورش را خواست | اتاق خبر
کد خبر: 342065
تاریخ انتشار: 24 اردیبهشت 1395 - 09:45
در پی عزل دیلما روسف از مقام ریاست جمهوری، رهبر موقت برزیل خواهان وحدت و اعتماد مردم برای احیای این کشور آمریکای لاتین شد.

اتاق خبر: ساعاتی پس از آنکه سنای برزیل خواستار برکناری موقت دیلما روسف چپگرا از مقام ریاست جمهوری به دلیل نقض قوانین بودجه شد، میشل تامر به عنوان رئیس‌جمهوری موقت برزیل نطق ملی ایراد کرد و خواستار حمایت مردم از دولت "نجات ملی" خودش شد.

 تامر 75 ساله میانه‌رو اکنون به سمت آرام کردن اقتصاد برزیل و سیاست‌های دوستدار بازار پیش می‌رود. وی به مردم برزیل گفت که اطمینان داشته باشند که می‌توانند بر بحران کنونی غلبه کنند؛ بحرانی که رکود شدید، ناآرامی سیاسی و رسوایی فساد به بار آورده است.

 رئیس‌جمهوری موقت برزیل گفت:‌ به من اعتماد کنید؛ به ارزش‌های مردم ما و توانایی ما در بهبود اقتصادی اعتماد کنید. بازگرداندن آرامش و ایجاد اتحاد در برزیل فوریت دارد. ما باید دولتی تشکیل دهیم که کشور را نجات دهد.

 وی کابینه‌ای که راغب به همکاری با بخش کسب‌وکار برزیل تلقی می‌شود انتخاب کرده است. این کابینه از جمله شامل انریکه میرلس، رئیس سابق بانک مرکزی برزیل است که شخصیتی محبوب توصیف می‌شود. میرلس، وزیر دارایی شده است.

 دیلما روسف قبلا میشل تامر را به "دخالت در کودتا" علیه خود متهم کرده است. تامر ۷۵ ساله که لبنانی‌الاصل است برای حداکثر ۱۸۰ روز رئیس‌جمهوری خواهد بود. وی با پافشاری بر اینکه "شادابی اقتصادی" وظیفه اصلی وی خواهد بود، گفت:‌ ضروری است که اعتبار کشور در داخل و خارج بازسازی شود تا به جلب سرمایه کمک کند و اقتصاد را دوباره راه بیاندازد. برزیل هنوز کشوری فقیر است و من نه فقط از برنامه‌های تامین اجتماعی حفاظت خواهم کرد بلکه آنها را گسترش می‌دهم.

 تامر همچنین گفت که از تحقیقات گسترده درباره فساد در شرکت نفت ملی پتروبراس حمایت می‌کند. نام بسیاری از سیاستمداران و مقام‌های برزیل به این رسوایی گره خورده است.

 در همین حال روسف، رئیس‌جمهوری تعلیق‌شده برزیل پس از رای مثبت سنای کشورش به استیضاح در نطقی تلویزیونی وعده داد که به هر شیوه ممکن با "بی عدالتی" بجنگد. دیلما روسف در نطق خود گفت، شاید اشتبا‌هاتی انجام داده باشد، اما جرمی مرتکب نشده و قوانین مالی و بودجه را زیر پا نگذاشته است. روسف گفت با تعلیق وی به عنوان رئیس‌جمهوری، اراده مردم و قانون اساسی برزیل در خطر است.

 سنای برزیل پس از دو رو مذاکره طرح برکناری رئیس‌جمهوری و محاکمه وی به اتهام تخلف از قوانین مالی را تصویب کرد. روسف متهم است که برای پنهان کردن کسری بودجه فزاینده دولت حساب‌ها را دستکاری کرده است. دوره محاکمه رئیس‌جمهور معلق‌شده برزیل می‌تواند تا ۱۸۰ روز به طول بینجامد و تا پایان آن تامر عهده‌دار اداره کشور خواهد بود.

 میشل تامر عضو نهضت دموکراتیک بوده است که یکی از احزاب دولت ائتلافی دیلما روسف بود، اما این حزب به دنبال بحران‌های سیاسی از ائتلاف خارج شد.

منبع: ایسنا

94104

نظرات
ADS
ADS
پربازدید