لغزندگی پایه‌های اشتغال در همدان | اتاق خبر
کد خبر: 346113
تاریخ انتشار: 7 خرداد 1395 - 13:55
پایه‌های اشتغال استان همدان به دلیل شرایط سخت کارفرمایان برای اداره واحدهای تولیدی لغزنده است و توان پرداخت حق بیمه کارگران را ندارند.

به گزارش اتاق خبر، ابهامات در آمار اشتغال استان و تعداد بیمه‌شدگان جدید، سازمان تأمین اجتماعی استان همدان را بر آن داشت که برای راستی‌آزمایی افراد تحت پوشش بیمه اجباری، اصحاب رسانه از تعدادی از کارگاه‌ها و واحدهای تولیدی، خدماتی و صنعتی بازدید کنند.

در ابتدای این بازدید مدیرکل سازمان تأمین اجتماعی استان همدان با دعوت خبرنگاران به دفتر مدیریت اعلام کرد که سال گذشته 9 هزار و 580 نفر بیمه اجباری شدند و برای نخستین بار شماره بیمه دریافت کردند که براساس لیست موجود اسامی افراد بیمه شده با تمام مشخصات فردی در سیستم جامع تأمین اجتماعی ثبت شده است.

محمد عسگری افزود: بازرسان تأمین اجتماعی سال گذشته موفق به شناسایی 1700 کارگاه جدید شدند که با اختصاص دادن شماره کارگاه به آنها، کارفرمایان ملزم به پرداخت حق بیمه کارگران خود شدند.

بدهی 82 میلیارد تومانکارفرمایان همدانی به تأمین اجتماعی

وی با اشاره به اینکه بیش از 90 درصد آمار بیمه‌شدگان جدید مشغول به کار هستند، بیان کرد: تأمین اجتماعی استان همدان 82 میلیارد تومان مطالبات معوق از کارفرمایان دارد، در صورتی که کارفرما قطع همکاری و ترک از کار کارگران را اعلام نکند، عدم پرداخت حق بیمه آن کارگر به عنوان بدهی معوق ثبت می‌شود.

بنابر اظهارات مدیرکل سازمان تأمین اجتماعی استان همدان، بسیاری از کارفرمایان کارگاه‌های تولیدی و صنعتی اقدام به بیمه کارگران خود نمی‌کنند در این راستا بازرسان برای شناسایی اقدام می‌کنند.

وی اشتغال موجود و تعداد شاغلان بیشتر از تعداد بیمه‌شدگان دانست و افزود: با افزایش 14 درصدی حداقل دستمزد کارگران باید به همین میزان نیز درآمدهای تأمین اجتماعی افزایش یابد و همچنین 6 درصد افزایش درآمد نیز برای بیمه‌شدگان جدید متعهد شدیم.

در این میان به درخواست خبرنگاران در مرحله نخست راستی‌آزمایی آمار بیمه‌شدگان بازدید از چند کارگاه تولیدی کوچک و دارای اشتغال زیر 20 نفر انجام شد.

در یکی از بازدیدها، وضعیت کارگاه خیاطی در مرکز شهر همدان مورد بررسی قرار گرفت که در این کارگاه 20 نفر مشغول به کار بودند که تنها یک نفر بیمه شده دارد و بنابر اظهارات کارفرما، نیروها تمایلی به بیمه شدن ندارند چرا که 7 درصد حق بیمه باید توسط کارگر و 23 درصد توسط کارفرما پرداخت شود.

واحد سبزی و صیفی‌جات در شهر جورقان نیز به صورت خانوادگی اداره می‌شد که برادر خانواده به عنوان کارفرما و 3 نفر را به عنوان کارگر بیمه کرده بود که با لیست بیمه تأمین اجتماعی تطابق داشت.

در جریان بازدیدها به شهرک صنعتی بوعلی همدان مراجعه کردیم که مربوط به کارگاه تولیدی چوب و فلز بود که رد بهمن ماه 94 با ظرفیت اشتغال 100 نفر افتتاح شده بود اما کارفرما به دلیل مشکلات همچون سود بالای بانکی، مالیات‌های سنگین و نبود بازار کار به وضعیت ورشکستکی رسیده بود.

بنا بر اظهارات مصطفی مثنی کافرمای این واحد تولیدی از ابتدای سال 95 اعلام تعطیلی کرده است و 2 نفر بیمه شده دارد و دیگر توان پرداخت حق بیمه را ندارد.

شماره بیمه بهترین ملاک برای آمار اشتغال است

کارشناس ارشد درآمد سازمان تأمین اجتماعی همدان نیز با بیان اینکه کارفرمایان یکی از شرکای اجتماعی ما به شمار می‌آیند، اظهار داشت: برای کارگاه‌های تولیدی که فعالیت خود را از شهر به خارج شهر انتقال می‌دهند تا سقف 5 نفر فعالیت بیمه‌ای در نظر گرفته شده است.

جعفر مظفری‌احرار افزود: مشکلاتی که کارفرمایان با آنها دست و پنجخه نرم می‌کنند سبب شده که توان پرداخت حق بیمه کارگران نداشته باشند و در این راستا مطالبات بیمه‌ای افزایش یافته است.

وی بیان کرد: تولیدکنندگان هزینه کارشناسی را برآورد نمی‌کنند و اقدام به راه‌اندازی کارگاه می‌کنند و چون در بازار درآمد خوبی را کسب نمی‌کنند در کوتاه‌ترین زمان مجبور به تعطیل کردن کارگاه می‌شوند.

کارشناس ارشد درآمد سازمان تأمین اجتماعی همدان عنوان کرد: شماره بیمه بهترین ملاک برای آمار اشتغال است چرا که در بیمه‌شدگان جدید‌ کمترین ریزش شغل وجود دارد.

وی گفت: متأسفانه اطلاعات بیمه‌ای کارفرمایان پایین است و از قوانین بیمه‌ای نمی‌توانند برای پیشبرد امور خود استفاده کنند و بر این اساس کارگران خود را بیمه نمی‌کنند.

به گزارش تسنیم، شرایط نگهداری و اداره کارگاه‌های تولیدی برای کارفرمایان همدانی بسیار سخت است و کارفرمایان زیر سودهای بالای تسهیلات بانکی، مالیات و بیمه دوام نمی‌آورند و یکی پس از دیگری در حال تعطیلی هستند و یا اینکه به تعهدات خود در مقابل پرداخت حق بیمه کارگران عمل نمی‌کنند.

با توجه به شرایطی که از وضعیت کارگاه‌های تولیدی همدان استنباط می‌شود وضعیت اشتغال در استان همدان بسیار لغزنده است و کارگران به صورت مداوم به دنبال کسب شغل جدید هستند تا منبع درآمدی را پیدا کنند.

به گزارش تسنیم، در برنامه راستی‌آزمایی اصحاب رسانه همدان از لیست بیمه‌شدگان جدید کارگاه‌های تولیدی و صنعتی مقرر شد که در هفته آینده بازدید از کارگاه‌های بیش از 20 نفر اشتغال انجام شد و با مقایسه‌های آمارها در سال‌های 93 و 94 نتایج مدنظر استخراج شود.

منبع: تسنیم

94104

نظرات
ADS
ADS
پربازدید