مجمع جهانی اسلام ااتاق‌ فکر دنیای اسلام است | اتاق خبر
کد خبر: 345249
تاریخ انتشار: 4 خرداد 1395 - 10:42
دبیر هفتمین اجلاس مجمع جهانی اسلام
دبیر هفتمین اجلاس مجمع جهانی اسلام با اشاره به ظرفیت‌های بسیار یزد برای اولین میزبانی کشورمان برای برگزاری این اجلاس، موضوع یکی از نشست‌های تخصصی هشت‌گانه این دوره از اجلاس را "شهر‌ها به مثابه سمبل تمدن‌ها" ذکر کرد و گفت: یزد را می‌توان به عنوان شهر سمبل

به گزارش اتاق خبر به نقل از ایسنا؛ حجت الاسلام و المسلمین "محمد صدوقی" دبیر هفتمین اجلاس مجمع جهانی اسلام در گفت‌وگویی  با اشاره به برگزاری هفتمین اجلاس مجمع جهانی اسلام به میزبانی یزد طی روزهای چهارم و پنجم خردادماه جاری، تصریح کرد: هر ساله این اجلاس در یکی از کشورهای اسلامی برگزار می‌شود لذا سال گذشته در اجلاس ششم که در پاکستان برگزار شد، جمهوری اسلامی میزبانی هفتمین دوره را تقبل کرد.

وی ادامه داد: البته با توجه به تمایل وزارت خارجه مبنی بر برگزاری این اجلاس در خارج از پایتخت، اولین میزبانی این اجلاس توسط کشورمان نظر به ظرفیت‌های ناشناخته موجود در استان به دارالعباده یزد داده شد.

دبیر این دوره از اجلاس با بیان این که مجمع جهانی اسلام از مهمترین نشست‌های اندیشمندان و اتاق‌های فکر دنیای اسلام بشمار می‌آید، خاطرنشان کرد: در همین راستا نیز حضور متفکران 30 کشور اعم از کشورهای اسلامی آسیای میانه، کشورهای حاشیه خلیج فارس و حتی کشورهای اقیانوسیه در این اجلاس قطعی شده است.

حجت الاسلام صدوقی با تاکید بر این که قطعاً نمی‌توان از این اجلاس بین‌المللی توقعات محلی را داشت، اظهار کرد: این اجلاس در واقع سیاست‌های کلان جهان اسلام در عرصه بین‌المللی و در دنیایی که جریان‌های تکفیری و معاند با برخی الحاقات خود به دنبال خدشه‌دار کردن چهره اسلام و جمهوری اسلامی هستند را دنبال می‌کند.

وی ادامه داد: این اجلاس سعی دارد تا با تکیه بر مشترکات کشورهای اسلامی، چهره واقعی اسلام را به دنیا نشان دهد و از سوی دیگر به مقابله با اقدامات منفی گروه‌های تکفیری و معاند با اسلام بپردازد.

وی متذکر شد: البته قطعاً‌ برگزاری این اجلاس با حضور اندیشمندان به‌نام و معتبری از کشورهای اسلامی به میزبانی یزد می‌تواند برای این استان که خود را برای سال 1400 به عنوان "سال خوشامد به یزد" آماده می‌کند، حائز اهمیت باشد چرا که هر کدام از میهمانان این اجلاس می‌تواند سفیرانی مهم و معتبر در توصیف آنچه در یزد دیده‌اند، باشند.

دبیر هفتمین اجلاس مجمع جهانی اسلام خاطرنشان کرد: البته با توجه به امتیاز و احترام به میزبان، موضوع یکی از نشست‌های تخصصی هشت‌گانه اجلاس نیز به عنوان "شهر‌ها به مثابه سمبل تمدن‌ها" در نظر گرفته شده که می‌تواند بستر مناسبی برای پرداختن به یزد باشد.

به گفته‌ صدوقی، یزد از ظرفیت‌های بسیار بالایی در عرصه‌های مختلف اعم از معماری، فرهنگ، دوستی و همدلی و غیره برخوردار است به طوری که مردمان این دیار سابقه‌ای طولانی در زندگی مسالمت‌آمیز با ادیان مختلف از جمله زرتشتیان دارند که می‌تواند یزد را در این اجلاس به عنوان سمبل شهر صلح معرفی کند.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید