لارگانی: مهمترین مساله عارف و لاریجانی، مشکلات معیشتی مردم باشد | اتاق خبر
کد خبر: 345211
تاریخ انتشار: 4 خرداد 1395 - 10:39
اتاق خبر سیاست های اقتصادی دو گزینه احتمالی ریاست مجلس را بررسی می کند:
با توجه به برداشت هایی که من تاکنون داشته ام، بنظر می رسد بسیاری از دولت مردان نیز با ریاست علی لاریجانی موافق تر هستند و علت این موضوع را می توان در همراهی و رابطه خوب او در طی دو یا سه سال اخیر که با دولت یازدهم نیز هم زمان بوده است، جستجو کرد.

اتاق خبر - با برگزاری دهمین دور انتخابات مجلس شورای اسلامی و مشخص شدن ترکیب مجلس آتی، یکی از مهمترین مسایل مرتبط با آغاز کار رسمی مجلس آینده بحث ریاست آن است. در این میان فارغ از گمانه زنی هایی که در خصوص ریاست علی لاریجانی یا محمدرضا عارف در محافل رسانه ای کشور مطرح می شود، بحث اصلی نحوه تعامل مجلس دهم با دولت در راستای بهره گیری هر چه بهتر از فضای اقتصادی ایجاد شده در دوران پسا برجام است. از همین رو اتاق خبر در رویکردی نو در گفت و گو با نمایندگان مجلس به مساله سیاست های اقتصادی هر کدام از دو گزینه متحمل ریاست مجلس می پردازد.

به گزارش اتاق خبر، سید ناصر موسوی لارگانی نماینده مردم فلاورجان در دوره ی هشتم، نهم و دهم مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی در این خصوص که از میان گزینه های سرشناس چون علی لاریجانی و محمدرضا عارف چه مزیت هایی را برای هریک از آنها قائل هستید، گفت: یکی از محسناتی که آقای لاریجانی دارند و بالطبع همین مساله ممکن است موجب افزایش شانس رای آوری وی باشد این است که ایشان سابقه دو دوره ریاست مجلس را دارند و البته در این دو دوره، الحق مدیریت قابل تحسینی نیز داشته و تنش هایی را که در دوره های مختلف مجلس وجود داشت در این دوره بوجود نیامد.
وی ادامه داد: از نظر شخصیت علمی ایشان دارای شخصیت بارزی هستند و سابقه مدیریتی ایشان در صدا و سیما و وزارت ارشاد و همچنین تجربه حضور در جایگاه اجرایی و مسئولیت های رده بالا برای سال های متمادی از نکات حائز اهمیت توانایی های ایشان است.
لارگانی افزود: البته این موضوع به معنای نفی سابقه اجرایی آقای عارف نیست، ولی با این حال می توان گفت آقای لاریجانی دارای سوابق بیشتری هستند و حضور ایشان می تواند برای کشور از اهمیت بیشتری برخوردار باشد.
نماینده مردم فلاورجان در خصوص چرایی ابراز تمایل برخی از اصلاح طلبان به گزینه ریاست علی لاریجانی تصریح کرد: نکته دیگر این است که هم اکنون تعداد اصولگرایان و کسانی که متمایل به اصولگرایی هستند بیشتر از تعداد افرادی است که به اصلاحات نزدیک هستند و به این ترتیب شانس ریاست آقای لاریجانی بیشتر از آقای عارف به نظر می رسد.
لارگانی خاطر نشان کرد: باید به این نکته ی اساسی توجه داشت که با توجه به مسائلی که در کشور وجود دارد مجلس آینده باید خالی از تنش های سیاسی شبیه مجلس ششم باشد و در برهه کنونی فرصتی برای داشتن این قبیل مسائل وجود ندارد.
وی ادامه داد: با توجه به برداشت هایی که من تاکنون داشته ام، بنظر می رسد بسیاری از دولت مردان نیز با ریاست علی لاریجانی موافق تر هستند و علت این موضوع را می توان در همراهی و رابطه خوب او در طی دو یا سه سال اخیر که با دولت یازدهم نیز هم زمان بوده است، جستجو کرد. در این میان موضوع برجام تنها یکی از موضوعات مورد اشاره می باشد.
این نماینده ادوار مختلف مجلس افزود: اهمیت موضوع حمایت آقای لاریجانی از دولت از آن جایی حائز اهمیت است که به نظر می رسید با توجه به تمایل دولت یازدهم به سمت اصلاحات و بافت 80 الی 90 مجلس نهم به اصولگرایی، دولت و مجلس روابط پر تنشی را با یکدیگر تجربه کنند. ولی با این حمایت ها کمترین تنش ها را میان این دو نهاد شاهد بوده ایم.
موسوی لارگانی در خصوص مشکلات اقتصادی فرا روی کشور و همچنین رویکرد مجلس آینده به این مشکلات گفت: در حوزه اقتصادی و مسائلی که در کشور بوجود آمده است و بحث رکود و یا تورم-قسمتی از علل را می توان در یک سری از مسائل داخلی و قسمتی را در مسائل خارجی جستجو کرد. باید توجه داشت که ما در کشور شاهد کمبود و یا فقدان قانون در مسائل اقتصادی نیستیم که حضور آقای عارف یا لاریجانی منجر به تصویب قوانین در زمینه ی ایجاد تحول در مسائل اقتصادی باشد.
لارگانی خاطر نشان کرد: اگرچه نمی توان ادعا کرد مجلس نهم وظایف خود را در زمینه اقتصاد و اقتصاد مقاومتی که مدنظر شخص مقام معظم رهبری است، به صورت کامل انجام داده است. ولی تا حدودی کارهای مثبتی از جمله طرح لایحه حذف موانع تولید را در کارنامه خود دارد.
نماینده مردم فلاورجان با بیان این که اگر قوانین فعلی می توانستند به نحو مطلوب اجرا شوند و به آنها عمل می شد هم اکنون بسیاری از مشکلات فعلی اقتصادی که گریبان کشور را گرفته اند وجود نداشت، گفت: مشکلات فعلی نیز به سبب وجود سوء مدیریت ها و عمل نکردن به قوانین است.
وی در پایان افزود: هم اکنون آقایان عارف و لاریجانی در صحبت هایی که در روزهای اخیر در جمع منتخبین داشته اند بر این نکته تاکید کرده اند که اولویت اصلی مجلس آینده باید مباحث اقتصادی و معیشتی مردم و بحث اشتغال باشد. هم اکنون با وجود رکود در تولید موضوع اشتغال معضل بزرگی برای کشور به شمار می آید و کارگاه های تولیدی کشور بصورت تعطیل و یا نیمه تعطیل هستند، و باید همت نمایندگان به سمت رفع و حل این مشکلات باشد.

94110ت

نظرات
ADS
ADS
پربازدید