تقلبی که برند تجارت کبود دنیا شده است | اتاق خبر
کد خبر: 344048
تاریخ انتشار: 30 اردیبهشت 1395 - 08:33
رئیس انجمن علمی داروسازان ایران با تشریح تقلب دارو که بِِرند تجارت «کبود» دنیا شده است، نسبت به عدم نظارت بر کالاهای آرایشی بهداشتی که حتی در سوپرمارکت‌ها نیز عرضه می‌شود، انتقاد کرد.

اتاق خبر: سید حمید خوئی - رئیس انجمن علمی داروسازان ایران؛ تقلب دارو را تجارتی کبود در کل دنیا توصیف کرد و اظهار داشت: نظارت بر کانال عرضه دارو و استفاده از برچسب اصالت دارو یکی از راههایی است که در سال‌های اخیر منجر به شناسایی داروی تقلبی شده است.

خویی با بیان اینکه حتی داروسازان نیز گاه از صحت سلامت دارو آگاهی نمی‌یابند، ادامه داد: داروخانه‌ها تحت نظارت مستمر قرار دارند و اگر اصالت دارویی تایید نشود، سازمان نظام پزشکی برخوردهای تنبیهی و شدیدی با این موضوع خواهد داشت.

رئیس انجمن علمی داروسازان ایران گفت: تاکید می‌کنیم که شهروندان از تهیه دارو از نهادهای غیر رسمی جز داروخانه‌ها خودداری کنند.

وی تصریح کرد: هر کالای آرایشی بهداشتی باید توسط ضوابط دولتی عرضه شود و پرونده‌های تخلفی که به نظام پزشکی می‌رسد، مربوط به عرضه فراورده‌های آرایشی بهداشتی فاقد برچسب اصالت است.

رئیس انجمن علمی داروسازان ایران افزود: بر روی عرضه این محصولات خارج داروخانه‌ها هیچ نظارتی نیست و هیچ کس روی عرضه محصولات بهداشتی در سوپرمارکت‌ها نظارت نمی‌کند.

در ادامه این برنامه رادیویی افاضلی - پژوهشگر حوزه دارو نیز با اشاره به سود بالای عرضه این گونه محصولات ناسالم گفت: متاسفانه در مبادی غیر مجاز اینگونه کالاها به وفور دیده می‌شود و مصرف کنندگان حتماً باید از داروخانه محصولات مورد نیاز و دارو را تهیه کنند.

وی ادامه داد: داروخانه‌ها و فروشگاه‌های معتبر زیر چتر نظارتی هستند و مصرف کنندگان نیز باید به برچسب اصالت توجه کنند و با ارسال یک پیامک ساده متوجه شوند این محصول [اصالتِ مصرف دارد یا خیر] شوند.

افاضلی با اشاره به صدمات سنگین مصرف کالاهای غیر استاندارد آرایشی و بهداشتی اظهار داشت: نهادهای نظارتی نیز باید کنترل‌های خود را تشدید کنند ولی متاسفانه دارو و فراورده‌های بهداشتی و تقلبی در بازار جذابیت خاصی برای سودجویان دارد.

این مدیر صنایع دارویی جمع آوری این گونه محصولات از بازار را نیازمند حرکتی عظیم در کل کشور دانست و خاطرنشان کرد: محصولاتی که در داخل تولید و آنهایی که به صورت قاچاق وارد می‌شوند، تا زمانیکه مصرف کننده خود را داشته باشند، افرادی نیز خواهند بود که این کار را به سهولت انجام دهند و عدم مصرف باعث می‌شود این تجارت سود خود را از دست بدهد.

منبع: تسنیم

94104

نظرات
ADS
ADS
پربازدید