یک اقتصاددان: نقد برجام منصفانه و دفاع از آن واقع بینانه باشد | اتاق خبر
کد خبر: 344733
تاریخ انتشار: 2 خرداد 1395 - 21:39
عضو هیات علمی دانشگاه تهران گفت: اگر رسانه های جمعی، سخنرانان و مخالفان برجام منصفانه و کارشناسانه نقد کنند نه سیاسی و همچنین دفاعیات واقع بینانه باشد، دستاوردها در یک فضای شفاف برای همه نمایان می شود.

به گزارش اتاق خبر، شامگاه بیست و ششم دی ماه 1394 با انتشار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره انجام تعهدات هسته ای ایران در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، اجرای تعهدات طرف مقابل (گروه 1+5) یعنی روند لغو تحریم های هسته ای غرب علیه تهران آغاز شد.
همزمان با روند مذاکرات و پس از اجرای برجام، شاه بیت مخالفان این بوده: برجام هیچ دستاوردی نداشته است.
در همین پیوند، یک کارشناس اقتصاد سیاسی روز یکشنبه گفت: نقدها علیه برجام در مواردی منصفانه نیست و حتی گاهی بوی انتقام جویی می دهد. البته بعضی اوقات دفاع ها نیز خالی از اشکال نیست؛ زیرا رویکرد دفاع باید واقع بینانه باشد.
بهنام ملکی افزود: اینکه توافق هسته‌ای را که یک دستاورد بزرگ ملی است، به دولت روحانی منحصر دانسته و سپس انتقاد شود، کار درستی نیست، زیرا برجام یک دستاورد ملی است که به پشتوانه مردم و نظام جمهوری اسلامی تحقق یافته است.
این کارشناس اقتصاد سیاسی بخشی از فضای رسانه ای ایجاد شده ضد برجام را غیرکارشناسی دانست و گفت: معتقدم باید نگاه خود را به برجام اصلاح کنیم و این موضوع را درنظر بگیریم که اگر برجام به ثمر نمی رسید، شرایط چگونه بود و آیا نابسامانی اقتصادی دوره چهار ساله پیش از اجرای برجام تداوم نمی یافت؟
وی توضیح داد: فضای اقتصادی کشور در دو سال آخر دولت دهم در وضع نامطلوبی قرار داشت و در دو سال نخست دولت یازدهم نیز تا اندازه ای ادامه پیدا کرد اما پس از مذاکرات، اقتصاد به سوی آرامش خاصی حرکت می کند.
عضو هیات علمی دانشگاه تهران گفت: برجام دستاوردهای مثبتی به همراه داشته اما ممکن است همه وعده های مورد انتظار محقق نشده باشد که آن هم به سبب توقع های کاذب و انتظارهای بالایی است که از برجام در جامعه دامن زده شد.
وی تاکید کرد باید از فرصت برجام به صورت کارشناسی استفاده شود نه سیاسی.
این اقتصاد دان افزود: اگر از این فرصت بدرستی استفاده شود و اگر منافع ملی در برجام درنظر قرار گیرد، دستاوردهای بالاتری در آینده برای کشور رقم می خورد اما چنانچه احساسی و غیرکارشناسی برخورد کنیم، شرایطی به گونه ای پیش می رود که هدف نهایی را تحت الشعاع قرار می دهد.
ملکی اضافه کرد: هر دستاوردی به اراده ملی دولتمردان و مردم نیاز دارد که باید پای منافع ملی خود بایستند؛ اکنون استارت اولیه با آغاز اجرای برجام زده شده است اما بهره مندی از یک دستاورد به تلاش، برنامه ریزی، سیاستگذاری و نگرش مدیریتی درست نیازمند است تا کار تکمیل شود و به سرانجام برسد.
وی افزود:‌ برجام و توافق هسته‌ای نتیجه اقتدار سیاسی ملتی است که در سال‌های انقلاب و پس از آن، پای انقلاب و خواسته های خود ایستاد.
عضو هیات علمی دانشگاه تهران هشدار داد: لغو تحریم‌ها کار ساده‌ای نبود؛ بنابراین دولت نیز باید تلاش کند بدون توجه به حاشیه ها و با همه توان، به اصلاح اوضاع داخلی بویژه ساماندهی اقتصادی بپردازد.
مذاکرات میان جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+5 برای دستیابی به برجام، از نوامبر 2013 میلادی (آذرماه 1392) در چارچوب «توافق موقت ژنو» آغاز شد. پس از توافق ژنو، دو طرف مذاکرات را به مدت 20 ماه ادامه دادند تا سرانجام در آوریل 2015 میلادی (فروردین 1394) به «تفاهم لوزان» به عنوان چارچوبی برای توافق وین دست یافتند.
پس از دستیابی به برجام در بیست و سوم تیرماه 1394، شورای امنیت سازمان ملل متحد با صدور قطعنامه 2231، به طور رسمی از این توافق حمایت کرد و با گنجاندن آن در حقوق بین الملل، عمل به برجام را به صورت قانونی الزام آور کرد.
برجام از بیست و ششم دی ماه 1394 اجرایی شد و همچنان در مرحله پیاده سازی تعهدها قرار دارد.

منبع: ایرنا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید