تلاش برای عربستانی سازی مالزی و گسترش وهابیت | اتاق خبر
کد خبر: 345255
تاریخ انتشار: 4 خرداد 1395 - 14:22
هشدار کارشناسان مالزیایی:
متخصصان و دانشگاهیان مالزی در نشستی تحت عنوان 'عربی سازی' به ریشه های این نوع گرایش در بین مسلمانان مالزی پرداختند و از آن به عنوان هشداری در مورد گسترش وهابیت یاد کردند.

اتاق خبر - تارنمای روزنامه 'مالای میل' روز سه شنبه از برگزاری نشستی در کوالالامپور پایتخت مالزی خبر داد که متخصصان و فعالان مالزیایی ریشه عربی سازی نژاد مالایی را بررسی و دلیل آن را 'نبود آگاهی، از خود بیزاری و نبود امنیت' عنوان کردند.

'سید فرید العطاس' جامعه شناس و استاد دانشگاه ملی سنگاپور و 'ادین خو' مورخ مالزیایی در این نشست یک روزه با عنوان این مطلب که موضوع عربی سازی مالزی ممکن است عوامل پیچیده تری از قبیل منازعات ایران و عربستان داشته باشد، گفتند 'پدیده عربی سازی به طور ساده تر می تواند نشات گرفته از عقده حقارت مالایی ها باشد'.
'فرید العطاس' گفت: برخی مالایی ها اغلب خود را بسیار دستکم می گیرند. از اینرو اعراب را مبارک می دانند و معتقدند آنها مسلمان اصلی هستند.
وی در ادامه گفت که در درگیری ایدئولوژی بین احزاب سیاسی مالزی، علائم هشدار دهنده ای نسبت به یک نوع اسلام افراطی بنام 'وهابیسم' که در بین گروه های اصلی و هدایت کننده مالزی نفوذ کرده است، وجود دارد.
وی با تاکید بر اینکه سلفی گری به دنبال تحمیل عقاید خود به دیگران است، گفت: این امر می تواند در قالب رشد عدم تحمل تنوع و تکثرگرایی مذهبی توسط مسلمانان تندرو خود را نشان دهد.
این جامعه شناس مالزیایی و استاد دانشگاه سنگاپور معتقد است 'آنچه از این فرایند حاصل می شود، ایمان نیست، بلکه اعمال و اعتقاداتی است که از فرهنگ عربستان سعودی نشات می گیرد .
وی با این عنوان که خود یک مخالف سرسخت سلفی گری است، گفت: بنابراین آنچه در اصل رخ می دهد، عربی سازی نیست، بلکه سفلی سازی و یا عربستانی سازی است. این امر به همان اندازه که تفسیر کوته فکرانه از اسلام می تواند برای از بین بردن پذیرش تنوع در مذهب تخریب گر باشد، خطرناک است.
'فرید العطاس' در بخش دیگر از سخنان خود، گفت که همگون سازی فرهنگی با توجه به اینکه نژاد مالایی عناصر فرهنگی گوناگونی را از تمدن های مختلف در طول تاریخ پذیرفته، یک امر طبیعی است، اما حفظ هویت جامعه در حالی که اعمال اسلامی را انجام می دهد، از اهمیت خاصی برخوردار است.
براساس این گزارش، اصطلاح 'عربی سازی' در بین مسلمانان مترقی و میانه رو مالزیایی با هدف تشریح گسترش اسلام محافظه کار در این جامعه که زمانی اسلام مترقی در آن مشهودتر بود، استفاده می شود.
'ادین خو' مورخ مالزیایی نیز در این نشست گفت که پیش از شکل گیری پدیده عربی سازی، مالایی ها به دلیل توانایی خود برای درونی کردن اسلام با فرهنگ بومی اشان مورد توجه قرار گرفته بودند.
وی افزود: نتیجه این اقدام ترکیب غنی از هویتی بود که در منطقه خود را متمایز نشان داد. اما این موضوع به تدریج که برخی تلاش کردند خود را مسلمان 'واقعی تر' نشان دهند، از بین رفت.
این مورخ با اشاره به رقابت های سیاسی بین حزب حاکم بر مالزی (آمنو) و حزب اسلامی مالزی (پاس)، گفت: اکنون بین مالایی ها رقابت هایی وجود دارد. فرهنگ مالایی در اصل قربانی نبرد بین گروه هایی شده است که می خواهند نشان دهند کدامیک بیشتر مالایی تر و در عین حال مسلمان ترند.
'ادین خو' در ادامه ستایش اعراب توسط مسلمانان محافظه کار را ناشی از 'مشکل روانی' دانست و گفت: برخی مالایی ها فکر می کنند اگر در صحبت های روزمره خود از لغات عربی استفاده کنند، نشان دهنده دانش بیشتر آنها در مورد اسلام است.
براساس این گزارش، سایت 'ویکی لیکس' به تازگی اسنادی را منتشر کرده است که براساس آن عربستان سعودی با هزینه کردن میلیاردها دلار، اغلب در قالب پویش های مختلف، در تلاش برای گسترش وهابیسم در عرصه جهانی است.
این هزینه ها با هدف گسترش تفکرات وهابیت از طریق ساخت مسجد، مدرسه، مراکز آموزشی و مراکز فرهنگی سنی در کشورهای مختلف اسلامی انجام می شود.
در بخشی دیگری از این نشست، 'مارینا ماهاتیر' دختر نخست وزیر اسبق مالزی نیز در سخنانی یکی از دلایل اشتباه که مالایی ها فرهنگ عربی را مناسب می دانند، مساوی دانستن اعراب با اسلام دانست و گفت: این در حالی است که اعراب تنها 15 درصد از جامعه مسلمانان جهان را تشکیل می دهند.
وی افزود: مالایی ها این تفکر ساده لوحانه را دارند که همه چیز اسلام، عربی است. اما اعراب مختلفی وجود دارند، بنابراین هنگامی که ما سعی می کنیم از اعراب تقلید کنیم، منظور کدام عرب است؟

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید