جذب 3.5 میلیارد دلار سرمایه خارجی در دوران پسا برجام | اتاق خبر
کد خبر: 344832
تاریخ انتشار: 3 خرداد 1395 - 09:25
سفیر ایران در باکو مطرح کرد:
سفیر کشورمان در آذربایجان گفت: رفع موانع بر سر راه اجرای اقتصاد مقاومتی، نیازمند شکست تحریم ها بود و شکست ساختار تحریم، مسیر مقاوم سازی اقتصاد را هموار کرد.

به گزارش اتاق خبر به نقل از ایسنا، محسن پاک آئین سفیر کشورمان در آذربایجان در گفت و گویی با خبرگزاری ترند گفت: رفع موانع بر سر راه اجرای اقتصاد مقاومتی، نیازمند شکست تحریم ها بود و شکست ساختار تحریم، مسیر مقاوم سازی اقتصاد را هموار کرد.

وی با تاکید بر اینکه امروز تحریم های مربوط به انرژی هسته ای برداشته شده افزود: تحریم های ظالمانه دیگر نیز به تدریج برداشته می شوند و این یک موفقیت ملی است.

پاک آیین با اشاره به اینکه پس از رفع تحریم ها، فضای ایران برای جذب سرمایه گذاری خارجی آماده شده است گفت: در این دوره جمهوری اسلامی ایران موفق به جذب سه میلیارد و 418 میلیون دلار برای 41 طرح انجام شده است.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه نفتی نیز پس از برجام تولید و صادرات نفت ایران به دو برابر افزایش یافته و امروز صادرات نفت ایران به دو میلیون و 400 میلیون بشکه رسیده است.

پاک آیین تاکید کرد: حضور 9 رئیس جمهور و 5 نخست وزیر و 3 رئیس مجلس و 28 وزرای خارجه در ایران در دوره پس از برجام، نشانگر انگیزه های کشورهای خارجی برای روآوری به اقتصاد رو به رشد ایران است.

سفیر کشورمان از آمادگی کشورهای صنعتی و پیشرفته برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های گوناگون در ایران خبر داد و افزود: من از فعالان اقتصادی جمهوری آذربایجان دعوت می کنم تا در پروژه های سود آور در ایران سرمایه گذاری کنند.

وی ادامه داد: آمادگی کشورهای صنعتی و پیشرفته برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های گوناگون در زمینه‌های هوانوردی، راه‌آهن سریع‌السیر و برقی و کریدور‌های استاندارد نشان می دهد که حوزه حمل و نقل جذابیت خاصی برای جذب سرمایه دارد.

پاک آیین با تصریح بر اینکه در حوزه حمل‌ونقل هوایی اتفاق‌های بزرگی در این چند سال رخ داده و قرار است ۱۱۸ ایرباس و ۲۰ هواپیمای ای‌تی‌آر به مجموع ناوگان هوایی افزوده شود، گفت: همه این هواپیماها به صورت مستقیم از کمپانی و به صورت اجاره به شرط تملیک خریداری می‌شوند.

وی گفت: تشکیل شرکت شهر فرودگاهی، منطقه آزاد و منطقه ویژه اقتصادی فرودگاه امام خمینی(ره) انجام شده و پایانه دوم این فرودگاه با ظرفیت ۴/۵میلیون مسافر در سال در دست ساخت است که پاییز امسال افتتاح می‌شود.

وی با اشاره به تفاهم اخیر با ایتالیا برای نوسازی ۸۰ هزار متر مربع فرودگاه مهرآباد افزود: در شرایطی که ۴۰ سال فرودگاه مهرآباد بازسازی کامل نشده بود، این امر اتفاق مهمی است.

سفیر ایران با اشاره به فعالیت های مثبت انجام شده در حوزه حمل و نقل ریلی به احداث خط آهن رشت – آستارا با مشارکت جمهوری آذربایجان اشاره کرد و افزود: مراحل ساخت این مسیر آغاز شده و با مشارکت پانصد میلیون دلاری آذربایجان در این طرح، ما شاهد رشد عملیاتی در ساخت این مسیر هستیم.

پاک آیین امضای قرارداد قطار پرسرعت تهران قم اصفهان با کشور چین و انعقاد قرارداد برقی کردن قطار تهران مشهد را مهم دانست و گفت: بسیاری از خطوط ریلی ما ۲، ۳ و ۴خطه شده‌اند و دوخطه کردن مسیر ریلی یزد اصفهان به طول ۵۰۰ کیلومتر نیز در دست اجراست.

وی خاطرنشان کرد: شرکت راه‌آهن به تازگی توانسته قرارداد خرید ریل از هند را منعقد کند و ال‌سی آن نیز به تازگی گشایش یافته و در سال جاری و آینده ۲ هزار کیلومتر در کشور ریل‌گذاری خواهد شد که اتفاق بزرگی است.

وی به تشریح برنامه‌ها و اولویت‌های وزارت نفت در دوره پس از تحریم ها نیز پرداخت و گفت: ارتقای جایگاه ایران در بازار جهانی و نهایی‌سازی مراحل قانونی قراردادهای سرمایه‌گذاری در حوزه نفت و گاز و افزایش همکاری با همسایگان در پیشبرد پروژه‌های خط لوله گاز وسرمایه‌گذاری در عرصه ال ان جی و اجرای طرح‌های پتروشیمی از دیگر اولویت‌های وزارت نفت است.

پاک آیین با تصریح بر اینکه برجام فرصتهای جدیدی پیش روی اقتصاد کشورمان ایجاد کرده است افزود: ما با استفاده از شرایط مناسب بانکی، مراودات و روابط بانکی بین بانک‌های کشورمان با بانک‌های خارجی را سامان داده و امیدواریم این وضعیت به سرعت به صورت عادی برگردانده شود.

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه دیدار هیات‌های سیاسی و اقتصادی از کشورمان از جمله سفر رئیس بانک مرکزی آذربایجان به ایران موجب شده تا روابط بانکی بخصوص با تعداد زیادی از بانک های متوسط جهان به حالت طبیعی بازگردد و بتوانیم از تفاهمنامه‌های اقتصادی بهره‌برداری کنیم .

سفیر کشورمان در باکو با اظهار تاسف از اینکه برخی بانک های بزرگ، مشتریان خود را با انگیزه های سیاسی انتخاب می کنند افزود: اگر این رویکرد تغییر یابد می توانند شرکای خوبی برای ایران باشند.

پاک آیین از ایجاد دفتر و شعب بانک‌های خارجی در کشورمان استقبال کرد و با اشاره به اراده بانک مرکزی آذربایجان برای تاسیس شعبه بانک در ایران گفت: ما فضا را برای ایجاد شعب بانک‌ها در چارچوب اعتماد و منافع متقابل مساعد می‌بینیم و تسهیلات فوق العاده ای در اختیار آنان قرار داده خواهد شد.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید