انتقاد دیده‌بان حقوق بشر از عاملان محاصره غزه | اتاق خبر
کد خبر: 343331
تاریخ انتشار: 28 اردیبهشت 1395 - 12:34
سازمان دیده‌بان حقوق بشر از دولت اردن خواست که تسهیلاتی در زمینه سفر فلسطینی‌ها به خارج ایجاد کرده و در صدور مجوز تردد برای آن‌ها سختگیری نکند.

اتاق خبر - به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی فلسطین، ساره لیا ویتسن، مدیر اجرایی بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در سازمان دیده‌بان حقوق بشر تأکید کرد که فلسطینیان ساکن غزه با مشکلات زیادی در مسیر دریافت مجوز سفر از طریق اردن به کشورهای دیگر مواجه هستند.

این سازمان ضمن ارسال نامه‌ای به نخست‌وزیر اردن در این زمینه، با صدور بیانیه‌ای خاطرنشان کرد که رژیم صهیونیستی بیش از یک دهه است که به محاصره نوار غزه ادامه می‌دهد و به مراجع حاکم بر غزه اجازه راه‌اندازی فرودگاه یا بندر را نمی‌دهد و در عین حال، جلوی سفر فلسطینیان از طریق گذرگاه ایرز در شمال نوار غزه را جز در موارد استثنائی می‌گیرد.

دیده‌بان حقوق بشر در بخش دیگری از بیانیه خود آورده است که مصر هم به عنوان همسایه دیگر نوار غزه، تنها چند روز در سال گذرگاه زمینی رفح میان اراضی خود و غزه را باز می‌کند و فقط به 9 درصد از افراد خواهان سفر به خارج، اجازه خروج از نوار غزه را می دهد و این مساله باعث شده است که ساکنان غزه عملا فرصت سفر به خارج را نداشته باشند.

این سازمان همچنین در گزارش خود به مصادیق متعدد موانع صهیونیستی ایجاد شده در مسیر سفر فلسطینیان به خارج که نقض آشکار تعهدات بین‌المللی و حقوقی این رژیم به ویژه درباره حق تردد آزادانه فلسطینیان ساکن غزه به خارج است، اشاره کرده و آورده است که موانع مصری نیز باعث افزایش محدودیت‌های بی‌دلیل و جهت فلسطینیان برای سفر به خارج شده است.

ایسنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید