Performancing Metrics

اعتبار 17 هزار میلیاردی در فرودگاه های پرتردد هزینه شود | اتاق خبر
کد خبر: 342251
تاریخ انتشار: 26 اردیبهشت 1395 - 12:56
یک کارشناس حمل و نقل هوایی در گفت و گو با اتاق خبر
طبق گفته های یک کارشناس فرودگاهی سرمایه گذاری 17 هزار میلیاردی باید در فرودگاه های پایتخت و پر تردد صورت گیرد، فرودگاه های سایر استان ها سودآوری خاصی ندارند و سرمایه گذاری در آن ها نتیجه خاصی نخواهد داشت.

به گزارش اتاق خبر،طبق گفته های یک کارشناس حمل و نقل هوایی سرمایه گذاری 17 هزار میلیاردی باید در فرودگاه های پایتخت و پر تردد صورت گیرد، فرودگاه های سایر استان ها سودآوری خاصی ندارند و سرمایه گذاری در آن ها نتیجه خاصی نخواهد داشت. 

هاشم افسریان در تشریح نحوه هزینه کرد این میزان اعتبار گفت: تامین این اعتبار از طریق منابع داخلی بسیار بعید است و این سرمایه گذاری باید از طریق بودجه های دولتی صورت پذیرد.

وی افزود: بودجه های دولت معمولا در فرودگاه های سودآور تر و پر تردد مانند فرودگاه های تهران، شیراز و مشهد سرمایه گذاری می شود و سایر فرودگاه ها معمولا از یک برنامه ریزی جامع به دور هستند.

این کارشناس حمل و نقل هوایی بیان کرد: فرودگاه های اکثر استان های با پافشاری نمایندگان مجلس و بی جهت ساخته شده و کارایی خاصی ندارند و سرمایه گذاری های کلان در این فرودگاه ها بی فایده است و سودی ندارد.

وی اضافه کرد: سودآور کردن مسیر های فرودگاهی باید از طریق نرخ بلیط ها صورت گیرد به طوری که برای مسافر استفاده از هواپیما نسبت به قطار، اتوبوس و ماشین شخصی به صرفه تر باشد، این امر باعث استفاده ی بیشتر مسافران از هواپیمای استان ها شده و پر رونق شدن مسیرها را به دنبال خواهد داشت.

وی در ادامه توضیح داد: هواپیماهایی که در فرودگاه استان ها استفاده می شوند، هواپیماهایی سنگین با ظرفیت زیاد است که برای استان های کوچک مناسب نیست و بهتر است این ظرفیت ها به 80 الی 90 نفر کاهش یابد.

افسریان در خصوص مشکلات فرودگاه ها اعلام کرد: در حال حاضر مشکلاتی را در برخی فرودگاه های اصلی کشور داریم، مشکل فرودگاه مهرآباد در حال حاضر نداشتن پارکینگ هواپیماها و پراکندگی ترمینال ها است.

وی اضافه کرد: در این فرودگاه 6 ترمینال پراکنده وجود دارد و در کنار این ترمینال ها یک پایگاه نیروی هوایی قرار دارد که این پایگاه در مرکز تهران از لحاظ امنیتی خطر ایجاد می کند و باعث اختلال در برخاست هواپیماهای تجاری می شود، در این سرمایه گذاری 17 هزار میلیاردی باید برنامه ای تببین شود که این پایگاه به منطقه دیگری انتقال یابد.

افسریان در خصوص مشکلات فرودگاه مهرآباد گفت: پراکندگی 6 ترمینال برای تمام شرکت های مسافربری مشکل ساز است، مشکلاتی نظیر این که هواپیما در کدام قسمت پارک کند و این مسئله که فاصله بین پارکینگ و ترمینال ها حدود 30 دقیقه است از دغدغه های اکثر شرکت های هواپیمایی است.

این کارشناس حمل و نقل هوایی معتقد است: در آغاز ترمینال های مهرآباد ترمینال1و2 بود و این 4 ترمینالی که بعد ها ساخته شد و باعث مشکلات فراوانی شده است که دلیل ساخت آن ریشه در روزمرگی و بی برنامگی دارد.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید