Performancing Metrics

در ترکیه بحث بر سر نظام پارلمانی و ریاست جمهوری است | اتاق خبر
کد خبر: 342231
تاریخ انتشار: 25 اردیبهشت 1395 - 09:04
نوذر شفیعی مطرح کرد:
نوذر شفیعی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی منازعه بر سر قدرت را مهمترین عامل در پی تحولات ترکیه و حتی استعفای نخست وزیر این کشور عنوان کرد.

به گزارش اتاق خبر به نقل از ایسنا، نوذر شفیعی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی منازعه بر سر قدرت را مهمترین عامل در پی تحولات ترکیه و حتی استعفای نخست وزیر این کشور عنوان کرد.

وی با بیان این مطلب اظهار کرد: اختیارات داود اوغلو به عنوان نخست وزیر ترکیه و رئیس حزب به نوعی محدود می‌شود و با این محدود شدن نظام پارلمانی به تدریج تضعیف شده و به سمت نظام ریاست جمهوری حرکت می‌کنند.

وی با بیان اینکه در واقع اختلاف دیدگاه بر سر دو نوع نظام سیاسی وجود دارد یادآور شد: در سطح دیگری اگر بررسی شود مباحثی مانند مشارکت خانواده اردوغان در فسادهای مالی ترکیه و حتی مسائل منطقه‌ای می‌تواند مورد توجه قرار گیرد. لذا به نظر می‌رسد کانون اصلی اختلافات بر اثر اختیارات داود اوغلو در حزب می‌باشد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه افزود: شرایط ترکیه به گونه ای است که در شرایط آرام بهتر می‌تواند رشد کند تا یک محیط ملتهب و ترکیه در آسیای مرکزی، قفقاز و خاورمیانه در حال دستیابی به یک نفوذ و جایگاه خوبی بود.

وی در پایان با تاکید بر اینکه بحث بر سر نظام ریاست و پارلمانی است گفت: این شرایط در حال حاضر برای ترکیه هزینه بردار شده است.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید