آیا حذف ارز مبادلاتی تاثیری در قیمت کالاهای وارداتی دارد؟ | اتاق خبر
کد خبر: 344538
تاریخ انتشار: 1 خرداد 1395 - 16:22
رئیس کنفدراسیون صادرات در گفت و گو با اتاق خبر پاسخ داد
با توجه به شرایط موجود در کشور و تجارب قبلی به نظر می رسد که حذف ارز مبادلاتی در مورد برخی از کالا ها تاثیری در قیمت ها ندارد .

اتاق خبر- گروه اقتصادی: نرخ ارز در ایران از جمله مسائلی بوده که همواره باعث بروز مشکلات بسیاری برای تولید کنندگان، صادرکنندگان و در نهایت مصرف کنندگان در ایران شده است. در حال حاضر در کشور ارز در دو نوع مبادله ای و آزاد از سوی بانک مرکزی توزیع می شود هرچند که در اقتصاد ایران در دوران 8 دفاع مقدس بیش از 10 نرخ برای ارز وجود داشت که از جمله آن ها می توان به ارز آزاد، دولتی، تولیدی، مسافری غیره اشاره کرد.

اقتصاد ایران در دولت گذشته و با توجه به تحریم ها ارز 3 نرخی را تجربه کرد. این سیاست ارزی در نهایت باعث به وجود آمدن رانت و سواستفاده های بسیاری در سطح کشور شد و در نهایت ضربه خود را به اقتصاد کشور وارد آورد. از جمله این سو استفاده ها دریافت ارز دولتی و واردات محصولات و کالاهای لوکس به کشور بود که باعث بروز نارضایتی های بسیار در میان جامعه شد.

در دولت یازدهم با توجه به کم شدن درآمد های نفتی و رکود در اقتصاد کشور دولت تصمیم جدی خود را برای یکسان سازی نرخ ارز و تک نرخی کردن آن گرفت. با این حال برخی از کارشناسان بر آماده نبودن بستر های لازم برای این کار سخن گفتند اما دولت در نهایت بر تصمیم خود پا فشاری کرد و نتیجه آن حذف برخی از کالا های وارداتی به کشور از دریافت ارز مبادله ای بود.

اما نکته ای که باعث شد برخی از افراد به دیده شک و تردید به این اقدام دولت نگاه کنند هراس از تاثیر حذف ارز مبادله ای در قیمت کالاهای وارداتی و شائبه افزایش قیمت در بازار است.

 حذف ارز مبادلاتی بی تاثیر در بازار داخلی

رئیس کنفدراسیون صادرات حذف ارز مبادلاتی بر قیمت کالاهای وارداتی بی تاثیر خواند.

محمد لاهوتی رئیس کنفدراسیون صادرات کشور و عضو اتاق بازرگانی تهران در گفت و گویی که با اتاق خبر داشت با اشاره به این نکته که اختصاص این ارز  برای واردات کالا از سوی دولت انجام می گیرد گفت: به نظر من موضوع ارز مبادله ای عملا بر سر سفره مردم نمی آید. در حقیقت به غیر از برخی کالاهای اساسی که شامل برخی از مسائل مانند نظارت های ویژه و سهمیه بندی قرار می گیرد، عملا این میزان ارز تاثیری بر میزان مصرف اجناس و کالا ها در سطح جامعه ندارد.

لاهوتی با بیان این موضوع که فعالان بخش خصوصی از تک نرخی شدن ارز دفاع می کنند ادامه داد: بخش خصوصی همواره مدافع ارز تک نرخی در کشور است زیرا ارز تک نرخی را راهی برای جلوگیری از بروز تبعیض و رانت خواری در کشور می دانند. در صورت تک نرخی شدن ارز ایجاد نابرابری ها به حداقل خواهد رسید و باعث شفافیت هرچه بیشتر در اقتصاد کشور خواهد شد.

رئیس کنفدراسیون صادرات گفت:  بر اساس تجربیاتی که دارم حذف ارز مبادلاتی در قیمت تمام شده کالا ها برای مصرف کنندگان خواهد داشت. با توجه به هدف دولت برای تک نرخی کردن قیمت ارز، به نظر می رسد این اقدام گامی در جهت تک نرخی کردن ارز در کشور باشد.

عضو اتاق بازرگانی تهران با ابراز خوشبینی و امیدواری نسبت به فرایند تک نرخی شدن ارز در سال جاری افزود: با توجه به اینکه امسال آخرین سال کاری دولت است به نظر می رسد که با توجه اظهارات مسئولان این دولت در باب فساد آور بودن ارز چند نرخی و صدمات آن به صنعت و تولید کشور، تک نرخی شدن ارز در همین دولت اتفاق بیافتد.

وی با تاکید بر واقعی شدن نرخ ارز در فرایند تک نرخی شدن ارز گفت: تک نرخی شدن باید براساس نرخ واقعی ارز رخ دهد نه براساس نرخ دستوری از سوی دولت. زیرا با توجه کم شدن قیمت نفت و پایین آمدن درآمد های دولت دو مرتبه شاهد ارز دو نرخی در کشور باشیم.

وی با تاکید بر بی تاثیر بودن حذف ارز مبادله ای در افزایش قیمت کالا ها و خدمات گفت: در صورتی که تخصیص ارز مبادله ای به همراه نظارت صحیح باشد این موضوع می تواند در اقتصاد کشور موثر باشد.

94105 ت

نظرات
ADS
ADS
پربازدید