Performancing Metrics

تولید داروهای تقلبی در همسایگی ایران | اتاق خبر
کد خبر: 342946
تاریخ انتشار: 27 اردیبهشت 1395 - 12:18
رئيس انجمن آترواسكلروز ايران هشدار داد
رئیس انجمن آترواسکلروز ایران گفت: تقلب در ساخت دارو یک روش سودجویانه و پرخطر است که در بسیاری از مواقع به مرگ مصرف کننده این قبیل داروها منجر می‌شود.
به گزارش اتاق خبر، دكتر مسعود قاسمي در آستانه روز مبارزه با قاچاق دارو وداروهای تقلبی با تاكيد بر اهميت توجه به موضوع داروهاي تقلبي درکشور افزود: اين روزها داروهاي تقلبي موضوع بسيار بزرگ و پيچيده اي در جهان به شمار مي‌آيند كه نيازمند رسيدگي و توجه بسيار است. چراكه داروهاي تقلبي با جان مردم بازي مي‌كنند.
 
اين روزها داروهاي تقلبي موضوع بسيار بزرگ و پيچيده اي در جهان به شمار مي‌آيند كه نيازمند رسيدگي و توجه بسيار است. چراكه داروهاي تقلبي با جان مردم بازي مي‌كنند.

وی با اشاره به دسته بندي داروهاي تقلبي تصريح كرد: دسته اي از داروها براي بيماران اهميت حياتي دارند. استفاده از داروي تقلبي و حتي داروي بي اثر بجاي اين داروها مي‌تواند بيمار را در شرايط وخيمي قراردهد. اما دسته اي ديگر داروهاي مصرفي هستند كه مصرف نوع تقلبي آنها در طولاني مدت باعث بروز عوارض ناشي از عدم مصرف دارو خواهد شد و سلامت بيمار را به خطر مي‌اندازد. از ميان اين قبيل داروها مي‌توان به داروهاي چربي خون اشاره كرد.

قاسمی افزود: اما در مورد گروه ديگری از داروها كه جنبه دارويي آنها كمرنگ تر است مانند ويتامين‌ها و پمادها ممكن است بيمار حتي متوجه نشود كه از نمونه تقلبي استفاده مي‌كند.

این متخصص قلب و عروق خاطرنشان كرد: شكل و جعبه داروهای تقلبي آنقدر شبيه نوع اصلي آن است كه بيمار را به اشتباه مي‌اندازد. در واقع صنعت داروهای تقلبی در همه دنيا وجود دارد. برای مثال اين صنعت در كشورهاي آمريكاي شمالي و اروپايي بسيار كمتر و در كشورهاي جنگ زده مانند افغانستان و پاكستان بيشتر است. در كشور ما نيز با وجود مشكلاتي مانند تهيه مواد اوليه مطلوب و كمبود برخي از داروها به دليل تحريم،‌ بازهم درزمينه داروهاي حياتي با مشكل چنداني مواجه نيستيم .

به گفته وی، در گذشته در زمينه داروهاي حياتي بسيار مشكل داشتيم اما امروزه با نظارت‌هاي انجام شده تقلب در اين داروها بسيار كم شده است. درحالي‌كه با افزايش آمار تقلب در داروهاي بدن سازي و محصولات آرايشي بهداشتي مواجه هستيم. به همين دليل هرچه سيستم نظارت بر توليد، بسته بندي و توزيع قوي تر باشد خطر كمتري بيمار را تهديد خواهد كرد.

قاسمی تاکید كرد: مردم و بیماران به هيچ عنوان داروهاي مورد نياز را از منابعي غير از داروخانه تهيه نكنند. همچنين بهتر است داروهاي خاص و حياتي از داروخانه هايي تهيه شود كه حجم تبادل دارو در آنها زياد است.

منبع: مهر

نظرات
ADS
ADS
پربازدید