حجم گسترده سرمایه گذاری خارجی در ایران | اتاق خبر
کد خبر: 344999
تاریخ انتشار: 4 خرداد 1395 - 00:45
هم اکنون سرمایه گذاران خارجی برای انتقال پول خود به ایران فرایند پیچیده و طولانی را طی می کنند و اینکه به رغم وجود بازارهای رقیب حاضرند این موانع را پشت سر بگذارند،حاکی از بالا بودن میزان جذابیت بازار ایران است .

به گزارش اتاق خبر، مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران که برای شرکت در کنفرانس بانکی ومالی «اتصال مجدد ایران به جامعه مالی جهانی» به لندن سفر کرده بود پیش بینی کرد در صورت حل شدن بحث نقل و انتقال پول، شاهد حجم گسترده سرمایه گذاری خارجی در ر بورس و دیگر بخش های مختلف اقتصادی ایران خواهیم بود.
حسن قالیباف اصل  در گفت وگو با ایرنا گفت:  یکی از بحث های صورت گرفته در این کنفرانس بحث نقل و انتقال پول به ایران بود و اینکه به رغم اجرایی شدن برجام، به دلیل عدم از سرگیری تعاملات بانکی، سرمایه گذاران خارجی همچنان پول های خود را به شکل قدیمی و از طریق صرافی ها به ایران منتقل می کنند و تاکنون گشایش زیادی دراین زمینه صورت نگرفته است.
وی بیان داشت: یکی از موارد مهمی که در کنفرانس لندن  با حضور  مقامات دولتی انگلیس مطرح شد این بود که جامعه سرمایه گذاران خارجی و فعالان اقتصادی بین المللی انتظار دارند که بتوانند از طریق کانال های رسمی که همان بانک ها هستند پول خود را به ایران منتقل کنند.
قالیباف اصل افزود: البته این مساله نیز در کنفرانس مطرح شد که به دلیل مساله تحریم ها یک فاصله ده ساله بین بانک های بین المللی و ایران  اتفاق افتاده و اجرایی شدن برجام به معنای این نیست که یک شبه این فاصله از بین برود و برای رفع موانع نیاز به زمان است .
وی با بیان اینکه فضای مثبتی بر کنفرانس لندن حاکم بود، بیان داشت: با توجه به اینکه بانک های ایرانی که در لندن بانک دارند مجوزهای خود را برای فعالیت مجدد از نهادهای ناظر گرفته اند، این امیدواری وجود دارد  که با رفع موانع، نقل و انتقال پول و ارتباطات بانکی به شکل عادی در آید.
مدیر عامل بورس اوراق بهادار تهران همچنین ابراز امیدواری کرد که با حل بحث نقل و انتقال پول، حجم زیادی از سرمایه گذاری های خارجی در بورس تهران و بخش های مختلف اقتصادی کشورمان صورت گیرد.
وی افزود: بورس اوراق بهادار تهران بدون شک برای سرمایه گذاران خارجی دارای جذابیت زیادی است و این مساله ناشی از فرصت های زیاد برای سرمایه گذاری در ایران به دلیل ظرفیت ها و تنوع بسیار بالای آن است.
قالیباف اصل عنوان کرد: اما سرمایه گذاران خارجی در جریان دیداری که با آنها در حاشیه این کنفرانس داشتیم به رغم اذعان به وجود فرصت های زیاد برای سرمایه گذاری در ایران به بحث نقل و انتقال پول اشاره داشتند.
وی با بیان اینکه همین الان سرمایه گذاران خارجی برای انتقال پول خود به ایران فرایند پیچیده و طولانی را طی می کنند، گفت اینکه سرمایه گذاران خارجی به رغم وجود بازارهای رقیب حاضر هستند این موانع را پشت سر بگذارند، ‹ حاکی از بالا بودن میزان جذابیت بازار ایران› می تواند باشد.
مدیر عامل بورس اوراق بهادار تهران بیان داشت البته بحث نقل و انتقال پول در برجام هم دیده شده است و امیدواریم که این بحث حل شده و شاهد حضور پررنگ سرمایه گذاران خارجی در کشور باشیم .
وی همچنین کنفرانس اتصال مجدد ایران به جامعه مالی جهانی را که روز پنجشنبه در لندن برگزار شد ، گام مثبتی در شناساندن بیشتر بازار سرمایه ایران به شمار آورد.
کنفرانس یک روزه «اتصال مجدد ایران به جامعه مالی جهانی» عصر پنجشنبه در حالی در لندن به پایان رسید که مقامات ایرانی شرکت کننده، رفع موانع بانکی و پایبندی طرف های غربی به برجام را مورد توجه قرار دادند.
ولی الله سیف رییس بانک مرکزی در سخنانی در این کنفرانس عنوان کرد؛ به رغم اجرایی شدن برجام، تحریم های باقی مانده، ترس از مجازات آمریکا، وجود قوانین دست و پاگیر و نبود امکان معامله با دلار سبب ایجاد موانع در تجارت و تعامل بانک های بزرگ خارجی با ایران شده است.
حسن قالیباف اصل، مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران نیز دراین کنفرانس ظرفیت های بالقوه بازار سرمایه گذاری و بورس ایران را مورد توجه قرار داد و گفت که این بخش به دلیل نوپابودنش همچنان بکر است.
وی اظهار کرد که در زمان حاضر ۳۲۱ شرکت از ۳۸ بخش مختلف در بازار بورس تهران به ثبت رسیده اند که حجم معاملاتی برابر با ۲۵ میلیارد دلار در سال را رقم می زنند.
قالیباف اصل خاطر نشان کرد: بازار بورس ایران، سومین بازار بورس بزرگ منطقه به حساب می آید.
کنفرانس «اتصال مجدد ایران به جامعه مالی جهانی» با همکاری مؤسسه ‹یورو مانی› (The Euromoney) و بانک مرکزی ایران در لندن برگزار شد.

منبع: دنیای اقتصاد

نظرات
ADS
ADS
پربازدید