قیمت نفت در ٥ سال آینده ٥٠ تا ٦٠ دلار خواهد بود | اتاق خبر
کد خبر: 345665
تاریخ انتشار: 5 خرداد 1395 - 16:01
تازه‌ترین برآورد بانک گلدمن ساکس نشان می دهد که تا سال ٢٠٢٠ میلادی، قیمت نفت در بازه ٥٠ تا ٦٠ دلار برای هر بشکه باقی خواهد ماند.

اتاق خبر: بانک آمریکایی گلدمن ساکس با استناد به افزایش تولید نفت شیل در آمریکا و رشد عرضه نفت از سوی اوپک، پیش بینی کرد که قیمت نفت تا سال ٢٠٢٠ میلادی در بازه ٥٠ تا ٦٠ دلار برای هر بشکه باقی می ماند.

این بانک در گزارشی اعلام کرد: ما همچنان انتظار داریم که قیمت نفت در بلندمدت پایین بماند که مهم‌ترین عوامل آن، تولید نفت‌خام شیل در آمریکا، افزایش عرضه اوپک و آغاز پروژه‌های تولیدی جدید در سالهای ٢٠١٦ تا ٢٠١٨ میلادی است.

در هفته گذشته، گلدمن ساکس برآورد خود را قیمت نفت در کوتاه مدت افزایش داده و اعلام کرده بود به دلیل اختلال در تولید نفت نیجریه و کانادا، بازار نفت با کمبود عرضه رو به رو شده است.

براساس اعلام وزارت نفت، این بانک در تازه ترین گزارش خود پیش بینی کرد که میانگین قیمت شاخص نفت خام دبلیو تی آی آمریکا در سال ٢٠١٦ میلادی ٤٥ دلار خواهد بود. با این همه، این بانک برآورد خود را از قیمت نفت در سال ٢٠١٧ میلادی از ٥٨ دلار به ٥٣ دلار کاهش داد.

گلدمن ساکس همچنین پیش بینی کرد قیمت شاخص نفت خام برنت در سال جاری میلادی به ٤٥ دلار و در سال آینده میلادی به ٥٥ دلار خواهد رسید.

این بانک اعلام کرد که رشد بهره وری در تولید نفت شیل سبب خواهد شد که تا سال ٢٠٢٠ میلادی حداقل قیمت لازم برای سودآوری تولید این نوع نفت به کمتر از ٥٠ دلار برای هر بشکه برسد.

منبع:ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید