Performancing Metrics

آیین باستانی قزوینی ها در اردیبهشت ماه | اتاق خبر
کد خبر: 342130
تاریخ انتشار: 24 اردیبهشت 1395 - 11:07
پنجاه بدر از آیین‌های باستانی و مذهبی در بین مردم قزوین است، که هر ساله با فرارسیدن نوزدهم اردیبهشت به محل مصلی شهر قزوین به پاس تشکر از نعمات الهی از جمله بارش باران دور هم جمع می‌شوند.

اتاق خبر: این آیین به نوعی سپاسگزاری و نیز درخواست مردم از خداوند برای نزول باران است كه طی مراسمی خاص برگزار می‌شود. چنانچه از روز نخست سال تا پنجاهمین روز آن نزول باران فراوان باشد؛ مردم در آیین ” پنجاه بدر” نماز شکر به جا میآورند و چنانچه با فقدان این نعمت الهی روبه‌رو باشند در این مراسم به خواندن دعاهای مربوطه مشغول می‌شوند.

421

.23

422

پخت و توزیع غذاهای نذری نیز بخش دیگری از مراسم ” پنجاه بدر” قزوینی‌ها است که حین اجرای  آیین هایی مذهبی گفته شده میان شرکت‌کنندگان توزیع می‌شود؛ از جمله این غذاها آش، دیماج، هندوانه، نون و پنیر، سبزی است؛ مراسم پنجاه بدر که تنها به قزوینی‌ها تعلق دارد.

14

42

142

مراسم سنتی پنجاه بدر شبیه همان سیزده بدر است که البته به آن اندازه شناخته شده نیست، اما در میان مردم قزوین هنوز هم پابرجاست و قزوینی‌ها در این روز که به عبارتی پنجاهمین روز از سال جدید است، از خانه بیرون می‌زنند و به دامان طبیعت می‌روند تا از خداوند به خاطر نعمت‌هایش تشکر کنند و در واقع پنجاه بدر رسم دینی و آیینی است که هم با باورهای مذهبی مردم و هم با اعتقادات آیینی و سنتی‌شان سروکار دارد. این مراسم در مصلی قزوین هر ساله برگزار می‌شود .

04

254

41منبع: کجارو

94104

نظرات
ADS
ADS
پربازدید