سوء استفاده مجدد برخی کشورهای عربی از فوتبال برای مقاصد سیاسی | اتاق خبر
کد خبر: 345012
تاریخ انتشار: 4 خرداد 1395 - 01:42
نمایندگان فوتبال شش کشور حوزه جنوبی خلیج فارس به همراه نمایندگان فوتبال عراق و یمن - کشوری که بیش از یک سال درگیر جنگی ناخواسته با عربستان سعودی است - در دوحه پایتخت قطر گردهم آمدند تا راهکاری را برای تشکیل کنفدراسیون فوتبال منطقه ای بیابند.

اتاق خبر - این شش کشور عربستان سعودی، بحرین، امارات، قطر، عمان و کویت از اعضای شورای همکاری خلیج فارس هستند که یمن و عراق را نیز با خود همسو کردند تا در نشستی که روز گذشته - یکشنبه - در دوحه تشکیل دادند، کنفدراسیون فوتبال منطقه ای خلیج (فارس) را پایه گذاری کنند.

ایده تشکیل کنفدراسیون منطقه ای کشورهای عرب حوزه خلیج فارس جدیدترین سوء استفاده برخی کشورهای عربی از فوتبال برای مقاصد سیاسی است.
پیشتر نیز عربستان سعودی پس از قطع روابط دیپلماتیک با جمهوری اسلامی ایران و خلاف اساسنامه فدراسیون بین المللی فوتبال - فیفا - که بر منع دخالت سیاست در فوتبال تاکید دارد، به بهانه ای سیاسی موضوع بازی های دو کشور در زمین بی طرف را مطرح کرد.
این نشست البته به پیشنهاد امارات متحده عربی و عربستان سعودی تشکیل شد و عراق از جمله مخالفان نام این کنفدراسیون بود.
به گزارش روز دوشنبه تلویزیون قطر، به رئیس فدراسیون فوتبال عراق که مخالف نام این کنفدراسیون بود، وعده کمک مالی و تلاش برای رفع تحریم میزبانی علیه فوتبال این کشور داده شد.
یمن از نظر موقعیت جغرافیایی در زمره کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس نیست و عراق نیز از طریق باریکه ای در غرب خلیج فارس، با این دریای استراتژیک ارتباط دارد.
«خلیفه بن احمد آل ثانی» رئیس فدراسیون فوتبال قطر در این نشست به عنوان نخستین رئیس این کنفدراسیون برگزیده شد و «مروان بن غلیطه» رئیس فدراسیون فوتبال امارات نیز به عنوان نایب رئیس اول انتخاب شد.
رئیس فدراسیون فوتبال قطر پس از انتخابش به عنوان رئیس این کنفدراسیون منطقه ای گفت: قرار است مصوبه های این نشست برای به رسمیت شناختن کنفدراسیون فوتبال منطقه ای به فدراسیون بین المللی فوتبال - فیفا - ارجاع شود.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید