ایجاد بستر مناسب برای رشد صنعت بیمه | اتاق خبر
کد خبر: 345350
تاریخ انتشار: 4 خرداد 1395 - 19:54
صنعت بیمه برای تداوم رشد شتابان دیگر نمی‌تواند بر رشته شخص ثالث و رشته های اموال در شرایط غیر تورمی تکیه کند، لذا به گفته یک کارشناس ارشد بیمه‌های بازرگانی سیاست گذاران این صنعت بویژه بیمه مرکزی باید بستر مناسب را برای توسعه بیمه‌های درمان تکمیلی و بیمه‌ه

اتاق خبر: بهروز ناظمی به تشریح عملکرد بازار بیمه کشور در سال 1394 پرداخت و گفت: رشد حق بیمه در سال 1394 یک رقمی شده(9.73درصد) وکمتر از نرخ تورم (11.9درصد) سال 1394 .این در حالی است که تعداد بیمه نامه های صادراز رشد( 10.4درصدی) برخوردار بوده این وضعیت دربازار بیمه تامل برانگیز و بیانگر شرایط ویژه و نقطه عطفی در فعالیت صنعت بیمه کشور است. شاید بتوان برای توجیه این شرایط رشد اندک اقتصادی کشور را بیان کرد ولی عوامل فنی و مدیریتی نیز در این امر دخیل هستند.

وی با اشاره به اینکه میزان نرخ رشد خسارت (18.6درصد) در حدود دو برابر نرخ رشد حق بیمه است و با احتساب خسارت معوق رشد خسارت بیش از 2 برابر رشد حق بیمه خواهد بود! گفت: فاصله ایجاد شده بین نرخ رشد حق بیمه با نرخ رشد خسارت موجب نگرانی فعالان این صنعت است، از طرفی هم با توجه به عدم شفافیت در حساب های صنعت بیمه این نگرانی را دوچندان می‌کند. به نظر می رسد مهمترین عامل شکاف بین نرخ رشد حق بیمه و رشد خسارت ناشی از عدم ارایه نرخ های فنی و توجه به اصول اولیه بیمه گری و مدیریت ریسک است.

به گفته وی پیشی گرفتن رشد خسارت به رشد حق بیمه، نیاز شرکت های بیمه برای تامین نقدینگی را افزایش خواهد داد و شرکت های بیمه با توجه به پتانسل بالفعل بازار در دام نرخ شکنی خواهند افتاد و این خود مجددا فاصله رشد حق بیمه و رشد خسارت را تشدید خواهد کرد. به نظر می رسد برای خروج از این وضعیت رعایت ضوابط فنی و مدیریت ریسک و عدم توجه بیش از حد به حفظ سهم بازار می تواند راهگشا باشد.

ناظمی به تاثیرگذاری 75 درصدی سه رشته در تولید حق بیمه در صنعت بیمه اشاره کرد و گفت: ترکیب سهم رشته‌های مختلف و میزان تاثیر گذاری آنها نشان میدهد میزان حق بیمه در صنعت بیمه تحت تاثیر رشته شخص ثالث درحدود 38درصد و رشته درمان در حدود 25درصد ورشته بیمه های زندگی در حدود 12درصد است و این بیانگر تاثیرگذاری 75درصدی این سه رشته در تولید حق بیمه است. سهم 13رشته باقی مانده 25درصد است درسال 1394 به رغم افزایش نرخ دیه نه تنها حق بیمه شخص ثالث افزایش نیافت بدلایلی ازجمله تامین نقدینگی وحفظ سهم بازار نرخ شکنی برخی شرکت های بیمه با وجود رشد درتعداد بیمه نامه های صادره شخص ثالث حدود 5درصدی با کاهش 2.6درصدی حق بیمه نیز مواجه شده است.

کارشناس ارشد بیمه های بازرگانی عنوان کرد: در سال گذشته بار اصلی رشد حق بیمه 9.73 درصدی صنعت بیمه را رشته درمان با سهمی معادل 69درصد و رشته عمر با سهم 26 درصدی و سایر رشته ها(عمدتا رشته اموال) با سهم 5درصدی در رشد حق بیمه صنعت تاثیر گذار بودند. نقش نزدیک به 95 درصدی رشته اشخاص در رشد حق بیمه تقریبا در صنعت بیمه بی سابقه است. این مهم ، نشانگر تقاضای جدید در بازار بیمه کشور و حرکت از بیمه‌های اموال به سمت بیمه های اشخاص است. سیاست های کلان اقتصادی اتخاذ شده از طرف دولت در حرکت وجهت گیری صنعت بیمه کاملا تاثیر گذار بوده است ابلاغ کتاب ارزش نسبی خدمات سلامت و هزینه های درمانی نیاز مردم به بیمه درمان تکمیلی برای پوشش هزینه های درمانی و همچنین کنترل تورم وجهت گیری به سمت تورم یک رقمی انگیزه های خرید بیمه عمر را افزایش داده است.

منبع:ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید