ارتباط تمدنی و شرایط کنونی | اتاق خبر
کد خبر: 345238
تاریخ انتشار: 4 خرداد 1395 - 10:33
بیانیه وزارت خارجه در پایان سفر مودی به تهران:
وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران دوشنبه شب جمع بندی دیدار رسمی شری نارندرا مودی نخست وزیر هند از جمهوری اسلامی ایران و بیانیه مشترک را با عنوان ' ارتباط تمدنی، شرایط کنونی' منتشر کرد.

اتاق خبر- وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران دوشنبه شب جمع بندی دیدار رسمی شری نارندرا مودی نخست وزیر هند از جمهوری اسلامی ایران و بیانیه مشترک را با عنوان ' ارتباط تمدنی، شرایط کنونی' منتشر کرد.
جمع بندی دیدار رسمی نخست وزیرهند از ایران
گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت امورخارجه به این شرح است:
نخست وزیر جمهوری هند؛ جناب آقای نارندرا مودی؛ به دعوت رئیس جمهوری اسلامی ایران، جناب آقای دکتر حسن روحانی از 22 تا 23 می 2016 بازدیدی رسمی از ایران بعمل آوردند.
2) نخست وزیر با مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله العظمی سید علی حسینی خامنه ای در 23 می دیدار کردند و بدنبال استقبال رسمی رئیس جمهوری روحانی در مراسمی با شکوه، با ایشان ملاقات نمودند. رئیس جمهور روحانی نیز ضیافت نهاری به افتخار نخست وزیر مودی ترتیب دادند.
3) نخست وزیر مودی و رئیس جمهور روحانی شاهد امضای اسناد همکاری ذیل بودند و کنفرانس خبری مشترکی با رسانه ها برگزار کردند:
1- یادداشت تفاهم همکاری فیمابین وزارت خارجه دو کشور در خصوص گفتگوهای سیاستگزاری و تعاملات اتاق­های فکر
2- یادداشت تفاهم همکاری فیمابین دانشکده روابط بین الملل وزارت خارجه ج.ا.ا و موسسه خدمات خارجی هند،
3- پروتکل اجرایی فیمابین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ج.ا.ا و وزارت علوم و فناوری هند در زمینه همکاری­های علمی و فناوری
4- یادداشت تفاهم همکاری فیمابین سازمان اسناد و کتابخانه ملی ج.ا.ا و آرشیو ملی هند
5- برنامه اجرایی همکاری­های فرهنگی
6- یادداشت تفاهم همکاری فیمابین سازمان فرهنگ و ارتباطات جمهوری اسلامی ایران و شورای روابط فرهنگی هند
7- قرارداد توسعه بندر چابهار فیمابین سازمان بنادر و دریانوردی و شرکت ایندیا پورتس گلوبال پرایوت لیمیتد
8- یادداشت تفاهم همکاری فیمابین سازمان بنادر و دریانوردی ج.ا.ا و اگزیم بانک هند در خصوص تعیین شرایط کنونی خط اعتباری بندر چابهار
9- بیانیه تایید فیمابین وزارت امور اقتصادی و دارایی ج.ا.ا و اگزیم بانک هند
10- یادداشت همکاری­های بازرگانی و مشارکت فیمابین شرکت دولتی آلومینیوم هند(نالکو) و سازمان ایمیدرو ج.ا.ا
11- یادداشت تفاهم همکاری فیمابین صندوق ضمانت صادرات ایران و شرکت ضمانت صادرات هند
12- یادداشت تفاهم همکاری فیمابین شرکت ساخت و توسعه زیربناهای کشور و شرکت دولتی ایرکون هند

4) طرفین در مباحثات دوستانه، مودت آمیز و فراگیر شان، در مورد روابط دوجانبه، تحولات منطقه ای و موضوعات جهانی مورد علاقه طرفین به تبادل نظر پرداختند. آنها همچنین بر توسعه روابط دوجانبه که در «بیانیه دهلی نو» در تاریخ 23 ژانویه 2003 ذکر گردیده بود تاکید کردند.

5) رییس جمهور روحانی و نخست وزیر مودی از پیشرفت صورت گرفته در روابط دوجانبه از زمان ملاقاتشان در جولای 2015 در اوفا، ابراز رضایت نمودند. نخست وزیر مودی، تلاش های دولت جمهوری اسلامی ایران و رییس جمهوری این کشور بخاطر توافق برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و تحولات بعدی، از جمله لغو برخی تحریمها که نشان دهنده پیروزی دیپلماسی و خرد بود، را مورد ستایش قرار دادند. رئیس جمهوری اسلامی ایران جناب آقای دکتر روحانی نیز از حمایت ها و همکاری های هند در دوران تحریم قدردانی نمودند و ابراز داشتند که مردم ایران این نقش هند را خصوصا در گذشته نزدیک، فراموش نخواهند نمود.

6) طرفین در عزمشان برای ایجاد روابطی مستحکم، معاصر و برپایه همکاری که ا ز روابط تاریخی و تمدنی بین دو کشور و قرابت جغرافیایی دو کشور بهره می برد و پاسخگوی نیازهای رو به افزایش دنیای بهم وابسته می باشد، اتفاق نظر داشتند. آنها همچنین این نظر را داشتند که دولتهایشان باید استفاده از فرصتهای نوظهور را تا بیشترین حد ممکن در همه زمینه های همکاریهای اقتصادی و بازرگانی دوجانبه، خصوصاً راههای مواصلاتی و زیرساخت ها، انرژی و سرمایه گذاری را ممکن ساخته و مورد تشویق قرار دهند. برای نیل به این هدف :

الف – رییس جمهور روحانی و نخست وزیر مودی موافقت کردند تا تماسها را در سطوح بالا از طریق دیدارهای دوجانبه بیشتر و وسیعتر در همه سطوح و ملاقاتها در حاشیه جلسات منطقه ای و چند جانبه به مراتب گسترش دهند.

ب – طرفین تصمیم گرفتند تا نقشی کامل برای موقعیت استراتژیک و بی نظیر ایران و هند برای تشویق مواصلات چند وجهی در درون و خارج از منطقه، از جمله با استفاده از بنادری مانند چابهار و ترانزیت و توسعه آنها، در نظر بگیرند و ابراز امیدواری کردند که مشارکت هند در توسعه بندر چابهار فصل جدیدی در همکاری های دو جانبه و مواصلات منطقه ای ایجاد نماید و گسترش هر چه بیشتر ارتباطات و خدمات دریایی بین هر دو کشور را مورد تشویق قرار دهد، که مقامات مربوط به جزئیات آن خواهند پرداخت.

ج– امروز با استقبال از امضای موافقتنامه سه جانبه در زمینه تأسیس کریدورهای حمل و نقل و ترانزیت چابهار در حضور رئیس جمهور روحانی، نخست وزیر مودی و رییس جمهور اشرف غنی و این رهبران بر اهمیت تاریخی موافقتنامه تأکید کردند. آنان خاطرنشان ساختند که رشد همکاریهای چندگانه در زمینه مواصلات یک دسترسی مطمئن و جایگزین برای افغانستان به بازارهای منطقه ای فراهم خواهد نمود و در نتیجه به توسعه، صلح و ثبات در افغانستان و در همه منطقه کمک خواهد نمود. آنها مشتاقانه در انتظار تصویب قوانین و آیین نامه های لازم به هدف عملیاتی کردن راههای حمل و نقل و ترانزیت در خطوط زمانی تصریح شده در موافقتنامه هستند.

د- طرف ایرانی از سرمایه گذاری هند در برپایی کارخانجات در بخشهایی چون کود، مواد پتروشیمی و متالورژی در منطقه آزاد تجاری چابهار در شرایطی که متقابلا ً به سود هر دو طرف است مورد استقبال قرارداد. رییس جمهور روحانی و نخست وزیر مودی همچنین چشم انداز حضور راه آهن هند را در پروژه های متعدد در حال اجرا و آتی استقبال می نماید. ایشان همچنین پتانسیل همکاری در حوزه معادن و استخراج معدن را مورد توجه قراردادند و مقرر گردید تا کارگروهی دوجانبه در سطح وزرا به منظور هدایت این روند به منظور استفاده از متمم های متقابل بین ایران و هند در حوزه راههای مواصلاتی و منطقه آزاد تجاری چابهار ایجاد گردد. این کارگروه همچنین ارتقای سرمایه گذاریهای ایران در هند را مورد بررسی قرار می دهد.

ه – طرفین همچنین آرزوی مشترک هر دو طرف برای ایجاد یک منطقه فناوری اطلاع رسانی و ارتباطاتی در چابهار و گسترش همکاری بین ایالت های هند و استانهای ایران را مورد توجه قرار دادند.

و– طرف هندی مراتب قدردانی خود را از دولت جمهوری اسلامی ایران برای مشارکت دادن و سرمایه گذاری در حال انجام هند در توسعه بخش های نفت و گاز در ایران اعلام نمود. در این زمینه ایشان ابراز امیدواری نمودند که رئوس موافقتنامه فرزاد بی شامل قرارداد تجاری تا پایان سپتامبر 2016 به نتیجه برسد. طرفین همچنین تاکید کردند که شرکتهای هندی مشارکت کننده به تعهدات خود پایبند باشند. علاوه بر این رییس جمهور روحانی و نخست وزیر مودی، مشارکت و سرمایه گذاری شرکتهای هندی را در استخراج و تولید بلوک های نفتی و گازی تشویق می نمایند. سران دو کشور رضایتمندی خود را از تصمیم اتخاذ شده برای برقراری دیالوگ انرژی با مشارکت شرکتهای مهم ذینفع در هند و ایران با تمرکز بر ملاحظات دوجانبه در بخش انرژی اعلام نمودند.

ز– نخست وزیر هند و رییس جمهور ایران، موافقت کردند تا روابط تجاری دیرینه بین دو کشور را با شتاب بیشتر در مشارکت اقتصادی از طریق پیشرفت در انعقاد هر چه سریعتر توافقنامه تعرفه ترجیحی و موافقتنامه حمایت و گسترش سرمایه گذاری دوجانبه و دیگر اقدامات ترجیحا تا قبل از پایان سال 2017 تحکیم بخشند. آنها امضای موافقتنامه چارچوب PTA و موافقتنامه اجتناب از مالیات مضاعف (TBC) را مورد استقبال قرار دادند. با تاکید بر حمایت کامل هند از الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی و روند اجماع سازی جهت تعیین رییس کارگروه الحاق ایران، ایشان موافقت نمودند که مذاکرات برای دسترسی سریعتیر به بازار را تسریع نمایند.

ح– طرفین ضمن تاکید بر نقش مهم و حیاتی ایجاد مکانیسم بانکی و پولی به منظور توسعه روابط تجاری و اقتصادی، از گفتگوهای فنی بین بانکهای مرکزی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری هند تا نیل به توافقی اصولی و عملیاتی شدن این توافقات، استقبال نمودند.

ط– رییس جمهور ایران و نخست وزیر هند، ضمن توجه به تبادلات اخیر هیئت های بازرگانی بین ایران و هند و اهمیت چنین تبادلاتی برای گسترش همکاریهای اقتصادی و بازرگانی تصمیم کنفدراسیون صنعت هند را برای افتتاح دفتر منطقه ای در تهران مورد استقبال قرار دارند. آنها مقرر نمودند که مقامات مربوط همایش های مختص هر کشور را برای گسترش همکاری تجاری و بازرگانی برگزار نمایند. متقابلا حق اتاق بازرگانی ایران برای احداث دفتری در هند محفوظ است.

ی– بمنظور درک مهمتر و عمیق تر پتانسیل میراث فرهنگی و جهانگردی عظیم دو کشور، طرفین از نتیجه اولین جلسه کارگروه مشترک جهانگردی استقبال نمودند (یا برای نتایجی موفق ابراز امیدواری نمودند) آنها اطمینان داشتند که تماس های مردم با مردم بیشتر از طریق تبادلات هر چه بیشتر دانشجویان و مردم عادی، از جمله جهانگردان از طریق بروز کردن سیستمهای موجود صدور ویزا و تسهیل بیشتر امور کنسولی برای شهروندان یکدیگر، علقه های موجود بین مردم هر دو کشور را تحکیم خواهد نمود. در این زمینه آنان پتانسیل توسعه جهانگردی ویژه مذهبی را که می تواند از توسعه ارتباطات هوایی بین دو کشور بهره ببرد، مورد توجه قراردادند. ایشان مقرر داشتند که مقامات اقدامات سریعی را در این زمینه در اتخاذ نمایند.

ک– رییس جمهور روحانی و نخست وزیر مودی، چشم انداز توسعه همکاریها را بر مبنای هرگونه منافع متقاب
ل و هر موافقتنامه در تعدادی از دیگر موضوعات از جمله آموزش عالی، علوم و فن آوری، محیط زیست و کشاورزی مورد استقبال قرار دادند و کارآفرینان کوچک و متوسط را از طریق تعامل منظم و مکانیسم های نهادی مورد حمایت قرار دادند و مقرر داشتند که مقامات مربوط روی جزئیات بیشتر کار کنند.

ل– ایشان همچنین، با آرزوی متقابل برای ارتقای هند شناسی و مطالعات ایرانی به منظور اطلاع رسانی بهتر به مردم هر دو کشور در زمینه تعامل نزدیک بین ایران و هند که متقابلاً تقویت کننده نیز می باشد، تعدادی از اقدامات در حال اجرا و برنامه ریزی شده در حوزه فرهنگی را مورد استقبال قرار دادند. آنها از برگزاری همایش «هند و ایران دو تمدن بزرگ: نگاهی به گذشته و آینده» در تهران از 23 تا 25 می 2016 بطور مشترک توسط شورای روابط فرهنگی هند و آکادمی زبان و ادبیات فارسی (فرهنگستان) برگزار گردید، استقبال نمودند. با توجه به اهمیت یادداشت تفاهم امضا شده بین شورای روابط فرهنگی هند و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی؛ طرفین، محققین، نویسندگان، رسانه ها، جامه فیلم سازان، هنرمندان و جوانان و ورزشکاران را به شرکت در جشنواره های فرهنگی و سایر جشنواره های یکدیگر که برای دو سال پیش رو برنامه ریزی شده است، تشویق نمودند. آنان ابراز امیدواری کردند که اقداماتی چون تجدید برنامه های تبادل فرهنگی، ایجاد 'گروه چهره های برجسته'، برای بررسی زمینه های بیشتر همکاری و ایجاد کرسی زبان هندی در دانشگاه تهران و حمایت از کرسی های زبان فارسی در هند برای گسترش هر چه بیشتر تلاشها برای تقویت و حفظ میراث فرهنگی مشترک دو کشور اتخاذ گردد.

7) رییس جمهور روحانی و نخست وزیر مودی، تبادل نظر عمیقی در زمینه اوضاع منطقه ای و بین المللی داشتند. هند و ایران بعنوان کشورهای رو به توسعه، بطور مشترک این نظر را داشتند که همه کشورها باید بتوانند آرمانهای مردمشان را برای صلح و کامیابی در سیستم بین المللی پیگیری نمایند. در زمینه نیاز به گسترش تبادل نظر در موضوعات بین المللی بین سیاستگذاران و تحلیلگران استراتژیک دو کشور، ایشان از تجدید یادداشت تفاهم تبادلات بین مؤسسه خدمات خارجی هند و دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و امضای یادداشت تفاهم در زمینه «گفتگو در زمینه سیاست» بین وزارتخانه های امور خارجه دو کشور و تعامل بین اندیشکده ها استقبال نمودند. آنها همچنین خواهان تداوم همکاری بین شورای روابط بین المللی هند و دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گردیدند.

8) آنها با توجه به نگرانی عمیق مبنی بر اینکه تروریسم و ایدئولوژی های دارای افراطی گری خشن همچنان منطقه را آماج حملات خود قرار می دهند و تهدیدی عظیم را متوجه صلح، امنیت، ثبات و توسعه می نمایند، بر ضرورت از میان برداشتن همه اشکال تروریسم و شکست نیروهای افراط گرا تأکید نمودند. آنها اصرار داشتند که به همه حمایت ها از گروهها و افراد تروریست و پناهگاههای آنان خاتمه داده شود و بر این نظر بودند که کشورهایی که به تروریسم بطور مستقیم و غیرمستقیم کمک می نمایند و آن را تشویق نموده و مورد حمایت قرار می دهند، می بایست محکوم گردند. آنها از همه کشورها دعوت نمودند تا در برابر تروریسم هیچگونه تحملی نداشه باشند، آشکارا استفاده از تروریسم برضد کشورهای دیگر را مردود اعلام نموده و متوقف نمایند، زیرساخته های تروریسم را در جایی که هست، از بین ببرند، فوراً به حمایت و تأمین مالی تروریستهایی که از اراضی تحت اشغالشان برای ضربه زدن به دیگر کشورها استفاده می کنند، پایان دهند و مطمئن گردند که همه مجرمینی که در قلمرو قدرت آنها هستند به دست عدالت سپرده می شوند. هر دو طرف برعزمشان برای تحکیم اتفاق نظر بین المللی و نظامهای حقوقی علیه تروریسم، از جمله نهایی کردن هر چه سریعتر یک «کنوانسیون جامع علیه تروریسم بین المللی» تأکید نمودند. دولت هند همچنین از ابتکار جمهوری اسلامی ایران تحت عنوان قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل در سال 2013 (1391 ش)که از سوی حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد شد و با عنوان جهان عاری از خشونت و افراط گرایی به تصویب رسید حمایت نمودند.

9) ایشان همچنین از افزایش تعامل بین شوراهای امنیت ملی کشورهایشان استقبال کردند و موافقت نمودند تا تبادل نظرهای نهادینه شده و منظم بین خود و دیگران را در زمینه های مبارزه با تروریسم، امنیت و دیگر موضوعات مربوطه مثل مبارزه با جنایات سازامان یافته، پول شویی، تجارت مواد مخدر وجرایم سایبری گسترش دهند.

10) با توجه به اهمیت تبادل نظر و همکاری بین دو کشور در زمینه منافع مشترک مرتبط با تجارت و امنیت دریایی در حوزه مشترک دو کشور، طرفین از برگزاری جلسه مقامات کشورهای عضو «انجمن حاشیه اقیانوس هند» از 19 تا 20 می 2016 در چابهار استقبال نمودند. آنها همچنین مقرر داشتند که کارگروه مشترک دفاعی به ریاست وزرای دفا
ع به زودی تشکیل گردد و همچنین اقدامات را به هدف ارتقای تعاملات در حوزه دفاعی مورد ستایش قرار دادند.

11) هر دو طرف تأکید کردند که منافع صلح و ثبات در منطقه به بهترین نحو توسط افغانستانی نیرومند، متحد، شکوفا و مستقل تأمین می گردد. ایشان بعنوان مقامات عالیه اجرایی دو کشور مهم که دارای سهمی در ثبات منطقه هستند بر اهمیت تعمیق تبادل نظر و هماهنگی سه جانبه بین هند، ایران و افغانستان از جمله با تکمیل مناسب همکاریهایشان در چابهار، تأکید نمودند. طرف ایرانی همچنین حمایت خود را از میزبانی هند در« ششمین نشست وزرای پروسه قلب آسیا استانبول در مورد افغانستان» ابراز داشت.

12) نخست وزیر مودی از میهمان نوازی سخاوتمندانه ای که توسط رئیس جمهور روحانی از ایشان و هیئت همراهشان بعمل آمد صمیمانه سپاسگزاری نمودند. ایشان ضمن دعوت رسمی از جناب آقای روحانی جهت دیدار از هند در آینده نزدیک، تاکید نمودند که بطور قطع این سفر می تواند گام مهمی برای توسعه همکاری های رو به رشد دو کشور تلقی گردد. رییس جمهور روحانی دعوت نخست وزیر مودی را پذیرفتند.

منبع: اداره کل دیپلماسی رسانه ای

نظرات
ADS
ADS
پربازدید