سرمایه گذاری خارجی در گردشگری محکوم به شکست است | اتاق خبر
کد خبر: 342800
تاریخ انتشار: 12 تیر 1395 - 12:43
سید علی اصغر ظریفکار فرد
در صعت گردشگری، بخش خصوصی نیز برای رفع مشکلات موجود اقداماتی انجام داد که به نتیجه ای نرسید؛ در جریان بروکراسی اداری برای دریافت جواز این بخش نیز با مشکلات بسیاری مواجه است.

 اتاق خبر: در حال حاضر، بسیاری از سرمایه گذاران خارجی تمایل به حضور و فعالیت در ایران را دارند که می توان گفت تمرکز این افراد بیشتر بر روی صنعت گردشگری است اما منظور از سرمایه گذاری در این حوزه محدود به ساخت هتل است. در کشور ایران برای ساخت هتل نیازی به سرمایه گذار خارجی نداریم چرا که در داخل این کشور سرمایه گذاران مشتاقی وجود دارد که می توانند به این قبیل فعالیت ها بپردازند اما چرا سرمایه گذاران داخلی مشتاق تا به امروز فعالیتی نداشته اند؟

مشکل اصلی نیروی داخلی قوانین و مقررات بسیاری است که هر روز از سوی نهادها و سازمان های گوناگون بر تعداد آن ها افزوده می شود. به رغم تمایل سرمایه گذاران داخلی و خارجی این مشکلات همچنان پابرجا است و این تمایل ناشی از بی اطلاعی است در نتیجه به راحتی می توان گفت احتمال به سرانجام رسیدن این مذاکرات بسیار پایین است چرا که این افراد پیش از سرمایه گذاری در خصوص شرایط سرمایه گذاری و قوانین مربوط به آن تحقیق خواهند کرد و با آشکار شدن مشکلات از سرمایه گذاری منصرف خواهند شد.

در این میان بخش خصوصی نیز برای رفع این مشکلات اقداماتی انجام داد که به نتیجه ای نرسید؛ از جمله مهم ترین مشکلات بروکراسی اداری برای دریافت جواز است.

مسئولان باید با دوراندیشی تغییراتی در خصوص قوانین ایجاد و تضاد موجود میان نهادهای گوناگون ایران را رفع کنند تا سرمایه گذار داخلی و خارجی رغبت پیدا کند. سرمایه گذاران به دنبال سود هستند در صورتی که این سرمایه گذاری برای آنها  سودی نداشته باشد پول و سرمایه خود را به کشور دیگری می برند تا حداقل بتواند در آرامش خاطر و بدون ترس از اینکه ممکن است قوانین جدیدی ایجاد شود به فعالیت خود ادامه دهند.

نکته دیگری که نباید به آن بی توجه ماند قوانینی است که برای گردشگران اعمال می شود و هیچ توجیه منطقی ای برای آن ها وجود ندارد و تنها نتیجه آن القای این حس به گردشگر است که ایران هیچ تمایلی به حضور گردشگر خارجی ندارد که این موضوع در واقع تبلیغات منفی محسوب می شود و مسافران نسبت به حضور در این کشور بی میل خواهند شد. اگر دولت حقیقتا خواستار حضور سرمایه گذار در این حوزه است باید برای این قبیل محدودیت ها چاره ای بیاندیشد. 

ایران برای گردشگری پتانسیل بالایی دارد و اخبار مربوط به تمایل سرمایه گذاران خارجی نیز حقیقت است اما اگر در شرایط کنونی تغییری ایجاد نشود تمام برنامه ها و مذاکرات محکوم به شکست است.

94104ت

 

 

 

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید