کمبود نقدینگی در واحدهای صنعتی بوشهر | اتاق خبر
کد خبر: 342820
تاریخ انتشار: 27 اردیبهشت 1395 - 03:21
صاحبان صنایع استان بوشهر می گویند: دست خالی و نداشتن نقدینگی و سرمایه درگردش باعث شده تا بخش عمده این واحدهای صنعتی راکد بمانند یا بصورت نیمه فعال با بخش کمی از ظرفیتهای واقعی خود به تولید و اشتغال بپردازند.

اتاق خبر: یکی از صاحبان صنایع در استان بوشهر، درسالهای اخیر دولت به دلیل مشکلات مالی و تحریم ها نتوانسته بخوبی از بخش صنایع حمایت کند و این وضعیت باعث تشدید رکود حاکم برواحدهای تولیدی صنعتی شده است.
امید پیشداد افزود: با توجه به اینکه هم اکنون با تلاش دولت برجام به نتیجه رسیده و سرمایه گذاران خارجی به سمت ایران گرایش پیدا کرده اند و مشکلات مالی دولت برای حمایت از صنایع رو به کاهش است امیدواریم، با تامین سرمایه در گردش واحدهای صنعتی از طریق تسهیلات بانکی
زمینه رونق تولید و اشتغال در صنایع استان بوشهر فراهم شود.
وی اضافه کرد: هنگامی که یک سرمایه گذار برای مشارکت در تولید گام بر می دارد با توجه به نیاز لازم است تسهیلاتی را به عنوان سرمایه ثابت و سرمایه درگردش در اختیار داشته باشد.
پیشداد ادامه داد: از سال 89 تا کنون یک پروژه صنعتی را در زمینه تولید نئوپان در منطقه ویژه اقتصادی بوشهر آغاز کرده ایم اما هم اکنون فقط با 20 درصد ظرفیت و 70 نفر اشتغال زایی کار می کند.
وی بیان کرد: با توجه به بازار خوب داخلی و خارجی برای این محصول اگر حمایت های لازم اتفاق بیفتد برای 250 نفر اشتغال مستقیم ایجاد خواهد شد.
مدیر یکی از واحدهای تولیدی بوشهر که در زمینه سوله سازی فعالیت دارد، نیز گفت: واحدهای تولیدی مستقر در منطقه ویژه اقتصادی بوشهر قادرند نیازهای فعالیت های منطقه عسلویه را تامین کنند ولی تا کنون هیچ اقدامی برای استفاده از تولیدات این واحدها درمنطقه ویژه پارس صورت نگرفته است.
داریوش امیری افزود: منطقه ویژه اقتصادی بوشهر برای فراهم کردن زیرساخت های فعالیتهای تولیدی شکل گرفته است و انتظار داریم مدیران آن ارتباط، و حمایت بیشتری از واحد های تولیدی برای حل مشکلات آنها داشته باشند.
وی اظهارکرد: یکی دیگر از وظایف مدیران منطقه ویژه بازاریابی برای تولیدات این منطقه است، ولی هم اکنون کمتر تحرکی از سوی این منطقه برای کمک به حل مشکلات واحد های تولیدی مستقر در آن احساس می شود.
امیری مدعی شد: هیچ برنامه مشخصی در زمینه حمایت از تولید کنندگان در استان بوشهر توسط دستگاههای مرتبط وجود ندارد که تولید کنندگان به آن دل گرم باشند.
وی با اعلام اینکه هم اینک شرکتش به صورت نیمه فعال فعالیت دارد ادامه داد: هم اینک با پنج نفر کارگرشرکت را نگه داشته ام این درحالی است که چندی پیس 100 نفر در این واحد فعالیت می کردند، هر چند بقیه را به دلیل مشکلات از کار برکنار کرده ام اما مدام با آنها در تماس بوده تا اگر مشکلات شرکت برطرف شد دوباره به کار برگردانده شوند.
امیری گفت: بیکار شدن کارگران این شرکت برایم خوش آیند نیست و در صورت حل مشکلات ظرفیت جذب 150 را برای اشتغال خواهیم داشت.
وی افزود: این شرکت توانایی تولید ماهانه یکهزار تن سوله را دارد که در حال حاضر به پنج تن در ماه نمی رسد.
امیری اظهار کرد: بخش تولید نیاز به حمایت دارد، در صورتی که دستگاههای اجرایی و بانکهای عامل حمایت های لازم را داشته باشند بخش تولید جان گرفته و زمینه اشتغال را برای افراد جویای کارو جوانان فراهم می کند.
دبیر انجمن صنایع استان بوشهرنیز گفت: براساس آمار رسمی که از طرف بخش دولتی اعلام می شود، 70 درصد واحد های تولیدی در استان فعال و نیمه فعال هستند ولی این آمار با آن چه واقعیت است، تفاوت دارد.
خضر خلیلی افزود: براساس آمار و اطلاعات سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر حدود 800 واحد تولیدی دارای پروانه بهره برداری در استان وجود دارد که 70 درصد از این تعداد فعال نبوده یا غیر اقتصادی و مقیاس تولیدی ندارند.
وی اظهار کرد: این درحالی است که اگر واحدها ی تولیدی غیرفعال و نیمه فعال دراستان بوشهر مورد حمایت قرار بگیرند، می توانند زمینه اشتغال حداقل دو هزار نفر را به صورت مستقیم فراهم کنند.
خلیلی اضافه کرد: مهمترین مشکل صنایع و واحدهای تولیدی استان بوشهر در زمینه نقدینگی است.
وی بیان کرد: همچنین بازارتولید، قیمت و مکان یابی نامناسب طرحها و غیر قابل رقابت بودن محصولات تولیدی نقش موثری دررکود تولید دارد.
خلیلی در ارتباط با ستاد تسهیل که به منظور رفع موانع و مشکلات واحدهای تولیدی دارای مشکل توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت در همه استانها توسط سازمان های صنعت، معدن و تجارت تشکیل می شود گفت: از ابتدای آغاز به کار این ستاد تا کنون هیچ گونه رفع موانع و مشکل برای واحدهای دارای مشکل در استان بوشهر صورت نگرفته است.
وی افزود: با توجه به تلاشهایی که از طرف مسئولان ستاد تسهیل، رئیس سازمان، صنعت، معدن و تجارت و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان بوشهر صورت گرفته ولی هیچ حرکت موثری در عمل بویژه در زمینه مشکلات بانکی فعالان اقتصادی استان احساس نشده است.
خلیلی اظهارکرد: در این ارتباط اغلب بانکهای عامل که باید در زمینه رفع مشکلات واحدهای تولیدی همکاری کنند هیچ گونه همکاری نداشته و با مانع تراشی مشکلات جدید ایجاد می کنند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر نیز در پاسخ به مطالب مدیران واحدهای تولیدی گفت: دولت برای حمایت از تولید کنندگان در قالب سه برنامه تدوین شده 160 هزار میلیارد ریال تسهیلات برای بخشهای تولید با نرخ سود مناسب در نظر گرفته است.
سید حسین حسینی محمدی اضافه کرد: در بخش صنعت، معدن و تجارت نیز هفت برنامه پیش بینی شده است که این برنامه ها برای واحدهای غیرفعال و نیمه فعال و یا زیر 70 درصد فعالیت است.
وی بیان کرد: دولت بتازگی نیز مصوبه ای داشت که طبق آن برای واحدهایی که به دلیل مشکلاتی ازجمله بدهی معوق برای دریافت تسهیلات با مشکل روبر هستند، تسهیل شود.
وی ادامه داد: برای فعال سازی واحدهای متوسط که میانگین50 تا 100 کارگر دارند نیز تا سقف 30 میلیارد ریال برای هر بنگاه اقتصادی لحاظ شده است که بخشی از سود آن نیز توسط دولت تامین خواهد شد.
وی گفت: برای بهره برداری از طرحهای صنعتی با بیش از 60 درصد پیشرفت در کشور نیز دولت سعی در رسیدن آنها به مرحله بهره برداری دارد.
حسینی محمدی یادآور شد: در استان بوشهر نیز 51 طرح صنعتی با بالای 60 درصد پیشرفت شناسایی شده که حداکثر تا سقف 20 میلیارد ریال تسهیلات دریافت خواهند کرد.
وی افزود: پیش بینی شده درسال 95، 31 طرح صنعتی ملی درکشور به بهره برداری برسد که طرح متانول کاوه در شهرستان دیر و طرح صنعتی تولید کود شیمیایی در شهرک صنعتی 2 بوشهر از جمله طرحهای یاد شده است.
وی ادامه داد: کارخانه سیمان مند دشتی نیز با کمکی که سیستم بانکی به آن داشته امیدواریم تا پایان سال جاری به بهره برداری برسد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر گفت: از ابتدای فعالیت ستاد تسهیل در این استان تاکنون 24 جلسه تشکیل و درآنها به بررسی مشکلات واحدهای تولیدی پرداخته شد.
سید حسین حسینی محمدی افزود: در جلسات ستاد تسهیل مشکلات واحد های تولیدی درزمینه بدهیهای معوق، مالیات، تامین منابع و مشکلات مربوط به زیر ساختهای واحد های تولیدی بررسی شده و در مورد آنها تصمیم گیری می شود.
وی اظهار کرد : در سال گذشته برخی از جلسات ستاد تسهیل در محل واحد های صنعتی، تولیدی مورد نظر دارای مشکل تشکیل شد و امسال نیزاین روند ادامه خواهد داشت.
وی اظهارکرد: همچنین پرداخت تسهیلات بانکی برای حمایت از تولید نیز از دیگر برنامه های در دست اقدام این سازمان زیر مجموعه وزارت صنعت است که در نظر گرفته شده به 228 واحد صنعتی نیمه فعال در این استان تسهیلات بانکی پرداخت شود.
حسینی محمدی اضافه کرد: با تعیین تکلیف بدهیهای معوق بسته جدید تسهیلات برای واحد های تولیدی دارای مشکل در نظر گرفته شده که سقف این تسهیلات حداکثر 10 میلیارد ریال برای هر واحد و از طریق بانکهای عامل پرداخت خواهند شد.
وی با تاکید بر اینکه ایجاد فرصت برای فعالیت دوباره واحدهای غیر فعال و نیمه فعال دراولویت برنامه های این سازمان قرار دارد، اظهارکرد: با راه اندازی واحد های نیمه فعال و غیر فعال در استان دو هزار و 400 فرصت شغلی جدید به صورت مستقیم ایجاد خواهد شد که به طور متوسط هرواحد بین 50 تا 100 نفر اشتغال زایی خواهد داشت.
حسینی محمدی اضافه کرد : با توجه به پتانسیل های استان بوشهر، در کنار فعال کردن واحدهای تولیدی به دنبال تقویت بخش تولید در زمینه صنایع دریایی در استان هستیم.
وی ادامه داد: تدوین فرصتهای سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران نیز از دیگر برنامه های این سازمان است که بزودی به صورت دو زبانه منتشر و دراختیار سرمایه گذاران علاقه مند به مشارکتهای اقتصادی در استان قرار می گیرد.
حسینی محمدی گفت: برخی از هیات های تجاری خارجی به منظور آشنایی با فرصت های سرمایه گذاری به استان بوشهر سفر کردند و در برخی موارد توافقات اولیه انجام شده است.
وی اضافه کرد: استان بوشهر دارای ظرفیتهای مختلف دربخش های متنوع تولیدی است که افزایش ظرفیت کشتی سازی یکی از این ظرفیت ها و تقویت آن در برنامه های این سازمان قرار دارد.
حسینی محمدی بیان کرد: همچنین استفاده از ظرفیت سازمان بسیج مهندسین استان بوشهر و دیگر تشکلها برای جذب سرمایه گذار و رفع مشکلات بخش تولید، به منظور رشد و توسعه تولیدات صنعتی و معدنی دراین استان موثر است که از همیاری این بخش با این سازمان استقبال خواهد شد.

منبع:ایرنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید