رییس جمهوری افغانستان به تهران آمد | اتاق خبر
کد خبر: 345130
تاریخ انتشار: 3 خرداد 1395 - 18:13
به منظور شرکت در اجلاس سه جانبه ایران، هند و افغانستان:
محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان که برای شرکت در نشست سه جانبه ایران، هند و افغانستان و امضای موافقتنامه راهبردی تاسیس دالان حمل و نقل و گذر بین المللی بین سه کشور موسوم به موافقتنامه چابهار به تهران آمده است ساعاتی پیش در سعدآباد با دکتر حسن روحانی رئ

به گزارش اتاق خبر به نقل از ایرنا، محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان که برای شرکت در نشست سه جانبه ایران، هند و افغانستان و امضای موافقتنامه راهبردی تاسیس دالان حمل و نقل و گذر بین المللی بین سه کشور موسوم به موافقتنامه چابهار به تهران آمده است ساعاتی پیش در سعدآباد با دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران دیدار کرد.
پس از دیدار و گفت و گوی روسای جمهوری اسلامی ایران و افغانستان ، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران، نارندرا مودی نخست وزیر هند و محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان تا دقایقی با یکدیگر دیدار می کنند.
قرار است توافقنامه مهم سه جانبه در زمینه بندر ترانزیتی چابهار میان ایران، افغانستان و هند به امضای مقامات عالیرتبه سه کشور برسد.
ایران با توجه به جایگاه ژئوپلیتیکی خود در بخش ترانزیت نقش مهمی را دارا است و می‌تواند دیگر کشورهای این منطقه را به آسیای میانه، قفقاز، روسیه و اروپا متصل کند؛ همانطور که در سفر روسای جمهوری چین و کره جنوبی به تهران نیز به اهمیت جایگاه ایران در موضوع ترانزیت توجه شد.
در همین راستا قرارداد مشارکت هند در توسعه فاز یک بندر چابهار ایران، اردیبهشت ماه1394 در تهران به امضای «نیتین گادکاری» وزیر کشتیرانی و حمل و نقل هند و «عباس آخوندی» وزیر راه و شهرسازی ایران رسید و مطابق این قرارداد، هند با سرمایه گذاری 85 میلیون دلاری در تجهیز فاز یک طرح توسعه بندر چابهار، به مدت 10 سال بهره برداری از این فاز را به عهده خواهد داشت.
دارمندرا پرادهان وزیر نفت و گاز طبیعی هند نیز به تازگی در سفرش به ایران اعلام کرد که هند تمایل دارد تا سرمایه گذاری خود را در بندر چابهار افزایش دهد.
منطقه آزاد چابهار در یک سال گذشته 50 هکتار زمین در سواحل مکران به بازرگانان افغانستان اختصاص داده و 130 شرکت در چابهار توسط اتباع افغان به ثبت رسیده و ثبت این تعداد شرکت حاکی از اشتیاق سرمایه گذاران افغان برای حضور بیشتر در سواحل مکران است.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید