پاکستان رسما خواستار پیوستن به گروه تامین کنندگان مواد هسته ای شد | اتاق خبر
کد خبر: 344474
تاریخ انتشار: 1 خرداد 1395 - 12:50
دولت پاکستان در قالب ارسال درخواست رسمی به رئیس گروه تامین کنندگان مواد هسته ای (NSG)، رسما خواستار عضویت در این گروه شد.

اتاق خبر - در بیانیه روز شنبه صادره از سوی وزارت خارجه پاکستان، آمده است که تلاش اسلام آباد برای پیوستن به گروه تامین کنندگان مواد هسته ای به مفهوم حمایت پاکستان از تلاش های بین المللی در جهت جلوگیری از گسترش سلاح های هسته و کشتار جمعی در جهان است.

این بیانیه می افزاید: پاکستان از دانش، تجربه، نیروی انسانی، زیرساخت ها و همچنین از توانایی کافی برای تامین مواد هسته ای در چارچوب قوانین گروه تامین کنندگان مواد هسته ای برای مصارف صلح آمیز برخوردار است.
پاکستان در بیانیه یاد شده بر ضرورت عدم برخورد تبعیض آمیز با کشورها برای عضویت در گروه تامین کنندگان مواد هسته ای تاکید کرده است.
پاکستان یکی از قدرت های هسته ای جهان به شمار می رود و گزارش های مختلف حاکی است که این کشور حدود 120 کلاهک هسته ای در اختیار دارد.
گروه تامین کنندگان مواد هسته ای در سال 1974 و بعد از نخستن آزمایش هسته ای هند ایجاد شد. هدف از تشکیل این گروه که هم اکنون 48 کشور جهان عضو آن هستند، تامین مواد هسته ای مورد نیاز کشورها با اهداف صلح آمیز است. اگر چه تمام 48 کشور عضو این گروه از امضا کنندگان پیمان ان.پی.تی (منع گسترش سلاح های هسته ای) هستند، اما هند که ازمدت ها پیش متقاضی پیوستن به این گروه است، گفته است که عضویت در گروه تامین کنندگان مواد هسته ای، مستلزم عضویت در ان.پی.تی نیست.
پاکستان و هند هیچ یک پیمان ان.پی.تی را امضا نکرده اند.
هند نیز پیش از پاکستان به دنبال عضویت در این گروه بین المللی بوده است و برخی ناظران معتقدند که اقدام پاکستان مبنی بر درخواست رسمی برای عضو در گروه یاد شده، صرفا مانع تراشی در برابر مسیر ملحق شدن احتمالی هند به این گروه است زیرا آمریکا تا حدودی با پیوستن هند به گروه تامین کنندگان مواد هسته ای موافق است اما چین ملاحظاتی در این زمینه دارد.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید