مذاکرات فشرده برای پیوستن ایران با سازمان تجارت جهانی | اتاق خبر
کد خبر: 342600
تاریخ انتشار: 26 اردیبهشت 1395 - 09:53
در اولین روز همایش برجام و اقتصاد مقاومتی مطرح شد:
ر سالی که از سوی مقام معظم رهبری «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» نام گرفته است، همایش دو روزه‌ سفرا و رؤسای برخی از نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور مربوط با موضوع «برجام و اقتصاد مقاومتی: فرصت ها و ظرفیت ها» روز گذشته در محل ساختمان شماره 1

به گزارش اتاق خبر، در سالی که از سوی مقام معظم رهبری «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» نام گرفته است، همایش دو روزه‌ سفرا و رؤسای برخی از نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور مربوط با موضوع «برجام و اقتصاد مقاومتی: فرصت ها و ظرفیت ها» روز گذشته در محل ساختمان شماره 1 وزارت امور خارجه آغاز شد. قرار است، رؤسای نمایندگی ها در خارج از کشور در جریان این نشست دو روزه، با استماع نقطه نظرات و دیدگاه مقامات ارشد دستگاه های اجرایی کشور، در خصوص راه‌های تحقق اقتصاد مقاومتی و چگونگی رفع موانع آن تبادل نظر شود.
در روز اول این همایش علاوه بر محمدجواد ظریف، عده ای از مقامات کشورمان از قبیل علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی، محمدباقر نوبخت رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی، علی طیب نیا وزیر اقتصاد، ولی الله سیف رییس کل بانک مرکزی، محمد نهاوندیان رییس دفتر ریاست جمهوری، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت و محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی سخنرانی کردند.

ارتقاء جایگاه ایران در بازار جهانی
در همین راستا، بیژن زنگنه وزیر نفت در این همایش اظهارداشت: ماخوشبختانه درسایه دستاوردهای توافق برجام ،ظرفیت تولید وصادرات نفت وفراوده های آن رابه دو برابر سقف قبل از تحریم ها رسانیده ایم وبازارجهانی نیزظرفیت برگشت پذیری ما را بعنوان حق طبیعی ایران در سهمیه خود پذیرفته و تثبیت ساخته است .
وی با برشمردن آثار گسترده برجام برای اقتصاد کشور گفت: اینک ما به روشنی نتایج برجام رادرحذف هزینه های زاید بردوش پروژه های مختلف وزارت نفت بدرستی احساس می کنیم
زنگنه با اشاره به نمونه های متعدد از نتایج برجام گفت ما شاهد كاهش قیمت های تجهیزات ودستگا ه ها ی موردنیاز درپروژه های فازهای مختلف پارس جنوبی درمقایسه با قیمت های واقعی هستیم. بطور مثال با بیش از 40 درصد افت قیمت در حذف هزینه های زائد که به جیب دلالان وسودجویان می رفت ، درنتیجه آثار برجام این هزینه در خزانه مملکت درخدمت پیشرفت وابادانی کشور قرار میگیرد.
وزیر نفت در ادامه به برنامه ها و اولویت های وزارت نفت درمقطع فعلی اشاره کرد وگفت: ارتقای جایگاه ایران دربازارجهانی و نهایی سازی مراحل قانونی قراردادهای سرمایه گذاری در حوزه نفت وگاز و افزایش همکاری با همسایگان در پیشبرد پروژه های خط لوله گاز و سرمایه گذاری درعرصه lngواجرای طرح های پتروشیمی ازجمله اولویت های وزارت نفت است ودر این راستا هم افزایی بین سفرا و وزارت نفت برای سرعت بخشیدن پروژه های دردست مورد توجه قرار دارد.
رغبت شرکت های بزرگ برای سرمایه گذاری در ایران

عباس آخوندی وزیر راه و شهر سازی نیز در ادامه این همایش، با اشاره به آثار ناشی از برجام اظهار داشت : ما آثار و پیامد های مثبت برجام را بطور چشمگیری شاهد هستیم.آمادگی کشورهای صنعتی و پیشرفته برای سرمایه گذاری در پروژه های گوناگون در زمینه های هوانوردی ،راه آهن سریع السیر و برقی و کریدور های استاندارد فراهم گردیده و بخشهای عمده آن در مذاکرات به مرحله انعقاد قرارداد رسیده است که منجر به جذب سرمایه خواهد شد .
آخوندی تصریح کرد : رغبت و تمایل شرکت های بزرگ اقتصادی و سرمایه گذاری برای حضور در کشورمان به نحو بارز و چشمگیری زمینه های افزایش تعاملات و مشارکت در پروژه ها را نشان می دهد و ما در این تعاملات در صدد تحقق شرایط تکنیکی ،فن آوری و مالی متناسب با منافع کشورمان هستیم .
وزیر راه و شهر سازی افزود : تنوع حضور شرکت های سرمایه گذاری در پروژه های هوائی ،ریلی و جاده ای از تمامی قاره های اروپا و آسیا نشانگر قابلیت های مدیریت رقابتی و افزایش کار آمدی کیفی می باشد و شرایط بهتری را برای تامین منافع ملی کشور فراهم ساخته است .

ورود 791 مقام و 2045 شرکت خارجی به کشور

همچنین محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت ، معدن و تجارت نیز در این همایش، اولویت های همکاری اقتصادی و تجاری با کشورهای مختلف را تشریح کرد.
وزیر صنعت ، معدن و تجارت با بیان دستاوردهای صنعتی و تجاری کشور پس از اجرایی شدن برجام افزود: افزایش امیدواری برای سرمایه گذاران و در نتیجه رشد اقتصادی و استغال در کنار قابلیت برنامه ریزی و افزایش بهره وری صنعتی از جمله آثار مهم برجام می باشند.
وی با اعلام سفر 791 مقام دولتی، صنعتی و تجاری خارجی به همراه 2045 شرکت خصوصی به کشور اظهار داشت: فقط در بخش صنعت معادن و تجارت حدود 190 تفاهم نامه با شرکت های دولتی و غیر دولتی خارجی به امضاء رسیده است.
نعمت زاده گفت: پس از اجرایی شدن برجام مذاکرات فشرده برای پیوستن ایران به سازمان جهانی تجارت شتاب بیشتری گرفته است.
وی اظهار داشت: به منظور رصد تحولات اقتصادی و بازرگانی کشورهای هدف، وزارت صنعت ، معدن و تجارت برای 24 کشور رایزن بازرگانی تعیین و اعزام کرده است.
نعمت زاده در پایان سخنان خود ضمن بیان چشم انداز همکاری های بین دو وزارتخانه ، خواستار هم افزایی هرچه بیشتر برای تسهیل ارتباط تجار و سرمایه گذاران خارجی بویژه ایرانیان مقیم خارج با نهادها و بنگاههای اقتصادی داخلی شد.
برجام تنگنا های پیش رو را برطرف نمود
محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی نیز در این همایش ضمن اشاره به ظرفیت های بخش کشاورزی به عنوان اولین بخش متاثر از دستاوردهای مثبت برجام، گفت: تحریم های اعمال شده باعث شد تا در فرآیند تامین مواد غذایی مردم با مشکلات فراوانی روبرو گردیده و برجام تنگنا های پیش رو را برطرف نمود .
وی با اشاره به افزایش تقاضا در بخش های مختلف کشاورزی ، لبنی و طیور در داخل کشور اظهار داشت : پیشرفت های ملموس و قابل توجهی در علوم و دانش فنی در کنار مزیت های نسبی که جمهوری اسلامی ایران بصورت انحصاری در بسیاری از زمینه هادر اختیار دارد موجب شد تا با افزایش تولید ، نگاه به بازار های خارجی برای صادرات به یک اولویت مبدل گردد .

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید