Performancing Metrics

بررسی وضعیت سرمایه های اجتماعی در اولویت دولت یازدهم قرار دارد | اتاق خبر
کد خبر: 342510
تاریخ انتشار: 26 اردیبهشت 1395 - 00:00
یک مسئول وزارت کشور:
رئیس اداره‌ سرمایه‌ اجتماعی و امور فرهنگی در سبک زندگی وزارت کشور با بیان اینکه بررسی وضعیت سرمایه های اجتماعی در دولت گذشته از دستور کار خارج شده بود گفت: دولت یازدهم بررسی وضعیت سرمایه های اجتماعی را در اولویت قرار داده است.

اتاق خبر - حسین کوچکیان ‌فرد روز شنبه در نشست اعضای کارگروه تخصصی امور اجتماعی و فرهنگی استان همدان بیان کرد: سه پیمایش در زمینه سرمایه اجتماعی انجام شده و در قانون برنامه چهارم توسعه کشور دولت مکلف به بررسی و گزارش وضعیت سرمایه های اجتماعی شد.
وی اضافه کرد: یک پیمایش در سال 83 انجام شد ولی بعد از آن از دستور کار دولت نهم و دهم این موضوع خارج شد که با روی کار آمدن دولت یازدهم دوباره بررسی وضعیت اجتماعی در دستور کار قرار گرفت.
وی افزود: بازنگری علت گسترش و عمومیت آسیب‌‌های اجتماعی با آغاز به کار دولت یازدهم مطرح شد و پیگیری های اولیه از سوی رهبری فرزانه انقلاب و دفتر ایشان صورت گرفت.
رئیس اداره سرمایه اجتماعی و امور فرهنگی و سبک زندگی وزارت کشور گفت: نتیجه نشست های مختلف این بود که موضوع بررسی وضعیت آسیب های اجتماعی باید از طریق وزارت کشور انجام شود که پشتوانه علمی این موضوع پنج مورد پیمایش ملی بود که سه مورد آن مرتبط با سرمایه اجتماعی بود.
کوچکیان فرد افزود: تنها در یک مورد 90 هزار پرسشنامه در مراکز استانها و شهرستانها تکمیل شد که وضعیت کشور از نظر سرمایه اجتماعی و وضعیت آسیبهای اجتماعی محرز شد.
وی بیان کرد: بررسی 22 محور آسیبهای اجتماعی موجود در کشور در برنامه قرار دارد که باید علاوه بر پیگیری برای رفع آن چاره ای اندیشیده شود.
وی با ذکر اینکه وزارتخانه ها مکلف به تشکیل ستادی برای بررسی این موضوع شدند اضافه کرد: بررسی معضلاتی نظیر اعتیاد،‌ حاشیه ‌نشینی،‌ طلاق و مظاهر فساد در اولویت قرار دارد.
رئیس اداره سرمایه اجتماعی و امور فرهنگی و سبک زندگی وزارت کشور گفت: به علت گسترش این آسیبها در کشورT بررسی وضعیت این معضلات نیازی به آمار و ارقام ندارد بلکه نیاز به اهتمام جدی دارد.
کوچکیان ‌فرد تاکید کرد: وزارت کشور پس از نظر سنجی با ارائه آمارهای مستند درباره آسیبهای اجتماعی، توجه به این موضوع را به یک گفتمان برای مسئولان تبدیل کرد.
وی خواستار همت تمامی مسئولان به بررسی معضلات اجتماعی شد و بیان کرد: معضلات اجتماعی هر استان متفاوت بوده و مسؤولان باید با در نظر گرفتن اولویت ‌های منطقه خود نسبت به حل مسائل اجتماعی استان اقدام کنند.
رئیس اداره سرمایه اجتماعی و امور فرهنگی و سبک زندگی وزارت کشور یادآوری کرد: تحول شهری و افزایش رو به رشد مهاجرت از روستاها به شهرها و از شهرها به کلان شهرها موجب گسترش حاشیه نشینی شد.
کوچکیان فرد افزود: روند رو به رشد حاشیه‌ نشینی این معضل را به یک موضوع بحرانی تبدیل کرده است بگونه ای که رشد جمعیت در مناطق حاشیه ای متناسب با زیر ساختها و امکانات موجود نیست.
وی بیان کرد: شهر‌های کنونی حریم خود را از دست داده ‌اند و به علت در نظر گرفته نشدن حاشیه نشینان توسط برنامه ریزان این طیف از امکانات اولیه هم برخوردار نیستند.
وی با ذکر اینکه در پیشگیری از اعتیاد خوب عمل نکردیم گفت: در زمینه اعتیاد سمت و سوی برنامه ها بیشتر مقابله با این پدیده خانمانسوز بود همچنین مطرح شدن بحث درمان معتادان هم به خاطر گردش مالی این موضوع بود به این منظور هم اینک آمار شمار معتادان افزایش یافته است.
رئیس اداره سرمایه اجتماعی و امور فرهنگی و سبک زندگی وزارت کشور تصریح کرد: سرمایه اجتماعی در سالهای اخیر آسیب دیده است.

ایرنا

94110

 

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید