۴۰ ماده سرطانزا در سیگار | اتاق خبر
کد خبر: 345779
تاریخ انتشار: 6 خرداد 1395 - 00:42
افزایش گرایش به قلیان
معاون بهداشت وزارت بهداشت، تاکید کرد: اگر فردی بطور مداوم ۲۰ سال سیگار دود کند، عمر آن فرد ۲۰ تا ۲۵ سال کوتاه تر می شود.

اتاق خبر - دکتر علی اکبر سیاری در حاشیه برگزاری شصت و نهمین مجمع جهانی بهداشت در ژنو با بیان اینکه بیش از ۷۰ درصد از افراد سیگاری، مصرف آن را از سنین نوجوانی آغاز می کنند، افزود: سالانه ۶ میلیون نفر در سراسر دنیا بر اثر مصرف سیگار جان خود را از دست می دهند و به عبارتی سیگار هر ۸ ثانیه جان یک انسان را می گیرد.

وی با اشاره به بررسی ۷۶ موضوع در حوزه سلامت در این اجلاس، گفت: در حوزه بیماری های غیرواگیر یکی از مباحث مورد بررسی کنترل دخانیات و ارائه گزارشی از اقدامات صورت گرفته برای کنترل مصرف دخانیات بود.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان اینکه برخی کشورها تصمیم گرفتند که تا سال ۲۰۲۵ مصرف سیگار را به حداقل ممکن در کشورهایشان برسانند، گفت: کشور سوئد تصمیم گرفته است که مصرف دخانیات را به صفر برساند.

سیاری با اشاره به ارائه گزارشاتی مبنی بر اقدامات موفق برای کنترل مصرف دخانیات از سوی برخی از کشورها، افزود: ایران نیز در زمینه کنترل مصرف دخانیات ۶ استراتژی دارد که تا کنون ۵ استراتژی را اجرا کرده است و مطرح شدن ششمین استراتژی که افزایش مالیات بر سیگار بود در کمیسیون مربوطه مورد تحسین قرار گرفت.

وی با بیان اینکه برخی از کشورها مثل استرالیا سیگارهای بدون نام و نشان عرضه می کنند، ابراز امیدواری کردتا در کشور ایران هم بتوان سیگار ها را بدون برچسب و نام و نشان عرضه کرد.

به گفته سیاری، کشور انگلیس نیز به دنبال تصویب این قانون می باشد.

معاون وزیر بهداشت، مضرات مصرف سیگار را متوجه افراد مصرف کننده و افرادی دانست که در معرض دود سیگار قرار دارند و گفت: به همین دلیل مصرف سیگار و دخانیات در اماکن عمومی ممنوع است زیرا این جزء حقوق هر فرد است که در محیطی سالم حضور داشته باشد که باید تمام انسانها به آن توجه داشته باشند و کشورهای دنیا نیز آن را به قانون تبدیل کنند.

وی همچنین به قانون ممنوعیت مصرف مواد دخانی در اماکن عمومی در ایران اشاره کرد و آن را قانونی مناسب دانست.

سیاری گفت: بر اساس گزارش های ارائه شده در مجمع جهانی بهداشت در ژنو، مادرانی که در دوران حاملگی سیگار مصرف می کنند، دو تا سه برابر بیشتر از مادران سالم در معرض سقط جنین قرار دارند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: اگر فردی بطور مداوم ۲۰ سال سیگار دود کند، عمر آن فرد ۲۰ تا ۲۵ سال کوتاه تر می شود.

سیاری به وجود ۴ هزار ماده شیمیایی در سیگار اشاره کرد و افزود: ۴۰ ماده شیمیایی موجود در سیگار، سرطانزا است.

وی مضرات مصرف قلیان را بیشتر از مصرف سیگار عنوان کرد و گفت: هر نوبت استعمال قلیان معادل ۴۰ تا ۱۰۰ نخ سیگار است زیرا در تنباکوی قلیان، مواد افزودنی معطر و فلزات سنگین وجود دارد که سرطانزا است.

سیاری ضمن تاکید بر لزوم کاهش مصرف قلیان در جامعه، اظهار داشت: متاسفانه شاهدیم که روند استعمال قلیان در برخی از کشورها رو به افزایش است که لازم است اقدامات اثر گذاری در این زمینه انجام شود.

مهر

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید